آمار دقیقی از اسناد تاریخی ایران در خارج کشور نداریم


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۲/۳۰ - ۱۰:۳۶:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۲/۳۰ - ۱۱:۲۳:۴۲
آمار دقیقی از اسناد تاریخی ایران در خارج کشور نداریم
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت : آمار دقیقی از اسناد تاریخی و نسخه های خطی ایرانی در کشورهای مختلف جهان نداریم اما در حال بررسی و ارزیابی میزان آن هستیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی درباره اینکه آیا آماری از اسناد ایرانی در خارج کشور وجود دارد؟ اظهارداشت: در دهه های گذشته بسیاری از اسناد و مدارک کشورمان از ایران خارج شده و در کشورهای دیگر نگهداری می شود که برخی از آن ها را با رایزنی پس گرفته ایم، اما در مجموع اطلاعات و آمار دقیقی از آن ها نداریم.

وی ادامه داد: برای مثال بسیاری از اسناد تاریخی مرتبط با گمرک در کشور بلژیک نگهداری می شود و هنوز برای تحویل آن ها به ایران رضایت نداده اند، اما قول دادند که در این زمینه همکاری کنند و تاکنون ضمن برپایی نمایشگاهی مرتبط در ایران، نسخه های دیجیتال اسناد و مدارک یاد شده در اختیار ما قرار گرفته است.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اظهارداشت: در سال 96 شماری از اسناد و نسخه ها از کشور اتریش به ایران انتقال یافت و در انگلیس اسنادی در ارتباط با سال های قبل از انقلاب و کودتا وجود دارد که برای تحویل گرفتن آن ها تلاش شده است.

وی اضافه کرد: کتابخانه کنگره آمریکا با وجود تحریم ها همکاری مستمری با ایران دارد و یک نسخه از کتاب، مجلات و اسناد منتشر شده خود را بصورت ماهانه برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ارسال می کند.

بروجردی با بیان اینکه آماری از اسناد در دست مردم در داخل کشور موجود نیست، گفت: باید این دغدغه بین ایرانیان بوجود آید که بهترین مکان برای این داشته های تاریخی و ارزشمند سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است، زیرا ضمن حفاظت از آن ها می توان از فواید آن بهره برد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در پاسخ به اینکه آیا در سیل اخیر و در حوادث مشابه در یکی دو سال گذشته آسیبی به اسناد در آن شهرها وارد شد؟ گفت: در این زمینه در حال ارزیابی هستیم و به جمع بندی نرسیده ایم.

وی ادامه داد: متاسفانه در آتش سوزی سال 96 در انبار وزارت نیرو بسیاری از اسناد از بین رفت و از آن مجموعه درخواست شده است حداقل نسخه دیجیتال آن ها را در صورت موجود بودن در اختیار سازمان قرار دهند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

انتهای خبر/