چگونه اسنادمان را به سازمان اسناد و کتابخانه ملی بفروشیم

تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۴/۵ - ۱۳:۵۶:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۴/۵ - ۱۷:۱۰:۱۷
چگونه اسنادمان را به سازمان اسناد و کتابخانه ملی بفروشیم
معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: اسنادی توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی خریداری می‌شود که از نظر تاریخی، اقتصادی، اجتماعی یا سیاسی به شفاف تر شدن تاریخ ایران کمک کند.

به گزارش سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، علی  زرافشان - معاون سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران درخصوص خرید عقدنامه‌های قدیمی مردم توسط این سازمان اظهار کرد: یکی از وظایف معاونت اسناد در سازمان اسناد و کتابخانه ملی این است که اسنادی را که به گذشته تاریخی ایران مربوط می شود و در اختیار دوستان بوده یا توسط دولت تهیه شده است، جمع آوری کند.

وی ادامه داد: این اسناد هم از طریق ارائه اسناد به سازمان اسناد و کتابخانه ملی و هم از طریق دریافت آن از نهادهای دولتی به سازمان اسناد و کتابخانه ملی منتقل می شود. سازمان اسناد و کتابخانه ملی  بخشی از اسناد در دست مردم را خریداری می کند که این اسناد از نظر تاریخی، اقتصادی، اجتماعی یا سیاسی اطلاعاتی دارند که به شفاف شدن تاریخ ایران کمک می کند.

کدام عقدنامه ها توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی خریداری می شود

وی افزود: در مجموعه اسنادی که سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمع آوری می کند معمولا تنوع زیادی وجود دارد. از جمله آنها می توان به عکس و اسنادی اشاره کرد که حاوی فرامینی است که در گذشته صادر شده یا مربوط به شخصیت های برجسته کشور است.

زرافشان گفت: یکی از مواردی که معمولا در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ارزیابی و خریداری می شود عقدنامه های قدیمی است که ارزشمند هستند. این عقدنامه‌ها یا ارزش هنری دارند یا اینکه در کاغذهای نفیس نوشته شده اند و در اطراف آن طراحی ها و تهذیب‌های زیبایی وجود دارد یا اینکه با خط بسیار زیبایی نوشته شده اند؛ گاهی هم محتوای عقدنامه ها با توجه به دوره  زمانی آن بازگو کننده آداب و رسوم و فرهنگ آن دوره است.

معاون سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به انواع عقدنامه‌هایی که توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی خریداری می‌شود، اظهار داشت: عقدنامه‌ها دو نوع هستند؛ یکی عقدنامه‌های رجال و شخصیت‌های تاریخی که در این عقدنامه‌ها کارهای هنری قوی تری نسبت به عقدنامه‌های دیگر دیده می‌شود، بخش دیگر عقدنامه‌های مردم عادی است که این عقدنامه‌ها از لحاظ مردم شناسی و تاریخی واجد ارزش هستند. اگر مردم در منزلشان چنین اسنادی دارند آنها را به مرکز اسناد و کتابخانه ملی بیاورند تا ما آنجا اسنادشان را بررسی می کنیم که اگر اسنادشان ارزش داشته باشد توسط مرکز اسناد و کتابخانه ملی خریداری می‌شود.

چگونه اسنادمان را در اختیار سازمان اسناد و کتابخانه ملی قرار دهیم

وی با اشاره به اینکه بخشی از اسنادی که در اختیار سازمان اسناد و کتابخانه ملی قرار می گیرد به این مرکز اهدا می‌شود، بیان کرد: در طول سالها سازمان اسناد و کتابخانه ملی اسنادی را از خانواده شخصیت‌های بزرگ دریافت کرده است. مردم اگر به محل این مرکز که در اتوبان شهید حقانی قرار دارد به آرشیو ملی و اداره خرید اسناد مراجعه کنند همکاران ما اسناد را از مردم تحویل می گیرند. این اسناد توسط کارشناسان سازمان در کمیته ای که از صاحب نظران اسناد شناس تشکیل می‌شود بررسی و تعیین قیمت می‌شود بطوریکه قیمت اسناد به مراجعه کننده اعلام و  وجه آن به وی داده می‌شود.

زرافشان گفت: کسانی که اسنادشان را در اختیار سازمان اسناد و کتابخانه ملی قرار می‌دهند دو گروه هستند؛ یکی افرادی که از خانواده‌ها و خاندانها هستند که اسناد را در منزلشان نگهداری می کنند برخی هم با مراجعه به این خانواده‌ها اسناد را از آنها خریداری می کنند و به نوعی واسطه گری را میان این خاندانها و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران انجام می‌دهند. آنها اسنادشان را به این سازمان می آورند و ما از آنها خریداری می‌کنیم. برخی افراد هم برحسب علاقه ای که به جمع آوری مجموعه‌ها دارند به جمع آوری اسناد می‌پردازند که این افراد هم پس از اینکه مجموعه آنها کامل شد اسناد را در اختیار سازمان اسناد و کتابخانه ملی قرار می دهند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای خبر