وضعیت آمار مطالعه در ایران باید بهتر شود


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱/۳۱ - ۱۶:۳۲:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۲/۲ - ۱۸:۱۱:۱۴
وضعیت آمار مطالعه در ایران باید بهتر شود
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به بهتر شدن وضعیت آمار مطالعه در ایران تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر ناطق نوری صبح امروز شنبه 31 فروردین ماه در بازدید از سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران طی نشستی صمیمانه با رئیس و مدیران این سازمان با تبریک ایام خجسته نیمه شعبان اظهار کرد: بنده در مدیریت‌های پیشین نیز از کتابخانه ملی بازدید داشتم ولی این بار فرصتی پیش آمد تا مبسوط تر بازدیدی از این سازمان کنم.

وی با اشاره به وضعیت مطالعه در کشور ادامه داد: وضعیت آمار مطالعه در ایران باید بهتر شود چرا که نخستین سوره و آیه ای که به پیامبر اسلام نازل شده است درباره قلم و نوشتن است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح اوضاع جغرافیایی زمان ظهور تصریح کرد: پیامبر در جامعه ای ظهور کرد که فخرشان خون و شمشیر بود و سران قبیله‌های آن زمان، سال ها به خاطر یک دعوای «پا دراز کردن» با همدیگر می‌جنگیدند بطوری که مرحوم مطهری آورده است، یکی از این سران قبایل در مجلسی پای خود را دراز کرده بود و فریاد می‌زد چه کسی جرات دارد پای من را جمع کند که یک جاهل دیگری آمد و پای او را با شمشیر قطع کرد و این جهالت باعث سال ها جنگ و خونریزی دو قبیله شده بود.

حجت الاسلام ناطق نوری بیان داشت: حال پیامبر اکرم در اوج جهالت و نادانی چنین قومی ظهور می‌کند و اولین سوره نازل شده به ایشان درباره خواندن و نوشتن است و به نظر بنده بزرگترین اعجاز قبل از اصل کتاب آسمانی همین اشاره به قلم است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: حتی وقتی جنگی در دوران پیامبر رخ می‌داد برای آزاد کردن اسرا عنوان می‌کردند که به ازای آموزش 4 الی 10 مسلمان، اسرا می‌توانند آزاد شوند یعنی اسیری که معلم است و این نشان از جایگاه رفیع تعلیم، فهم و خواندن است.

حجت الاسلام ناطق نوری همچنین در مقایسه ای با وضعیت اروپای قرون وسطی و اروپای کنونی عنوان کرد: در قرون وسطی 500 هزار دانشمند به دلیل فکرشان محاکمه شدند که فقط یکی از آنها گالیله بود، ولی امروز اروپا دروازه‌های علم و پژوهش را درنوردیده است و ما با آن گذشته پرافتخارمان هنوز ضعف هایی داریم.

وی تصریح کرد: این درحالی است که اسلام، مسلمانان را بشارت می‌دهد به اینکه حرف های که خوب است را انتخاب کنند، بنابراین باید از تجربیات دنیا استفاده کرد، همانطور که مرحوم مطهری در 20 گفتار خود از علم در اسلام آورده است، بطوری که مردم اگر بدانند در سایه دانش چه نعمت های خوابیده اند به اعماق دریا رفته و به آن بها می‌دهند.

حجت الاسلام ناطق نوری ادامه داد: بنابراین فراگیری علم فقط در علم احکام و حرام و حلال خلاصه نمی‌شود، وگرنه چنین علمی را نیز مسیحیان داشتند درحالی‌ که از مفاهیم آیه‌ها غیر از این است که درباره علم زمین شناسی، اقیانوس شناسی، کشاورزی، و سایه علوم مطالب آورده شده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان با ابراز امیدواری برای عبور از تحریم‌ها با تصمیمات رهبر معظم انقلاب و شورای عالی امنیت ملی به تشریح یکی از خاطرات کمتر گفته خود مربوط به حادثه روز 12 بهمن و کمیته استقبال ورود امام خمینی (ره) پرداخت که مورد توجه بسیار حاضران قرار گرفت.

گفتنی است، حجت الاسلام ناطق نوری در بازدید از سازمان اسناد و کتابخانه ملی از موزه کتاب و میراث مستند ایران، اداره کل نسخ خطی، تالارهای تخصصی کتابخانه ملی، مخزن نفایس کتابخانه ملی، تالار کم بینایان و نابینایان، تالار اسلام شناسی و ایرانشناسی، تالار مطالعات زنان، بخش مرمت، مخزن آرشیو و آزمایشگاه شیمی و بیولوژی این سازمان بازدید به عمل آوردند.

انتهای خبر /