حقیقت را فدای مصلحت نکنیم/نقش «اعظم طالقانی» در اعتلای نظام


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۳/۸ - ۱۹:۳۳:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۳/۱۱ - ۱۱:۱۸:۳۷
حقیقت را فدای مصلحت نکنیم/نقش «اعظم طالقانی» در اعتلای نظام
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با بیان اینکه امروز انقلاب وام دار تمام کسانی مانند «اعظم طالقانی» است که برای اعتلای آن تلاش کرده اند گفت: باید تلاش شود حقیقت فدای مصلحت نشود و در این زمینه شاهد بودیم که خانم طالقانی همواره حقگو بوده و این مهم را نیز به ما آموخته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران؛ اشرف بروجردی در آیین نکوداشت «اعظم طالقانی» ضمن خیر مقدم، به نقش بی بدیل«اعظم طالقانی» اشاره کرد و گفت: همه ما می دانیم که این بانو چه نقش مهمی را در جهت اهداف جامعه زنان ایفا کرده است.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ضمن ابراز امیدواری در موفقیت رسالت آگاهی بخشی نقش و عملکرد این بانو، افزود: بدون شک شخصیت خانم طالقانی به سبب انجام مجاهدت ها، تلاش ها، زحمات و رویکردی که داشت تا بتواند جامعه ای را تعریف کند که همه ما آرزوی آن را داریم بر کسی پوشیده نیست.

وی ادامه داد: ترسیم تصویری از جامعه در راستای پیشرفت بشریت و تحقق آرمان های اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از جمله تلاش های این بانوی بزرگ بوده است و باید گفت که همه ما مرهون زحمات و تلاش های او هستیم و امید است بتوانیم قدرشناس این زحمات باشیم.

بروجردی در ادامه به سهم قابل توجه خانم طالقانی در پیشبرد اقدامات متعدد در راستای پیشرفت نظام مقدس انقلاب اسلامی اشاره و تصریح کرد: لازم است به عنوان کسانی که از این تلاش ها بهره مند شده ایم و هستیم امروز گامی موثر برای شناساندن تلاش ها و زحمات این اسطوره ها برای نسل جوان برداریم.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران همچنین به حضور لطف اله میثمی در جمع حضار اشاره و از تلاش ها و اقدامات وی برای پیشرفت و اعتلای آرمان های انقلاب اسلامی تشکر کرد.

وی در ادامه به بیان خاطره ای از اعظم طالقانی که مربوط به سال 1995 میلادی در اجلاس بین المللی زن در پکن می شد پرداخت و افزود: به یاد دارم او از صبح تا پاسی از بعدازظهر پاسخگوی شبهات افرادی که به هر دلیلی سرخورده شده بودند و اعتراض داشتند بود و با صبر و حوصله تلاش می کرد که هیچ سوالی را بی پاسخ نگذارد و به نظر من علت این اهتمام این بود که وی احساس تکلیف می کرد.

بروجردی تصریح کرد: طبیعی است که درخلال این اقداماتی که طی این سالها انجام داده ایم نواقصی هم وجود داشته باشد اما آنچه که حائز اهمیت بوده پاسخگویی است بطوریکه باید به نسل جوان امروز پاسخگو باشیم.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: او در طی این سالها دست از تلاش برنداشت تا میان جایگاه تلاشگران و انقلابیون و کسانی که ریزه خوار سفره انقلاب اسلامی بودند تفکیک قائل شود.

وی همچنین به خدمات آیت اله طالقانی اشاره کرد و افزود: وی جمله معروفی مبنی بر « الْيَمِينُ وَ الشِّمَالُ مَضَلَّةٌ وَ الطَّرِيقُ الْوُسْطَى هِيَ الْجَادَّةُ » داشت  وبدین سان مدارا، میانه روی و اعتدال را ترویج می‌کرد.

بروجردی تصریح کرد: او که تربیت یافته در دامان پاک مادر و اخلاق مندی پدر بود همین شیوه و رویه را پیشه خود کرده بر همین اساس نقش یک معلم را برای نسل جوانی که در پی آموختن از او بودند ایفا کرده و می کند.

وی اضافه کرد: او هرگز اسیر افراطی گری نشده است و حقیقت را از وابستگی به گروه ها بدست نیاورده است و همین نکته رمز آن است که علیرغم گذر زمان امروز هم حرف او خریدار دارد و او را مرجعی برای اعتدال آنهم با آموزه هایی برگرفته از کلام خدا قرار داده است.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با تاکید بر اینکه امروز انقلاب وام دار تمام کسانی است برای اعتلای آن تلاش کرده اند، گفت: تاریخ انقلاب اسلامی مملو از مقاومت ها، تلاش ها و احقاق حق ها بود و ما باید در جهت اعتلای آن تلاش کنیم.

وی متذکر شد: باید به این فکر کنیم که جامعه ما نیازمند این تلاش ها بوده و یادمان نرود آرامش و امنیتی که هم اکنون برقرار است ثمره همه ی این تلاش ها وزحمات بوده است.البته این بدان معنا نیست که ما هم اکنون شرایط ناملایم را تجربه نمی کنیم.

 بروجردی افزود: باید در کنار پیشبرد اقدامات در جهت پیشرفت جامعه اسلامی تلاش شود حقیقت فدای مصلحت نشود و در این زمینه شاهد این بودیم که خانم طالقانی همواره حقگو بود و این را به ما یاد داد.

وی به بهره مندی نسل جوان از تمام این تجربیات ارزنده تاکید کرد و گفت: نسل جوان باید سعی کند از تمام این تجربیات و فراز و نشیب ها بهره مند شود البته در این میان بسیاری از حقایق گفته نشده که امید است حقایق بازگو شوند.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خاطرنشان کرد: اینجا قدردان زنی هستیم که به ما یاد داده است باهم باشیم و هرگز سر تعظیم و تکریم در مقابل ظلم و جور فرو نیاوریم.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مراسم تکریم از«اعظم طالقانی» بعد ازظهر امروز (8خرداد) با حضور اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ، اعظم طالقانی، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده ، شهیندخت مولاوردی و سید محمود دعایی در محل سالن همایش های سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد.

انتهای خبر/