متفکر "نازک خاطر" است / کتابخانه‌ها نقش درمان جامعه را دارند


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۲/۲ - ۱۱:۴۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۲/۲ - ۱۸:۲۰:۰
متفکر
رئیس اندیشگاه فرهنگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: کتابخانه‌ها، بیمارستانهای درمانی اجتماع هستند.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، غلامرضا ظریفیان – مشاور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و رئیس اندیشگاه فرهنگی این سازمان با خیرمقدم به حضور حجه‌السلام علی اکبر ناطق نوری - عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این سازمان اظهار کرد: شما به یکی از مراکز علمی مهم ایران تشریف آوردید و این در حالی است که کتابخانه‌ها می‌توانند نقش مهمی در درمان جامعه ایفا کنند و به نوعی بیمارستان درمان اجتماع هستند.

وی ادامه داد: افزایش تعداد فرهیختگان و میزان بالای مطالعه نقش مستقیمی با کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله افسردگی، خودکشی و اعتیاد دارد و این در حالی است که انقلاب ما نیز انقلاب فرهنگی بوده است.

ظریفیان با اشاره به اینکه پس از انقلاب زحمات زیادی کشیده شده است، و باید کارنامه موفقی ارائه کنیم، گفت: ولی به دلیل مشکلاتی که وجود دارد هنوز نتوانستیم حداقل عدالت‌های اجتماعی را محقق کنیم و هنوز نیازهای اولیه جامعه بر نیازهای ثانویه آن اولویت دارد.

رئیس اندیشگاه فرهنگی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به دغدغه‌های رهبری درباره برپایی کرسی‌های آزاد اندیشی نسبت به عدم تولید نظریه‌های جدی در کشور انتقاد کرد و گفت: متاسفانه ظرفیت قابل توجه ای از جامعه ایرانی نیز در حال مهاجرت هستند و برای حفظ آنها باید مقتضیات آنها را نیز فراهم کرد.

ظریفیان ادامه داد: متفکران باید در کشور احساس امنیت و رعایت حقوق خود را لمس کنند، زیرا متفکر نازک خاطر است و با داد و قال و زدوبندهای تند به درون خود هجرت می‌کند.

ظریفیان با تشریح اهمیت و نقش کتابخانه‌های دنیا که از دوران مهدکودک برای ارتقای زمینه‌های فرهنگی سرمایه گذاری می‌کنند، خاطرنشان کرد: از طرفی هم می‌توان با الگوگیری از همیاری مردم در حوادثی چون سیل‌های کنونی، در عرصه فرهنگ، علم و دانش، احترام و ارتقای بیشتری پیدا کنیم ولی باید مقتضیات آن فراهم شود.

انتهای خبر/