پیشنهاد بکارگیری نقوش قدیمی اسناد تاریخی بر روی لباس‌های فاخر


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱/۲۸ - ۱۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۱/۲۸ - ۱۰:۱۴:۴۱
پیشنهاد بکارگیری نقوش قدیمی اسناد تاریخی بر روی لباس‌های فاخر
استفاده از نقوش و تزئینات قدیمی اسناد تاریخی بر روی لباسهای فاخر براساس سردوزی و حاشیه دوزی قباله‌های ازدواج مخازن مرکز آرشیو ملی ایران مطرح شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، طی بازدید هانیه گرائیلی - مدیر کل حوزه ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، از یکی از مخازن آرشیو ملی ایران که با توضیحات حامد ایرانشاهی _ مدیرکل خدمات آرشیوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی درباره چگونگی جمع اوری، نگهداری و مرمت اسناد و آثار به امانت سپرده شده همراه بود، طرح بکارگیری نقوش قدیمی اسناد تاریخی بر روی لباس‌های فاخر پیشنهاد شد.

در این بازدید، پیشنهاد شد تا با الگوگیری از نقوش و طرح‌های زیبا و اصیل ایرانی و اسلامی که در حاشیه اسناد از جمله در قباله های ازدواج دوره قاجار که مزین به بته جقه، سردوزی و حاشیه دوزی در پارچه های تزیینی است، این طرح‌ها بر روی لباس‌های فاخر مورد استفاده قرار گیرد.

گفتنی است در این بازدید با بررسی برخی اسناد ارزشمند دوران معاصر از جمله متمم قانون اساسی مشروطه که فقط یک نمونه آن وجود دارد که در آرشیو ملی ایران نگهداری می‌شود، برخی توصیه‌ها برای به اشتراک گذاشتن این اسناد جهت نمایش عمومی و نمایشگاهی ارائه شد.

انتهای خبر/