خرازی : گرانی قیمت کتاب را کتابخانه‌ها جبران کنند


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۸ - ۹:۵۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۸ - ۱۰:۰:۲۸
خرازی : گرانی قیمت کتاب را کتابخانه‌ها جبران کنند
مشاور عالی معاون علمی و فن آوری رئیس جمهوری وضع نامناسب اقتصادی کشور را از جمله دلایل کم توجهی به کتاب دانست و گفت: اینجاست که کتابخانه ها باید در رفع این مشکل کمک کنند چرا که بالاخره از هر کتابی یک نسخنه در کتابخانه ها وجود دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، سید کمال خرازی در نشست هم اندیشی توسعه نشر در علوم شناختی که در کتابخانه ملی ایران برگزار شد، گفت: فناوری اطلاعات، دسترسی جوانان به منابع را وسعت داده و این آفتی است که به جز جوانان دانشگاه‌های ما نیز گرفتار آن شده اند.

وی افزود: این اتفاق عاملی شده است که در جامعه امروز ما، کتاب نسبت به گذشته مظلوم تر شود و آنگونه که باید اقتصاد کتاب، این یار مهربان نمی چرخد.

مشاور عالی معاون علمی و فن آوری رئیس جمهوری وضع نامناسب اقتصادی کشور را از جمله دلایل کم توجهی به کتاب برشمرد و ادامه داد: اینجاست که کتابخانه ها باید در رفع این مشکل کمک کنند چرا که بالاخره از هر کتابی یک نسخنه در کتاب خانه ها وجود دارد، و می تواند آن را به رایگان در اختیار علاقمندان قرار دهند.

خرازی گفت: فراتر از این مساله مشکل دیگر فناوری اطلاعات است که دسترسی جوانان به منابع را وسعت داده. امروز هرچه بخواهیم از طریق اینترنت بدست می آوریم که این امر ضرورت وقت گذاشتن و رجوع به کتابخانه را کاهش داده و این یک مزیت است اما آفاتی را هم به همراه که جوانان و دانشگاه ها گرفتار آن شده اند و این آفت دسترسی سریع و راحت به اطلاعات سطحی است.

وی با اشاره به اینکه جوانان ما امروزه هر مطلبی می خواهند در اینترنت جستجو می کنند، توضیح داد: حالا چون اینترنت پشت این مطالب است متاسفانه مقبولیت عام هم می یابد، در حالی که اینترنت فقط براساس کلیدواژه مطلب می آورد.

مشاور عالی معاون علمی و فن آوری رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه جوانان ما به دنبال ما سطحی نگری شده اند و این یک آفت است، گفت: این موضوع خطر جانبی دیگری که بوجود آورده عجله و شتاب است، نسل جوان امروز با یک سرعت فوق العاده ای روبرو هستند و دید انسان گذشته به سرعت دیگر وجود ندارد.

خرازی ادامه داد: این یک تحول شناختی عمیقی ایجاد کرده برای ما، فناوری های نوین هم به این سرعت و سطحی نگری کمک می کند.

وزیر اسبق امور خارجه با طرح این سوال که در برابر این پدیده باید چکار کرد، گفت: اینجاست که علوم شناختی باید راه حل دهند.

وی افزود: این مساله با ذهن مرتبط است بنابراین مطالعه شناختی برای شناخت ریشه های این مطلب نیاز است و محققان باید به جد به این مطلب بپردازند چون نتایج آن جبران ناپدیر خواهد بود، نتایجی چون شتاب زدگی، عدم تعمق و تامل و سطحی نگری در همه مسایل.

خرازی گفت: دانشگاه های ما هم دارند تلاش می کنند ولی متاسفانه در حوزه های اجتماعی، کاربردی و علوم شناختی در آغاز حرکت هستیم و جا دارد به طور جدی تر حرکت کنیم.

وزیر اسبق امور خارجه ادامه داد: نباید تنها به نظریه ها بپردازیم بلکه به صورت عمده تر به این مساله بنگریم که این علوم و کدام بخش آن چه گرفتاری از ما را می تواند حل کند.

خرازی خاطرنشان کرد: در علوم انسانی این مشکل است که فقط حرف می زنیم، نظریه می دهیم و به نظریات بیگانگان مراجعه می کنیم درحالی که جامعه ما امروز تلاش روزافزونی برای جبران این عقب ماندگی چگونگی استفاده از علوم شناختی برای رفع مشکلات نیاز دارد.

بنا بر این گزارش، در این نشست اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز حضور داشت.