بروجردی: آرشیو هنر در سازمان اسناد راه‌اندازی می‌شود


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۲/۱۴ - ۱۴:۵۵:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۲/۱۴ - ۱۶:۱۱:۵۵
بروجردی: آرشیو هنر در سازمان اسناد راه‌اندازی می‌شود
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از راه اندازی آرشیو هنر که بخش مغفول مانده آرشیو کشور است در شهر شیراز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی صبح امروز در آیین روز اسناد و میراث مکتوب که در کتابخانه ملی ایران برگزار شد، اظهار کرد: عنوان کلی که به بحث اسناد مربوط می‌شود بحث حافظه ملی است که به نام حافظه ملی ایرانیان، چه در بخش سند و چه در بخش کتاب از آن یاد می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت توجه به آرشیو ملی کشور، افزود: سازمان اسناد طی جلسات مختلف به این جمع‌بندی رسید که آرشیو هنر را که بخش مغفول آرشیو کشور است را احداث کند تا این حوزه نیز بخشی از هویت جامعه اسلامی تعریف شود.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، گفت: تئاتر، موسیقی، شعر، سینما و در مجموع هنر در قالب نوشتار و دیداری باید آرشیو داشته باشد، بنابراین اقدامات اولیه صورت گرفته و البته آرشیو آن را از شیراز آغاز کردیم و امیدوارم به سرعت و در دولت دوازدهم آغاز به کار کند.

بروجردی با تاکید بر اینکه آرشیو هویت‌ساز است، افزود: سازمان اسناد که رسالت جمع‌آوری، حفظ و نگهداری همه میراث مکتوب را بر عهده دارد باید اسناد در دست اشخاص و یا نهادها و سازمان‌ها را جمع‌آوری کند و از آنها محافظت کند تا برای رسیدن به شرایط بهتر و بهره لازم مورد استفاده قرار گیرد.

وی ادامه داد: دولت‌ها موظف هستند در راستای شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی و به اشتراک گذاشتن داده‌های اطلاعاتی از روی اسناد، آنها را با همه مردم و طالبین دانش و کسانی که به دنبال کشف حقیقت هستند، به اشتراک گذارد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، تاکید کرد: گردش آزاد اطلاعات باید وجود داشته باشد و مردم باید بدانند آنچه که خودشان در اتفاق افتادن آن موثر بوده اند چگونه بوده است و دولت‌ها نیز باید در این حوزه پاسخ گو باشند.

بروجردی گفت: بنابراین سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به عنوان یک ذخیرگاه و مرکز علمی برخوردار از بهترین آثار نوشتاری در قالب کتاب وجود دارد که بسیاری از افراد از آن استقبال می کنند که اسناد شخصی و خاندان خود را به اینجا منتقل کنند.

وی افزود: در سال 1397 توانستیم اسناد برخی از افراد شاخص مانند خاندان شهید بهشتی و شهید مطهری و اسناد مربوط به شورای انقلاب که از ابتدای پیروزی انقلاب تشکیل شده و مهمترین تصمیمات کشور در این شورا گرفته می شد را در اختیار بگیریم.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ادامه داد: ما به عنوان سازمانی که منابع غنی در اختیار دارد از همه شخصیت ها و خاندانها دعوت می کنیم و مطمئن باشند اسناد آنها در سازمان محافظت خواهد شد.

بروجردی گفت: خاندانها و مراکز بدانند که اگر اسناد آنها در معرض دید عموم مردم قرار نگیرد ابتر می ماند بنابراین امیدوارم سندهای خود را به مرکز اسناد کشور ارجاع دهند تا اثرگذاری و استفاده بهتر از آنها شود.

وی خاطرنشان کرد: امسال قصد داریم تندیسی به دست استاد تناولی در کتابخانه ملی طراحی کنیم و نام تمام افرادی که اسناد خود را به ما اهدا کرده اند بر روی این تندیس حک شود تا به نوعی از این افراد نیز قدردانی صورت پذیرد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ادامه از رونمایی آرشیو دیجیتال دولت در دفاع مقدس و همزمان با روز اسناد ملی خبر داد و گفت: این آرشیو که امروز رونمایی می شود در واقع بازگو کننده رشادت‌های 8 سال دفاع مقدس همین مردم است.

انتهای خبر/