اولین مشارکت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در آیین « موزه برتر»


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۲/۲۸ - ۱۲:۴۸:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۲/۲۸ - ۱۲:۵۴:۵۱
اولین مشارکت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در آیین « موزه برتر»
رئیس ایکوم ایران با اشاره به برپایی مراسمی به مناسبت نکوداشت روز جهانی موزه، گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اولین حضور خود در آیین موزه برتر را تجربه خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مجموعه‌های تاریخی- فرهنگی و موزه‌ها همچون شناسنامه،  نشانگر هویت تاریخی و ملی ما بوده و موزه‌ها و آثار فرهنگی محل مناسبی برای حفاظت و حراست علمی از نفایس‌ بی‌بدیل هنری و اسناد، مدارك و اشیای علمی و فرهنگی هستند.

در باستان شناسی، برای نگهداری از اینگونه نفایس فرهنگی ارزشمند از روش‌هایی كه در علم حفاظت تعریف شده، استفاده می‌شود تا به مدد آن از خطر نابودی و دستبرد و حتی تخریب در امان بمانند.

اما آنچه که در این میان حائز اهمیت بوده این است که در پژوهش های تاریخی، اسناد و مدارک مکتوب به عنوان منابع دست اول از اعتبار و جایگاه خاصی برخوردار هستند و از ابزارهای مهم شناخت دقیق تاریخ ملی محسوب می شوند.

اسناد و میراث مکتوب از مولفه های هویت فرهنگی و بازتاب اندیشه های یک ملت محسوب می شوند که نشان دهنده نحوه ارتباطات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی آنها هستند و نقشی تاثیرگذار در آینده یک کشور دارند.

احمد محیط طباطبایی، در گفت و گو با روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به برپایی مراسمی به مناسبت نکوداشت روز جهانی موزه، گفت: خوشبختانه امسال سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای نخستین بار به عنوان موزه در این آیین مشارکت داشته و مورد ارزیابی داوران قرار خواهد گرفت.

رئیس ایکوم ایران (کمیته ملی موزه های کشور) با بیان اینکه این مراسم امروز (شنبه 28اردیبهشت) در فرهنگستان هنر برگزار می شود، افزود:  اسامی موزه‌های برتر که بر اساس شاخص‌های مختلفی برگزیده می‌شوند در مراسم مذکور اعلام خواهد شد.

وی تصریح کرد: بر اساس تعریف شورای بین المللی موزه ها تمامی کتابخانه های جهانی، آرشیوهای ملی و سایر نهادهای اینچنینی بعنوان موزه تلقی می شوند چرا که آنها نیز بخشی از میراث فرهنگی، تاریخی، هنری و طبیعی بشر را مورد محافظت ،‌شناخت و معرفی قرار می دهند.

انتهای خبر/