بروجردی: تسهیل در دریافت مجوز نشر و تدوین کتاب با ایجاد پنجره واحد نشر


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۳/۱۹ - ۱۷:۲۷:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۳/۱۹ - ۱۷:۴۶:۲۳
بروجردی: تسهیل در دریافت مجوز نشر و تدوین کتاب با ایجاد پنجره واحد نشر
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در نشست مشترک همکاری های کتابخانه ملی و وزارت ارشاد بر ای ایجاد پنجره واحد نشر تاکید کرد و گفت: از جمله اهداف مشترک بین این دو نهاد توسعه فرهنگ به ویژه در عرصه کتاب و کتابخوانی است و با ایجاد پنجره واحد نشر مسیر برای کسانی که قصد دریافت مجوز نشر و تدوین کتاب دارند تسهیل می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، نشست مشترک همکاری‌های سازمان اسناد وکتابخانه ملی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز یکشنبه با دستور«بررسی ایجاد پنجره واحد نشر در راستای دولت الکترونیک وهوشمند» برگزارشد، درباره چگونگی ایجاد پنجره واحد نشر بین کتابخانه ملی و این وزارتخانه بحث و تبادل نظر شد.

باید به سمت ایجاد پنجره واحد نشر برویم

اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: این سازمان و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعاملات مشترکی با یکدیگر دارند و اهداف مشترکی را دنبال می‌کنند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی تصریح کرد: از جمله اهداف مشترک بین این دو نهاد توسعه فرهنگ به ویژه در عرصه کتاب و کتابخوانی است که باید پاسخگوی مردم در حوزه دانشی و تسهیل گری در این زمینه باشیم.

وی افزود: برای تسهیل در این حوزه باید به سمت ایجاد پنجره واحد نشر برویم تا مسیر برای کسانی که قصد دریافت مجوز نشر و تدوین کتاب دارند تسهیل شود.

تاکید براهمیت ایجاد دولت الکترونیک و هوشمند

سید عباس صالحی همچنین با تاکید براهمیت ایجاد دولت الکترونیک و هوشمند ادامه داد: در این دوره از فعالیت وزارتخانه یکی از کلان برنامه‌ها توجه و تحقق دولت الکترونیک و هوشمند بوده که در آن سه گام حرکت به سمت دیجیتالی شدن، ایجاد پنجره واحد داخلی و تشکیل پنجره واحد با مراکز مرتبط با هدف کوتاه کردن زمان صرف شده، حذف بروکراسی و جلوگیری از بارگذاری اطلاعات مخاطبان در درگاه‌های مختلف دنبال می‌شود.

وی افزود: در دولت هوشمند باید از داده‌ها استفاده‌های تجمیع شده داشته باشیم تا هم مدیران و هم ذینفعان در کارهای علمی و حوزه اقتصاد هنر از آن بهره مند شوند.

تاکید بر ضرورت اهمیت ایجاد پنجره واحد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در این وزارتخانه بر ضرورت اهمیت ایجاد پنجره واحد به ویژه در حوزه نشر توجه شده و قدم‌های خوبی نیز در این زمینه برداشته شده که نیاز به سرعت دارد تا بتوان با همکاری کتابخانه ملی به یک پنجره واحد نشر دست یابیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم درادامه تصریح کرد: در دولت هوشمند توجه به حوزه فرهنگ مکتوب ضروری است که باید آن را دنبال کنیم که علاوه بر ارائه خدمات و تسهیلات به ترکیب سازی و گردآوری اطلاعات در حوزه فرهنگ و کسب و کار با هدف سرعت در بهره وری در حوزه فرهنگ و اقتصادی برسیم.

بررسی تبادل نظر درباره چگونگی عملیاتی شدن طرح پنجره واحد نشر

درادامه این نشست درباره چگونگی ایجاد پنجره واحد نشر بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان اسناد و کتابخانه ملی، چگونگی عملیاتی شدن طرح پنجره واحد نشر بین این دو نهاد، آسیب شناسی فرایند مجوز نشر، وظایف هر دستگاه در اجرای طرح پنجره واحد نشر، واسپاری منابع الکترونیک و تشکیل دو کارگروه پنجره واحد نشر و بررسی موضوعات نوین بحث و تبادل نظر شد.

انتهای خبر/

منبع : خبرگزاری ایرنا