بروجردی: برای پیشرفت اقتصاد نیاز به کمک فرهنگ است


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۲/۴ - ۰:۱۹:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۲/۴ - ۰:۲۹:۴۷
بروجردی: برای پیشرفت اقتصاد نیاز به کمک فرهنگ است
ریس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با تاکید بر اینکه فرهنگ آنقدر در محقق شدن ایده‌‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی اهمیت دارد، گفت: برای پیشرفت جاده ابریشم که توسط چینی ها احیا شده است نیاز به کمک فرهنگ است.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، دکتر اشرف بروجردی در نشست ارتباطات مردمی «ابتکار کمربند راه» که عصر امروزه در دفتر مطالعات سیاسی وزارت امورخارجه برگزار شد، از آمادگی برای تعامل با کشور‌های منطقه در بخش اسناد، حفظ و نگهداری آن‌ها با هدف انتقال اطلاعات کشور‌ها خبرداد.

ریس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، گفت: طرح راه اندازی جاده ابریشم عمدتاً بار اقتصادی دارد اما همه ما می دانیم هرگاه امر اقتصادی یا اجتماعی بخواهد ماندگار شود نیاز به حمایت مردمی دارد.

وی افزود: بنابراین این طرح اگر پروژه اقتصادی است اما نیاز به مباحث فرهنگی، خرده فرهنگ ها و اطلاعات فرهنگی میان کشورها برای تعامل درست بین کشورهای مسیر جاده را دارد.

بروجردی با اشاره به اینکه برخی کشور‌ها در ایران پنجره فرهنگی (کتاب نویسندگان ایرانی) دارند، گفت: ایجاد پنجره در کشور‌ها می تواند به عنوان پایگاهی برای معرفی انتقال ادبیات و فرهنگ‌ها باشد.

بروجردی با اشاره به توسعه و گسترش فضای مجازی نیز خاطرنشان کرد: ایجاد کتابخانه‌های دیجیتال در کشور‌های منطقه می تواند راهی برای انتقال فرهنگ‌ها میان کشور‌ها باشد.

تجمیع افکار وایده‌ها در زمینه مشارکت فرهنگی وپژوهشی تولید ادبیات و تالیفات مرتبط با جاده ابریشم از اهداف برگزاری نشست ارتباطات مردمی ابتکار کمربند - راه به شمار می رود.

این مراسم با مشارکت موسسه (چونگ یانک) چین و مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزارشد.

براساس این گزارش هیاتی که توسط موسسه چونگ یانک برای نمایشگاه بین المللی کتاب به تهران سفر کرده است در این نشست  ٧٠٠جلد کتاب را با موضوع جاده ابریشم به نمایش در گذاشته است که این آثار نیز در بخش بین الملل نمایشگاه کتاب به نمایش در می‌آید.

همچنین در مراسم امروز در کنار رونمایی و نمایش از کتاب‌های موسسه چونگ یانک، از کتاب راهبردجاده ابریشم نوشته پریسا شاه محمدی نیز رونمایی شد.

 پانگ سن سفیر چین در ایران نیز در این نشست گفت: بسیار خوشحالم که این نشست در سطح قابل توجهی از کارشناسان مرتبط با موضوع در حال برگزاری است و این امر نشان می دهدکه برای (نشست ارتباطات مردمی -کمربند راه) ارزش بسیار فراوان قائل هستید؛ و امیدوارم نتیجه ان دستاورد‌های فرهنگی خوبی را به ارمغان بیاورد.

 دو ‌نشست کارشناسی با موضوع تمدن و توسعه ملی، آینده مشترک بشری و نقش همکاری‌های انتشاراتی وکاربرد کتاب در تعاملات مردمی ابتکار کمربند_ راه برگزارشد و کارشناسان این حوزه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

در پایان این مراسم تفاهمنامه همکاری میان موسسه چونگ یانگ چین و مرکز مطالعات سیاسی وبین المللی امضا شد.

انتهای خبر /