آیین پرده‌خوانی همزمان با شب‌شهادت حضرت‌علی(ع) در کتابخانه ملی برگزار شد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۳/۵ - ۱۵:۱۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۳/۵ - ۱۷:۳۲:۱۵
آیین پرده‌خوانی همزمان با شب‌شهادت حضرت‌علی(ع) در کتابخانه ملی برگزار شد
همزمان با ایام شب‌های قدر و شهادت امیرالمومنین حضرت علی «علیه السلام» مراسم پرده خوانی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، همزمان با قرار گرفتن در ایام شب های قدر و سوگواری شهادت امیر المومنین حضرت علی «علیه السلام» آیین  پرده خوانی در محوطه باز ساختمان کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

در این مراسم محسن میرزاعلی، مرشد برجسته نقالی و پرده‌خوانی کشور با بیانی شیوا و رسا به روایات مذهبی اشاره‌ای داشت و با صوتی دلنشین در سوگ حضرت علی (علیه السلام)  روضه خوانی کرد.

در این آیین سنتی – مذهبی جمع قابل توجهی از اعضای کتابخانه ملی ایران در کنار برخی از مدیران و مسئولان سازمان نظاره‌گر پرده خوانی این مرشد بودند، ضمن اینکه این مراسم بطور زنده از طریق کانال اینستاگرام سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز پخش شد.

مراسم پرده خوانی به مناسبت قرار گرفتن در شب بیست و یکم ماه رمضان (شهادت حضرت علی (ع)) در محل محوطه آبنمای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

بر اساس این گزارش، پرده‌ خوان که درویش نامیده می‌شود با آگاهی از برخی روایات مذهبی و صوتی خوش، بیانی جذاب و رسا آنها را توصیف می‌‌کند.

پرده‌ خوان معمولا پارچه‌‌ای سیاه یا سبز بر سر می‌‌بندد و یا به جای پارچه، کلاهی سیاه یا سبز بر سر می‌ گذارد. او به هنگام پرده ‌خوانی نخست طومار را به دیوار نصب و سپس آن را باز می‌ کند.

پارچه سبز روی پرده را کم ‌کم کنار می‌‌زند و با چوب ‌دستی خود که «مطرق» یا «مطراق» نام دارد، به تصاویر مجالس پرده اشاره و با بیان مقدمه ‌ای کار خود را آغاز می ‌کند.

انتهای خبر/