نخستین جشنواره ملی مقاله نویسی نابینایان به خط بریل برگزار می شود

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۲۷ - ۱۱:۳۸:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۲۷ - ۱۱:۵۰:۲۵
نخستین جشنواره ملی مقاله نویسی نابینایان به خط بریل برگزار می شود
سازمان اسناد و کتابخانه ملی، نخستین دوره جشنواره ملی منابر «مقاله نویسی نابینایان به بریل » را برگزار می کند.‌

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در راستای «حفظ و گسترش خط بریل فارسی»، همچنین «رسمیت بخشی و آگاهی بخشی بیشتر نسبت به آن در جامعه» و «آشناسازی بیشتر و فرهنگ سازی در لایه‏ های مختلف حیات اجتماعی» نخستین جشنواره ملی منابر مقاله نویسی نابینایان ایران به بریل برگزار می شود.

از جمله اهداف این جشنواره می توان به «ترویج، ترغیب و نهادسازی این خط در بین نابینایان»، «ایجاد توجه و حساسیت نسبت به بریل در نهادهای ذی‏ربط»، «بازشناسی و توجه ویژه به ظرفیت حداکثری بریل در تأمین نیازهای اطلاعاتی این قشر» و «فراهم سازی بسترهای لازم برای نشان دادن توانمندی‏های علمی و پژوهشی نابینایان» اشاره کرد.

 براین اساس، افراد با آسیب بینایی می‏ توانند مقالات کوتاه خود را در قالب چکیده مبسوط، در دو گروه (زیر 20 سال تا 700 کلمه) و (بالای 20 سال تا 1200 کلمه ) به خط بریل آماده کنند.

مقالات باید از نظر درست‌نویسی و رعایت رسم الخط بریل و نیز از نظر محتوایی، ارزیابی و داوری شده و افراد برگزیده در اختتامیه جشنواره که در مهرماه سال آتی و همزمان با روز جهانی نابینایان برگزار می‌شود، معرفی و با اهدای جوایز نفیس مورد تقدیرمرداد خواهند گرفت.

محورهای جشنواره در 3 بخش اصلی است که از جمله می توان به 1-همانگونه که می‏ دانید شکاف اطلاعاتی فاحشی بین افراد نابینا و سایر اقشار جامعه وجود دارد، چه راهکارهایی را جهت استفاده از بریل در کاهش این شکاف اطلاعاتی مؤثر می‏ دانید؟

2-پیشنهاد عملی خود را در زمینه مناسب‏ ترین روش یکپارچه سازی دسترسی به منابع بریل و گویا با توجه به اقتضائات سیاستی، حقوقی، اجتماعی و فرهنگی موجود تشریح کنید؟

3-نحوه آموزش بریل فارسی و روش‏های استفاده از آن در مدارس نابینایان را آسیب شناسی کنید؟

معرفی و تقدیر از افراد تأثیرگذار در بریل فارسی، معرفی و تقدیر از پژوهش‏های مؤثر در بریل فارسی و برگزاری نشست‏ها و هم اندیشی‏ های مختلف در زمینه فرصت‏ها و چالش‏های بریل فارسی از جمله فعالیت‏ های جنبی جشنواره است.

جزییات زمان آخرین مهلت ارسال و ارزیابی آثار، فروردین ماه سال 1398 در فراخوان جشنواره اطلاع رسانی خواهد شد.