کتابخانه ملی میزبان نمایشگاه سال‌نامه‌ها خطی شد

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۸ - ۹:۲۴:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۲۸ - ۹:۲۹:۲۳
کتابخانه ملی میزبان نمایشگاه سال‌نامه‌ها خطی شد
موزه کتاب و میراث مستند کتابخانه ملی ایران نمایشگاهی از سال‌نامه‌ها و گاه‌شمارهای گوناگون، با عنوان «گردش ایام» را در نورز برگزار می کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، موزه کتاب و میراث مستند کتابخانه ملی ایران، به مناسبت نوروز 1398 خورشیدی و آغاز سال نو، نمایشگاهی از سال‌نامه‌ها و گاه‌شمارهای گوناگون، با عنوان «گردش ایام» برگزار کرده ‌است.

در این نمایشگاه، مجموع 108 تابلو با موضوعاتی ‌چون تصاویر تقویم‌ها و سالنامه‌های خطی، ابزار نجومی، وقایع مهم آسمانی، تاریخی و هنری در چهار فصل سال، نقش سال‌شمار در مشاغل و پیشه‌های گوناگون و برخی اطلاعات نجومی در گردش سال به نمایش درآمده‌است.

ارتباط تقویم با هنر موسیقی، علم پزشکی و پیشه‌های شبانی و دریانوردی از مواردی است که به کاربرد گاه‌شماری در زندگی روزمره گذشتگان اشاره دارد.

از جمله آثار دیدنی این مجموعه، گاه‌شمارهای خورشیدی (هجری شمسی)، هجری قمری، آشوری، مغولی و اویغوری، ترکی، گیلکی، سنگسری و... است که برای بینندگان، گذر ایام، چهارچوب تقویمی در این فرهنگ‌ها را روشن می‌سازد.

این نمایشگاه که با همکاری میان موزه کتاب و میراث مستند ایران و موزه ملی ملک از 27 اسفندماه گشایش یافته ‌است و تا پایان فروردین‌ماه 1398 خورشیدی ادامه دارد.

نمایشگاه گردش ایام، در ساختمان کتابخانه ملی ایران بخش موزه کتاب و میراث مستند همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت ۸ الی ۱۶ میزبان علاقمندان است.