زرافشان: آرشیوها باید در اختیار عموم مردم قرار گیرد/هر شهروند یک آرشیویست‌


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۳/۱۹ - ۱۴:۱۶:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۳/۱۹ - ۱۴:۲۵:۲
زرافشان: آرشیوها باید در اختیار عموم مردم قرار گیرد/هر شهروند یک آرشیویست‌
معاون اسناد ملی، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با تاکید بر شعار هر شهروند یک آرشیویست‌ در قرن 21 است، گفت: نقش آرشیوها در بهبود رفاه ملت‌ها و پیوند گذشته به آینده ملت‌ها تاثیرگذار است.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، علی زرافشان، صبح امروز (19 خرداد) در مراسم نخستین کنگره مطالعات آرشیوی ایران که در ساختمان آرشیو ملی ایران (گنجینه) برگزار شد، به تشریح اهمیت آرشیو در جوامع پرداخت.

وی با اشاره به سخنرانی رئیس نمایندگی دفتر یونسکو در تهران در اهمیت آرشیوها که در دو تاریخ تقویمی 17 اردیبهشت و هفته جهانی آرشیو در خردادماه لحاظ شده است، گفت: لحاظ کردن روز و هفته جهانی آرشیو در تقویم‌ها برای توجه عموم به فواید آرشیوها است زیرا نقش آرشیوها در بهبود رفاه ملتها، حکمرانی بهتر حاکمین، شفافیت، عملکرد مطلوب و پیوند گذشته به آینده ملت‌ها، تاثیرگذار است، لذا این هفته در همه کشورهای جهان، مردم را در زمینه نقش آرشیوها آگاه می‌کنند.

معاون اسناد ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با تاکید بر اهمیت جلب نظر مخاطبین و ذی نفعان در حوزه آرشیو و نقش آرشیوها که باید مردم بیشتر این نقش را احساس کنند، عنوان کرد: قانون اسناد در کشور ما  50 سال قبل به این نکته توجه کرده است، بطوری که تاکید شده است تا آرشیوها در اختیار عموم مردم قرار گیرد و از ابتدای تاسیس این نهاد نیز رویکرد دسترسی مردم به آرشیوها مورد توجه بوده است.

زرافشان، ادامه داد: همچنین بیانیه شورای جهانی آرشیو نیز با همکاری همکاران به زبان فارسی ترجمه و در سایت (ICA) نیز بارگذاری شده است که تعهد بیشتری نیز برای آرشیویست‌ها ایجاد کرده تا آرشیو اسناد را فراهم کرده تا در دسترس قرار گرفته و آرشیویست‌های حرفه ای را نیز به کار گیرند.

وی تصریح کرد: در قسمت بالای این بیانیه بر اصول استواری توجه می‌کند که بر ارتقای فرهنگی آرشیوی تاکید کرده و برای ما نیز خط مشی را تداعی می‌کند که بیانیه یونسکو دارای اهمیت است.

معاون اسناد ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه به کمپینی در (ICA) اشاره کرد و گفت: افراد با عضویت در این کمپین برای تحقق بیانیه جهانی آرشیو تلاش خواهند کرد که درخواست می‌شود افراد در این کمپین ثبت نام کنند تا جایگاه آرشیو در ایران نیز توسعه بیشتری پیدا کند.

وی با اشاره به شعار هفته جهانی آرشیو که امسال با عنوان طراحی آرشیوها نامگذاری شده است، گفت: این نامگذاری به این دلیل بوده تا مردم در کانون قرار گیرند، البته اول به ذهن تداعی می‌کند که این نامگذاری مربوط به ساختمان ها است و ساختمان ها به صورتی طراحی شوند که مردم در کانون قرار گیرند، کما اینکه این امر مهم است و خوشبختانه در کتابخانه ملی؛ تالار پژوهش برای دسترسی بهتر مراجعین طراحی شده است.

زرافشان تصریح کرد: با این وجود این نامگذاری فراتر از ساختمان است و به همه عوامل برای آرشیوها بستگی دارد، زیرا باید با رویکرد قرن 21 که قرن اطلاعات، دسترسی بهتر و ارائه خدمات ارتباطی بر بستر اینترنت است، ساختارها نیز بازنگری شود.

وی گفت: باید بتوان دامنه آرشیوها را به صورتی بازنگری کرد تا مشارکت عموم فراهم شود، و در قرن 21 آرشیوها از یک حوزه بسته تخصصی به یک فضای باز برای همه مردم طراحی شود تا شعار هر شهروند یک آرشیویست‌ در قرن 21 تحقق یابد که در این زمینه باید فرایندها به صورتی بازنگری شود تا مردم ایفای نقش کنند.

زرافشان در توضیح بیشتر برای ایفای نقش مردم در فرایند بازنگری آرشیوها عنوان کرد: باید جمع سپاری صورت پذیرد و به دنبال این باشیم تا شرکای خود را افزایش دهیم تا مشارکت افزایش یابد و درهای آرشیو را به روی مردم باز کنیم و همچنین اسنادی که مردم در منازل دارند در اختیار آرشیویست‌ها قرار گیرد.

معاون اسناد ملی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ادامه داد: امیدواریم با این طراحی و ظرفیت آرشیو ملی ایران به نحوی ارتقا پیدا کند تا زمینه دستیابی به این اهداف فراهم شود.

زرافشان با گریزی به مبحث آموزش و صلاحیت‌های حرفه ای با رویکردهای جدید در حوزه آرشیو تصریح کرد: در رویکرد جدید که مورد تاکید اجلاس اتاوا نیز قرار گرفته است مبحث آرشیو مدارس است تا تجربیات جدید کشورها برای فراهم آوری اسناد دانش آموزان و سازماندهی آنها صورت پذیرد.

وی با تاکید بر اهمیت فرهنگ آرشیو و توسعه آن از طریق مدارس و اسناد دانش آموزان ادامه داد: در این زمینه نیز چندی قبل طرحی با عنوان دوستداران آرشیو با همکاری آموزش و پرورش تهران انجام دادیم و این طرح‌ها می‌توانند برای تقویت و توسعه آرشیو به عنوان یک گفتمان عمومی جهت دستیابی به اهدافمان کمک کنند.

انتهای خبر /