هوش مصنوعی بازوی کمکی حافظه ملی ایران می شود


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۳/۲۹ - ۱۸:۲۸:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۳/۲۹ - ۱۸:۴۰:۲۸
هوش مصنوعی بازوی کمکی حافظه ملی ایران می شود
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از سرمایه گذاری این سازمان برای حمایت از استارت آپهای حوزه محتوا خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، نشست خبری رویداد کارآفرینی ویتا ظهر امروز(چهارشنبه 29 خرداد) با حضور مظفر پاسدار، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، بابک زنده دل نوبری، مدیرکل برنامه ریزی و نظارت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، محمدرضا قبادی، مدیرعامل شتابدهنده نوین تک و جمعی از اصحاب رسانه در محل سالن همایش های کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

مظفر پاسدار شیرازی  در نشست خبری «رویداد کارآفرینی ویتا»،  به تشریح این رویداد تخصصی در حوزه محتوا که از 14 تیر الی 11 مرداد برگزار می شود، پرداخت.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ادامه داد: از چند سال قبل یک نیازی در این سازمان براساس مطالبه پژوهشگران و برحسب وظایفی که اساسنامه مصوب مجلس به این سازمان تکلیف کرده است، احساس شده و آن گسترش خدمات بر مبنای منابع دیجیتال است که سازمان در این حوزه باید سرمایه گذاری کند.

پاسدار تصریح کرد: اگر در سال 69 هدف نخست این سازمان، فراهم‌آوری، حفاظت، پردازش و اطلاع رسانی منابع مکتوب و غیر مکتوب در اساسنامه مصوب مجلس شورای اسلامی عنوان شده است؛  امروزه این وظیفه در قالب منابع دیجیتال جلوه دیگری پیدا کرده است.

**عصر نوین کتابخانه ملی با استارتاپها

وی عنوان کرد: گسترش روز افزون تولید و نشر منابع فیزیکی یا آنالوگ از یکسو و رشد چشمگیر منابع دیجیتال زاد از سوی دیگر در قیاس با گذشته سازمان را مجبور به استفاده از تکنولوژی های جدید در عرصه فراهم آوری، اطلاع رسانی و بویژه پردازش منابع ساخته است، چرا که با رویکردهای پیشین، سازمان در آینده نزدیک قادر به ارائه خدمات خویش بصورت کامل نیست و بدون اتکا به فناوریهای کلان داده و استفاده از هوش مصنوعی بسیار سخت می تواند ایفاگر نقش موثری در این عرصه باشد.

پاسدار ادامه داد: به هر حال باید بپذیریم که بخش دولتی، ظرفیت و محدودیت هایی دارد و نیاز به همراهی و حمایت بخش خصوصی از جمله استارت اپ ها وجود دارد تا بتوان بخشهایی از چالش ها و کاستی های ما را مرتفع نماید و با استفاده از ظرفیت آنها، خدمات جدیدی برای پژوهشگران و مخاطبین سازمان اسناد و کتابخانه ملی فراهم شود.

پاسدار گفت:‌ براساس دستوری که ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در سال قبل داشتند یک ستادی برای تحول دانش بنیان سازمان اسناد و کتابخانه ملی جهت تحول سرویس دهی بهتر به مخاطبین تشکیل شده است تا سازمان بتواند وظایف خود را با رویکردهای نوین اجرا کند و خدمات متنوعی را به گروههای متنوع مخاطبین خویش ارائه دهد. در همین راستا پروژه های متعددی تعریف شده است که به مرور خبرهای خوش اجرایی شدن آنها به گوش مخاطبین خواهد رسید.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: یکی از مهمترین کلان پروژه های این برنامه تحول، توسعه زیست بوم کسب و کارهای نوین در حوزه محتوا است که با عنوان LibTech نام گذاری شده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: یکی از موانع جدی عدم رشد و توسعه زیست بوم استارتاپ‌های حوزه محتوا، عدم دسترسی به منابع و محتوای فارسی است، براین اساس یکی از وظایف سازمان، این است که بتوانیم هر چه بیشتر منابع بیشتری در قالب دیجیتال در اختیار مخاطبین خویش قرار دهیم، از پژوهشگران گرفته تا گروههای استارتاپی و شرکتهای خصوصی که می خواهند بر مبنای آنها کسب و کار جدیدی راه اندازی کنند.

این کلان پروژه با همراهی و همکاری و مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان فناوری اطلاعات کشور و البته صندوق نوآوری و شکوفایی در دست اجرا است.

پاسدار با اشاره به اینکه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به عنوان یک بخش از این چهار ضلعی دولتی باید از تصدی گری پرهیز کند و با رویکرد حمایتی و تشویقی در قالب یک سیاستگذار در این عرصه گام بردارد تصریح کرد بر این اساس نیاز است که بخش خصوصی در این وادی همکاری نماید، چه شتابدهنده های خصوصی، چه صندوق های سرمایه گذاری خطر پذیر خصوصی و چه بازیگران اصلی این میدان یعنی استارتاپها و از همین رسانه از کلیه فعالین خصوصی این زیست بوم دعوت به همکاری در این رویداد و فعالیتهای آتی می شود.

سازمان نیز در این راستا در نخستین گام از کلان پروژه لیب تک، در صدد برگزاری رویداد کارآفرینی ویتا به میزبانی مرکز نوآفرینی سازمان اسناد و کتابخانه ملی با همکاری شتابدهنده خصوصی نوین تک، همراهی مرکز نوآفرینی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران و البته مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان فناوری اطلاعات کشور است.

وی افزود: تمرکز در این پروژه در گام نخست اخذ کمک و ظهور راهکارها و ایده های جدید  از سوی استارتاپ ها برای رفع نیازها و چالشهای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران جهت خدمات بهتر به اعضا و مخاطبین این سازمان است.

**پردازش و دسترس پذیر کردن حجم انبوه داده های کتابخانه ملی با بهره بردن از هوش مصنوعی

در ادامه بابک زنده دل نوبری در تشریح این رویداد تخصصی در حوزه هوش مصنوعی و داده که از 14 تیر الی 11 مرداد برگزار می شود، اظهار کرد: براساس واقعیت موجود میزان آمار منابع دیجیتال، از گیگابایت به ترابایت و پتا‌بایت افزایش یافته است.

وی در تشریح بیشتر ادامه داد: براساس آمارارزشیابی ها در سازمان اسناد و کتابخانه ملی در سال 97، بیش از یک میلیارد برگ ارزشیابی صورت گرفته است که 70 میلیون برگ آن به عنوان سند  به آرشیو ملی ایران منتقل شده تا به عنوان حافظه اداری کشور برای آیندگان حفظ شود.

زنده دل با اشاره به میزان بالای تولید اسناد دیجیتال در کشور که تخمین زده می شود سالانه برابر با 350 ترابایت  باشد، تصریح کرد: برای پردازش هر برگ سند ؛ نیروی انسانی و هزینه زیادی نیاز است که همین امر، اهمیت استفاده ازهوش مصنوعی را افزایش می دهد.

مدیرکل برنامه ریزی و نظارت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با اشاره به آمارهای چاپ کتاب براساس اطلاعات خانه کتاب، بیان داشت: در سال 77 بالغ بر 17 هزار و 300 کتاب ، و همچنین در سال 87 بالغ بر 57 هزار کتاب و در سال 97 بالغ بر 101 هزار کتاب منتشر شده است که با بررسی روند بیست ساله مشخص است که آمار انتشار کتاب 6 برابر شده است.

زنده دل در تشریح حجم کارهای پردازش در این سازمان توضیح داد: براین اساس برای هر کتاب باید کتابخانه ملی؛ فهرست نویسی انجام دهد تا بر اساس ماموریت ملی خویش بانک کتابشناسی را تکمیل و بروزرسانی نماید.  که متعاقبا نیاز به نیروی انسانی و بودجه قابل توجهی است، همچنین باید حجم مقالات و پایان نامه ها نیز پردازش شود و در کناراین موارد در مخازن سازمان حدود 120 هزار مجلد نشریه  شامل چهار میلیون شماره نگهداری می شود که ارزش افزوده پنهان این داشته ها بسیار است که یکی از مهمترین چالشها پردازش این حجم از داده ها است.

وی با پراهمیت برشمردن پروژه عظیم دیجیتال سازی که نیازمند راهکارهای هوشمندسازی است افزود: یکی از مهمترین داشته‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، نسخ خطی ارزشمند آن است که تعداد آن بیش از 90 هزار نسخه است و هریک بخشی از تاریخ را بازگو می‌کنند. از این تعداد 39 هزار نسخه به صورت دیجیتال در دسترس عموم قرار دارد و مابقی نیز که دارای ارزش افزوده بسیاری هستند نیازمند به استفاده از هوش مصنوعی برای پردازش، متن کاوی و دردسترس قراردادن هستند.

زنده دل با اشاره به 240 هزار پایان نامه دیجیتال، 150 هزار سند آرشیوی دیجیتال، یک میلیون پرونده فهرست نویسی شده درتهران ومراکز استانی و منطقه ای و 38 هزار عکس فهرست نویسی شده دیجیتال در سازمان اسناد و کتابخانه ملی افزود: هم اکنون چهارمیلیون و 600 هزار فایل بر روی سامانه منابع دیجیتال این سازمان قرار دارد و براساس اطلاعات موجود،  بانک کتابشناسی ملی، ماهیانه 350 هزار بار مورد استفاده قرار می گیرد.

مدیرکل برنامه ریزی و نظارت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، تصریح کرد: بنابراین کنترل، پردازش و در دسترس قراردادن چنین حجمی از اطلاعات و اسناد نیاز به استفاده از هوش مصنوعی و فناوری دارد که امیدواریم با راه اندازی اکوسیستم لیبتک در کشور مورد استفاده جوانان و کارافرینان قرار گیرد.

زنده دل خاطرنشان کرد: همچنین برای اطلاع رسانی «رویداد ویتا» سعی کردیم مخاطبین خاص این حوزه را از بین اعضای سازمان اسناد و کتابخانه ملی که در رشته های IT، هوش مصنوعی و کامپیوتر فعال هستند، با ارسال پیامک  ایمیل و دعوتنامه اطلاع رسانی کرده و فراخوان این رویداد نیز برای 26 دانشگاه مرتبط با این حوزه از جمله دانشگاه های تهران، شریف، امیرکبیر و بسیاری دیگر از موسسات آموزش و پژوهش ارسال شده است. ضمن آنکه علاقمندان می توانند با مراجعه به وبگاه این رویداد www.vitaevent.ir اطلاعات تکمیلی را در این خصوص دریافت نمایند.

**فرصتی طلایی از سوی کتابخانه ملی برای متخصصین هوش مصنوعی و داده

همچنین محمدرضا قبادی در تشریح این رویداد تخصصی در حوزه هوش مصنوعی و داده که از 14 تیر الی 11 مرداد برگزار می شود، اظهار کرد: زیست بوم کارآفرینی ایران بسیار جوان است، این در صورتی است که سابقه آن در دنیا به دهه 50 میلادی باز می گردد.

وی با اشاره به سابقه 70 ساله زیست بوم کارآفرینی در دنیا به نرخ شکست بالای سرمایه گذاری خطرپذیر پرداخت و گفت: در حوزه های هایتک به جز ریسک کارآفرینی در شرایط عدم اطمینان، ریسک تحقیق و توسعه تکنولوژی نیز وجود دارد و بسیاری از استارت تاپ ها نیز در شرایط فعلی زیست بوم کارآفرینی کشور موفق به جذب سرمایه در این حوزه ها نمی گردند.

قبادی افزود:‌ این رویداد از تاریخ 14 الی 11 مردادماه در دو مرحله برگزار خواهد شد. در ابتدا با توجه به محدودیت‌های رویداد، افراد ثبت‌نامی توسط تیم داوری رویداد بررسی و حدود 600 نفر برای پیش رویداد تاریخ 14 تیر انتخاب خواهند شد و از جزئیات و چالش های مطروحه در رویداد مطلع می شوند. پس از یک هفته  و ارسال طرح‌های اولیه پیشنهادی توسط شرکت‌کنندگان، تیم داوری متشکل از نمایندگان کتابخانه ملی، نوین‌تک، اساتید دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران و جمعی از متخصصین مدعو طرح‌ها را بررسی کرده و حدود 30 طرح برتر (150 نفر) برای رویداد اصلی انتخاب می‌شوند.

وی تصریح کرد: رویداد اصلی در تاریخ‌های26، 27 و 28 تیر و 3 و 4 مرداد است که در این مدت فضای کار به همراه زیرساخت‌های مربوطه در اختیار تیم‌ها قرار می‌گیرد. همچنین در مدت رویداد کارگاه‌های جانبی در زمینه‌های هوش مصنوعی، داده و توسعه کسب وکار برگزار شده و همچنین مربیان متخصص در این زمینه‌ها حضور خواهند داشت و در نهایت در تاریخ 11 مرداد در مراسم اختتامیه تیم ها دستاوردهای خودشان را تا به آن لحظه نمایش می‌دهند.

مدیرعامل شتابدهنده نوین تک با اشاره به مخاطبین این رویداد برای حل چالش های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت:‌ کتابخانه ملی لیستی حاوی 37 چالش جذاب را منتشر کرده و علاقمندان می‌توانند اقدام به حل این چالش‌ها کرده  و در طول مسیر از راهنمایی‌ها و زیر ساخت‌های این مرکز و همچنین مربیان تخصصی نوین‌تک بهره مند شوند و در نهایت در صورت ایجاد راهکار مناسب با کتابخانه ملی وارد همکاری شوند.

وی به تکمیل زنجیره ارزش منتهی به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز گریزی زد و افزود: وجود حجم عظیمی از داده‌های تاریخی و رسمی کشور موقعیتی برای ایجاد کسب وکارهای مربوط به این زمینه را فرآهم می‌آورد و تیم‌ها می‌تواند با در اختیار گرفتن نمونه‌هایی از این اطلاعات کسب وکارهای خود را طراحی و ایجاد کنند و در صورت موفقیت در این زمینه نوین‌تک و کتابخانه ملی می‌توانند به عنوان حامی و سرمایه‌گذار در ادامه مسیر توسعه کسب کار تیم‌ها، آنها را همراهی کنند.

قبادی با تاکید بر فرصتی طلایی جهت متخصصین هوش مصنوعی و داده در این رویداد گفت: یکی از چالش‌های اصلی توسعه کسب وکارهای هوش مصنوعی و داده‌کاوی، نبود داده‌های فارسی در فرمت و حجم مناسب است و کتابخانه ملی با در اختیار قرار دادن میلیون‌ها رکورد داده در بیش از 10 دسته مختلف، فرصتی مناسب برای توسعه‌دهندگان در این زمینه قرار می‌دهد و تیم‌های موفق شانس جذب سرمایه از این مجموعه و همچنین حضور در شتابدهی شتابدهنده نوین تک را خواهند داشت.

وی با بیان اینکه خروجی رویداد برای تیم‌ها بسته به نوع و زمینه فعالیت آنها متفاوت است، مواردی از جمله ایجاد بستر همکاری به صورت پروژه‌ای با کتابخانه ملی؛ خرید محصول نهایی توسط کتابخانه ملی و حضور در دوره شتابدهی شتابدهنده نوین‌تک و جذب سرمایه برای ادامه فعالیت تیم‌ها را برشمرد.

گفتنی است، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به عنوان بزرگترین پایگاه اطلاعاتی ایران تصمیم گرفته است منابع خود را در اختیار علاقمندان به کار آفرینی و تکنولوژی به خصوص متخصصین داده و هوش مصنوعی قرار دهد تا این منابع بتواند موقعیتی برای ایجاد کسب وکارهای نوین و همچنین خلق تکنولوژی های جدید در خصوص رفع نیازهای این مجموعه و مجموعه‌های مشابه، ایجاد کند.

در این راستا سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با همکاری شتابدهنده نوین تک و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سازمان فناوری اطلاعات و مرکز نوآوری دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه تهران؛ رویداد کارآفرینی ویتا را برگزار می‌کند  و علاقمندان می‌توانند برای اطلاع بیشتر به وبگاه vitaevent.ir  مراجعه و یا با شماره 86086980 تماس حاصل کنند.

رویداد ویتا از تاریخ 14 تیرماه تا 11 مردادماه در دو مرحله برگزار خواهد شد. در ابتدا افراد ثبت‌نامی تا سقف 600 نفر برای شرکت در پیش رویداد در تاریخ 14 تیر انتخاب خواهند شد و از جزئیات و چالش های رویداد مطلع می‌گردند. پس از ارسال طرح‌های اولیه پیشنهادی توسط شرکت‌کنندگان، در مدت یک هفته از 15 تا 21 تیرماه، تیم داوری طرح‌ها را بررسی کرده و حدود 30 طرح برتر (150 نفر) برای رویداد اصلی انتخاب می‌شوند، افراد منتخب در مدت دو هفته با شرکت و بهره مندی از راهنمایی و مربی گری متخصصان برجسته کشور در حوزه های کسب و کا، مدیریت دانش و اطلاعات و هوش مصنوعی، کلان داده و فناوری طرح ها و ایده های خود را تکمیل نموده و رقابت مکی کنند و در پایان به برترین ها جوایز و حمایت هایی ارائه می شود.

انتهای خبر/