اعلام آمادگی کتابخانه ملی ایران برای همکاری با کتابخانه ملی چین


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۲/۵ - ۱۳:۲۹:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۲/۷ - ۱۱:۲۱:۱۷
اعلام آمادگی کتابخانه ملی ایران برای همکاری با کتابخانه ملی چین
مشاور رییس و مدیرکل حوزه ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی از اعلام آمادگی کتابخانه ملی ایران برای همکاری با کتابخانه ملی چین خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، هانیه گرائیلی در مراسم یادبود دوران داستان چینیان؛ اظهار کرد: روابط تاریخی ایران و چین از ویژگی های برخوردار است که زمینه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و دینی را در بر گرفته و با فراز و فرودهایی همچنان ادامه داشته است.

مشاور رییس و مدیرکل حوزه ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ادامه داد: همچنین در آثار جهانگردانی که از ایران به چین سفر می کردند و جهانگردانی که از چین به ایران سفر کردند، مشاهدات خود را در اسناد تاریخی ثبت کرده اند.

گرائیلی تصریح کرد: اگر جاده ابریشم را بر تحکیم روابط اقتصادی ایران و چین لحاظ کنیم نماد فرهنگی نیز بر مقوله دین استوار بوده و نقش جاده ابریشم بسیار قابل تامل است.

وی ادامه داد: دو نماد در معرفی تمدن چین در دنیا بسیار نقش داشته است که یکی دیوار چین و دوم جاده ابریشم است، بطوریکه با این نمادها هیچگاه صدای بازرگانان از شرق به غرب و از غرب و شرق در این مقوله قطع نشده است.

گرائیلی با تاکید بر پتانسیل های جهانی استفاده از جاده ابریشم در عرصه های فرهنگی  تصریح کرد: کتابخانه ملی ایران نیز به عنوان حافظه ملی ایرانیان، این آمادگی را دارد تا تجربیات خود را برای همکاری با کتابخانه ملی چین برای تبادل همکاری در زمینه های مختلف تحقیقات، تبادل نسخ خطی و تقویت بسترهای تخصصی و فرهنگی ایفاء کند.

وی با خیرمقدم مجدد به مسولان چینی و هیات همراه آنان که شامل نویسندگان، تصویرگران و خبرنگاران چینی بودند، خاطرنشان کرد: ما معتقدیم که تاثیر روابط فرهنگی بسیار بیشتر از روابط سیاسی است بنابراین تلاش می کنیم سهم خود را در دیپلماسی فرهنگی بیشتر ایفا کنیم.

گفتنی است در مراسم یادبود دوران داستان چینیان، برخی مهمانان چینی از جمله جن سائو شیائو بو – نایب رییس انجمن عکاسان چین، جیان شیونگ – تاریخدان دانشگاه فودان شانگهای چین و دی ی گانگ – خبرنگار ارشد روزنامه مردم چین در سه بخش به تشریح فرهنگ، گذشته و توسعه امروز چین در قالب برنامه «درهای باز حزب کمونیست چین» با ارائه آثار خود پرداختند.

انتهای خبر/