شمخانی: دفاع مقدس پژواک منحصر به‌فرد شکست آمریکا در جهان است


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۲ - ۱۱:۵۶:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۲ - ۱۲:۰:۴۵
شمخانی: دفاع مقدس پژواک منحصر به‌فرد شکست آمریکا در جهان است
دبیر شورای عالی امنیت ملی، گفت: دفاع مقدس که امروز کُتب و تاریخ شفاهی آن رونمایی می‌شود، پژواک منحصر به‌فرد و مستمر شکست آمریکا در منطقه و جهان است.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، دریابان علی شمخانی در دومین همایش ملی تاریخ شفاهی دفاع مقدس که صبح امروز (یکشنبه 12 اسفند ماه) در تالار قلم کتابخانه ملی برگزار شد، اظهار داشت: در تاریخ تمدن اسلامی پیشرفت مسلمانان با ظاهر شدن دانشمندان بزرگ، آثار و کتب آنها و ترجمه کتاب‌ها و تأسیس کتاب‌خانه‌های بزرگ در شهرهای اسلامی عملی شد.

وی افزود: امروز نیز کتاب و کتابخوانی در فرآیند توسعه فرهنگی و اجتماعی جوامع، به ویژه توانمندسازی فکری آنان برای مواجهه مناسب و متناسب با انبوه اطلاعاتی که از طریق رسانه‌های نوین منتشر می‌شود دارای نقش مؤثری بوده که بدون در نظر گرفتن آن، ‌امکان دست‌یابی به توسعه و پیشرفت مطلوب، متوازن و مستمر وجود ندارد.

شمخانی، فرهنگ کتابخوانی و ثبت و ضبط میراث فرهنگی و معنوی کشور که امروز عمدتاً در قالب کتاب ارایه می‌شود را بخشی از امنیت ملی کشورمان توصیف کرد و افزود: هر چه مردم کتاب‌خوان‌تر، آگاه‌تر و داناتر باشند و از تاریخ و تمدن خود اطلاعات بیشتر و درست‌تری داشته باشند، پایبندی آنان به امنیت ملی و حوزه‌های اقتدارساز افزایش خواهد یافت.

دبیر شورای عالی امنیت ملی، جنگ ادراکی برای تحریف وقایع و تاریخ را از راهبردهای اصلی دشمن ذکر کرد و افزود: خاکریز فرهنگی و تاریخی کشور امروز در کتابخانه‌هاست و باید با سیاست‌های هوشمندانه و خلّاقانه پای جوانان بیش از پیش به کتابخانه‌ها باز شود.

وی تاکید کرد: باید از هر فرصت و ظرفیتی برای گسترش فرهنگ مطالعه و در اختیار قرار گرفتن کتاب‌ها به ویژه کتاب‌های حوزه دفاع مقدس، انقلاب اسلامی، اخلاق، علم و تاریخ استفاده کرد.

شمخانی در تبیین فرازی از تاریخ کشورمان خاطرنشان کرد: در طول تاریخ کهن ایران تنها رضاخان و پسرش دست نشانده مستقیم و وابسته به کشور خارجی بوده اند و اولین دستاورد انقلاب اسلامی این بود که روند خطرناک وابستگی به بیگانه و سرسپردگی به کشورهای خارجی را با سرنگونی رژیم پهلوی قطع کرد.

 وی با بیان اینکه اولین رهبری که محوریت آمریکا در اداره عالم را به شکست کشاند امام خمینی(ره) بود، تصریح کرد: امام خمینی در ۲۲ بهمن سال ۵۷ این باور و اعتقاد را ایجاد کرد که اداره کشورها و حفظ و حراست از سرمایه‌های ملی مثل نفت ، بدون آمریکا شدنی است و به تدریج این تفکر را در میان ملت‌های دنیا نیز گسترش داد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی، اصلی‌ترین دلیل دشمنی مبنایی آمریکا با ایران که قابل تغییر نیز نمی‌باشد را ناشی از همین زخم عمیق و غیرقابل درمان دانست.

شمخانی در بخش دیگری از سخنانش گفت: دفاع مقدس که امروز شما کُتب و تاریخ شفاهی آن را رونمایی می‌کنید، پژواک منحصر به‌فرد و مستمر شکست آمریکا در منطقه و جهان است.

شمخانی با اشاره به اینکه بزرگترین سرمایه فرهنگی یک کشور آزادی و استقلال آن است، اظهار داشت: طنین مداوم این فرهنگ ارزشمند امروز از سوریه، عراق و یمن هم به گوش می‌رسد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: هرچند آمریکا، غرب و کشورهای مرتجع منطقه عناصر تروریست و مزدور را به خدمت گرفتند تا ریشه مقاومت اسلامی را بخشکانند، اما جوانان مقاومت، ارتش سوریه، حشدالشعبی عراق و انصارالله یمن و مدافعان حرم نشان دادند که غرب محور عالم نیست و مجسمه کاغذی که از قدرت آمریکا ساخته شده است به سادگی قابل فروپاشی است.

شمخانی تصریح کرد: امروز جهان به این واقعیت پی برده است که در نبرد اراده‌ها، خون بر شمشیر پیروز است.

وی خاطر نشان کرد: پیام مهم امام خمینی به جهان این بود که همیشه ملت‌ها پیروز اصلی میدان منازعات هستند و این پیام امروز تبدیل به فرهنگ، برنامه عمل و استراتژی موفقیت ملت‌های مستقل شده است.

شمخانی افزود: مبتنی بر همین پیام بیش از 4 سال بمباران، جنایت و وحشی‌گری عربستان، آمریکا، رژیم صهیونیستی و کشورهای اروپایی برای تصرف یمن و به اسارت گرفتن مردم آن ناموفق بوده است.

نماینده مقام معظم رهبری با اشاره به شکست جریان تروریست تکفیری در منطقه خاطرنشان کرد: مهم‌ترین و پیچیده‌ترین تهدید جهان اسلام نیز که حاکم نمودن تروریست‌های تکفیری بر سرزمین‌های اسلامی بود با جانفشانی جوانان تربیت یافته در فرهنگ مقاومت شکست خورده است.

وی افزود: امروز علیرغم هزینه‌های هنگفتی که برای ایجاد امنیت در سرزمین‌های اشغالی می‌شود، راهبردهای آنها برای تامین امنیت مرزهای اسرائیل به بن‌بست رسیده و رژیم اشغالگر قدس در مرزهای خودش و حتی داخل مرزهایش احساس تهدید بیشتری می‌کند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: اگر هنوز شک و تردیدی برای انسان‌های ضعیف النفس در شنیدن پیام استقلال جویی و آزادی‌خواهی امام خمینی وجود دارد، به طور قطع ملت ایران با شکست دادن ترامپ و سیاست‌های تحریمی او مجددا این پیروزی را اثبات و اعلام خواهد کرد.

شمخانی گفت: وظیفه بسیار مهم نهاد کتابخانه، مراکز علمی و آموزش و پرورش این است که ارزش‌های حاصل از رویش تمدنی و فرهنگی انقلاب اسلامی را به نسل‌های جوان و ملت‌های تشنه معرفت در دنیا منعکس نمایند و این پیروزی‌های تاریخی و هزینه‌ها و مجاهدت‌هایی‌ها که برای آن صرف شده را در تاریخ ثبت کنند.

نماینده مقام معظم رهبری در ادامه افزود: درحالی که انقلاب اسلامی تقویت کننده فرهنگ غیرت و شجاعت در میان مردم ایران زمین بوده است؛ ترامپ و حتی نوچه‌های او ، فرعون مابانه کشورهای عربستان و امارات را شبانه روز تمسخر و تحقیر می‌کنند که شما بدون ما چیزی نیستید و یک روز هم بدون حمایت آمریکا توان مقاومت و ایستادگی ندارید.

دبیر شورای عالی امنیت ملی، ناکامی‌های ترامپ در ایجاد ائتلاف ضد ایرانی در کنار توسعه اختلافات درونی مابین کشورهای عربی منطقه و شکست اجلاس ورشو برای ائتلاف‌سازی علیه ایران خارج از سازمان ملل و ده‌ها موضوع مشابه دیگر را از مجموعه واقعیت‌هایی ذکر کرد که نشان می‌دهد که مسیری به غیر از ناکامی و شکست در انتظار آمریکا و هم پیمانانش قرار ندارد.

 وی تصریح کرد: پیش‌بینی ما در مورد متحدان آمریکا در منطقه این است که اگر سیاست پناه بردن آنان به دشمنان اسلام ادامه یابد با خیزش شهروندان تحقیرشده‌شان مواجه خواهند شد.

شمخانی با بیان اینکه، بدون شک ورود آمریکا و غرب به مذاکرات هسته‌ای و دستیابی به توافق نیز ناشی از نقش محوری ایران در ثبات سازی منطقه‌ای و توانمندی‌های رو به توسعه ایران در حوزه های صلح‌آمیز هسته‌ای بود، گفت: آنان به خیال خام خود در تلاش بودند که ضمن متوقف‌سازی توان هسته‌ای ایران ، دستاوردهای ارزشمند و قدرت بازیگری ایران را در منطقه مهار نمایند که با تدبیر رهبر معظّم انقلاب در هر دو مورد ناکام ماندند.

نماینده مقام معظم رهبری افزود: چهل سال است که به برکت انقلاب اسلامی پرچم سلطه‌گری آمریکا و غرب در منطقه به زیر آمده و تا به امروز نبرد جانانه میان این دو جبهه با موفقیت رو به فزونی جبهه مقاومت جاری است.

شمخانی گفت: پیش دستی و برتری جبهه ثبات خواهان و ثبات سازان دربرابر جبهه تروریست سازان وحامیان بی ثباتی، پیام آور این واقعیت است که سیاست های آمریکا مسیر روبه افولی را طی می‌کند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در پایان تاکید کرد: تاریخ شفاهی دفاع مقدس بیان کننده این واقعیت است که بعد از چهل سال وقتی به نقشه سیاسی منطقه می‌نگریم ابزارهای سیاسی و نظامی آمریکا چون صدام و داعش و دیگر عوامل مزدورش نابود شده و قدرت برآمده از فرهنگ مقاومت رو به فزونی و پیشروی است.