سردار کارگر: برای تاریخ شفاهی دفاع مقدس کار جهادی کرده‌ایم


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۲ - ۱۱:۳۵:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۲ - ۱۴:۱۲:۱۶
سردار کارگر: برای تاریخ شفاهی دفاع مقدس کار جهادی کرده‌ایم
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، گفت: در زمینه‌ تاریخ شفاهی یک کار انقلابی و جهادی انجام شده و این موضوع تنها به نیروهای مسلح اختصاص ندارد بلکه دستگاه‌های کشوری و لشگری باید در زمینه حفظ و نشر آن دست به دست یکدیگر بدهند.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، سردار بهمن کارگر ، در دومین همایش ملی تاریخ شفاهی دفاع مقدس که صبح امروز(یکشنبه 12 اسفند ماه) در تالار قلم کتابخانه ملی برگزار شد، اظهار داشت: حفظ اسناد دفاع مقدس کار بسیار مهمی است. چهار سال پیش اسناد مرتبط با دفاع مقدس در سراسر کشور وضعیت مناسبی نداشت اما ما توانستیم در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس سازمان حفظ اسناد و مدارک دفاع مقدس را ایجاد کنیم. پس از آن به تدریج مدارک مرتبط با دفاع مقدس ساماندهی شد و در این راستا سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز به ما کمک فراوانی کرد.

وی با اشاره به اینکه در زمینه اسناد دفاع مقدس ما آئین نامه حفظ و نگهداری آنها را تهیه و ابلاغ کردیم و در همین راستا توانسته‌ایم تاکنون ۱۰ میلیون برگ سند، ۹ هزار و ۶۰۰ هزار ساعت فیلم و صوت جمع‌آوری کنیم، افزود: همچنین اسنادی که در خارج از کشور به دفاع مقدس اختصاص داشت را جمع‌آوری کردیم.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، ادامه داد: این اسناد حدود ۳۰ هزار برگ هستند. در زمینه تاریخ شفاهی نیز ۵۰ هزار و ۶۰۰ ساعت مصاحبه پیاده سازی شده است. که در قالب ۱۸۰ عنوان کتاب به چاپ رسیده است و در همایش امروز ۱۰۰ عنوان از آثار رونمایی خواهد شد.

کارگر با اشاره به این که در زمینه‌ تاریخ شفاهی یک کار انقلابی و جهادی انجام شده است، گفت: دفاع مقدس فقط به نیروهای مسلح اختصاص ندارد و همه دستگاه‌های کشوری و لشگری باید در زمینه حفظ و نشر آن دست به دست یکدیگر بدهند تا بتوانیم آن را روایت کنیم. ما به دفاع مقدس نگاه علمی و غیر جناحی داریم.