توافق کتابخانه‌های ملی ایران و قبرس برای پژوهش مشترک


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۷ - ۱۳:۱۳:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۷ - ۱۵:۳۶:۵۴
توافق کتابخانه‌های ملی ایران و قبرس برای پژوهش مشترک
سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و کتابخانه ملی جمهوری قبرس برای پژوهش مشترک در حوزه میراث مکتوب، توافق کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی پیش از امضای تفاهم‌نامه با «کستاس چامپیائوریس»، وزیر آموزش و فرهنگ جمهوری قبرس، اظهار داشت: ایران و قبرس سابقه تاریخی مشترکی دارند، بنابراین باید در زمینه کار پژوهشی مشترک در حوزه میراث مکتوبِ هر دو کشور، برنامه مشارکتی تعریف کنیم.

وی افزود: همچنین در حوزه اسناد نیز می‌توانیم با توجه به قرابت‌های تاریخی فعالیت‌های مشترکی را برای تعاملات اساتید این حوزه برنامه ریزی کنیم.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با تاکید بر اینکه کسی که برای آینده مردم دنیا دغدغه داشته باشد باید به منابع نوشتاری توجه کند، ادامه داد: برای تجربه زندگی بهتر منابع مطالعاتی، بهترین پایگاه برای پوشش دادن به این وجه از نیاز بشریت است.

بروجردی گفت: ظاهراً در سال‌های گذشته مراودات خوبی بین ایران و قبرس در این حوزه وجود داشته که متاسفانه متوقف شده است، بنابراین باید علاوه بر احیای دوباره فعالیت‌های فرهنگی، به تعریف جدیدی از نوع تعامل با یکدیگر نیز برسیم.

در ادامه این دیدار که در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد، کستاس چامپیائوریس، وزیر آموزش و فرهنگ جمهوری قبرس، گفت: کتابخانه ملی قبرس خانه و جایگاه مردم کشور ما است که دارای 3 ساختمان و 200 هزار عنوان کتاب با تجهیزات کامل است که البته قابل مقایسه با کتابخانه ملی ایران نیست.

وی افزود: کتابخانه قبرس متصدی انتشارات و پردازش کتاب همچنین حفظ اسناد و کتب با استاندارهای بسیار بالا است.

وزیر آموزش و فرهنگ جمهوری قبرس، ادامه داد: ما در سال‌های اخیر در حوزه دیجیتال به پیشرفت بسیاری رسیده‌ایم و بسیاری از کتاب‌های قدیمی و جدید را به صورت دیجیتال تبدیل کرده‌ایم تا به راحتی در دسترس علاقمندان قرار گیرد.

چامپیائوریس خاطرنشان کرد: دیجیتال‌سازی کتاب‌ها در کتابخانه قبرس از سال 2008 آغاز شده و این امکان را فراهم آورده است که علاوه بر مردم قبرس، قاره اروپا و کل مردم دنیا نیز بتوانند از این کتاب‌ها استفاده کنند.

وی در ادامه این دیدار ضمن دعوت از اشرف بروجردی برای سفر به کشور قبرس و بازدید از کتابخانه ملی این کشور، گفت: طی چند روز حضور در ایران تحت تاثیر مهمان نوازی و مهربانی مردم ایران قرار گرفتم. همچنین پیشرفت ایران در علم پزشکی و تکنولوژی بالای دانشگاه‌های ایران برایم جالب و تعجب‌آور بود.

در پایان این نشست تفاهم نامه همکاری بین کتابخانه ملی ایران و قبرس به امضای اشرف بروجرد و کستاس چامپیائوریس رسید.

گفتنی‌ست کتابخانه ملی کشور جمهوری قبرس زیر نظر وزیر آموزش و فرهنگ این کشور اداره می شود.

در این دیدار علی زرافشان معاون سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، هانیه گرائیلی مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل، صالح زمانی مشاور امور بین الملل همچنین سفیر کشور جمهور قبرس در ایران و مدیر دفتر امور بین المللی  وزیر آموزش و فرهنگ قبرس حضور داشتند.