اتمام كار مرمت و بازسازی قرآن خطی متعلق به كشور تونس

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۵ - ۱۰:۵۵:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۵ - ۱۱:۰:۱۷
اتمام كار مرمت و بازسازی قرآن خطی متعلق به كشور تونس

كار مرمت و بازسازی یك جلد كتاب قرآن خطی متعلق به كشور تونس، مربوط به سال 1262ق. دارای ابعاد 2/19 Í6/ 29 سانتیمتر، در اداره‌كل حفاظت و نگهداری به پایان رسید.

این قرآن، دارای 326 برگ است و با خط نسخ و نستعلیق نگاشته شده و برخی صفحات آن، آراسته به هنر تذهیب است. صفحات كتاب در اثر شرایط نامساعد نگهداری، بسیار شكننده شده و آثار كرم‌خوردگی، مرمت‌های قدیمی و غیر اصولی و چسبیده شدن بیش‌تر صفحات قرآن در ناحیه‌ی كرم‌خوردگی، در آن مشهود است.

كارشناسان این اداره‌كل، پس از نمونه‌برداری و تعیین آسیب‌های زیست‌شناختی، اقدام‌های آزمایشگاهی مورد نیاز را انجام دادند. همچنین كتاب به دلیل آلوده بودن، به كمك دستگاه ضد عفونی، تحت درمان قرار گرفت. سپس كار غبارزدائی و تمیزكاری صفحات كتاب و سنجش میزان اسیدی بودن كاغذ قرآن، انجام شد. مرمت‌های غیر اصولی و قدیمی مربوط به عطف كتاب، به‌آرامی برداشته شد و كار جداسازی جلد از عطف كتاب و همچنین، بازكردن جزءهای كتاب از یكدیگر، صورت پذیرفت. پس از طی این مراحل، كارشناسان، با دقت فراوان كار مرمت صفحات آن را انجام داده و سرانجام كار مرمت جلد آن با ظرافت و دقت صورت پذیرفت. در عكس‌های پیوست، وضعیت كتاب قبل و بعد از مرمت، به تصویر كشانده شده است.