اهداف کتابخانه ملی ایران در اجلاس سنگاپور و قطر


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲۸ - ۱۱:۲۴:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۷ - ۱۴:۲۴:۳۶
اهداف کتابخانه ملی ایران در اجلاس سنگاپور و قطر

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با دو هدف عمده ارائه طرحی ویژه برای توسعه همگرایی های منطقه ای در اجلاس رییسان کتابخانه های آسیا و اقیانوسیه در سنگاپور و تبادل نسخه های دیجیتال فارسی و عربی در قطر در هفته جاری به این دو کشور سفر می کند.

به گزارش روابط عمومی این سازمان، در این نشست ها، مدیرکل حوزه ریاست و مشاور بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی،  پیشبرد مذاکرات، تعیین و ترسیم مفاد توافقات و انعقاد تفاهم نامه فی ما بین دو کشور ایران و قطر و در اجلاس آسیا - اقیانوسیه ی سنگاپور تبیین نحوه مشارکت کشورمان در دستور جلسه آینده پژوهی کتابخانه ها  و ارائه طرح ویژه ای از طرف ایران برای توسعه همگرایی منطقه ای و ترسیم چشم انداز 2040 کتابخانه ها را نمایندگی می کنند.

در سفر به قطر موافقت نامه ویژه ای در حوزه گسترش همکاری های دوجانبه در زمینه کتابداری و اطلاع رسانی، ایران شناسی و اسلام شناسی، تاسیس خط جدید تبادل الکترونیکی نسخه های خطی فارسی و عربی همچنین انتقال تکنولوژی دیجیتال و ارتقای خدمات کتابخانه ای به امضای طرفین خواهد رسید.
بعلاوه بازدید از دانشگاه مطالعات اسلامی قطر، ملاقات با رییس و مقامات اجرایی این کتابخانه از دیگر برنامه های این سفر 2 روزه به قطر است که به دعوت ویژه رییس کتابخانه ملی قطر صورت می گیرد.

در اجلاس روسای کتابخانه های ملی آسیا- اقیانوسیه در سنگاپور که به منظور بررسی های راهبردی درباره آینده کتابخانه ها در چشم انداز ۲۰۴۰ برگزار می شود، گفت و گوهای دوجانبه با روسای کتابخانه های ملی عضو شاخه آسیا - اقیانوسیه و طرح پیشنهاد ویژه ایران برای توسعه همگرایی های منطقه ای در این زمینه و بازدید از کتابخانه ملی سنگاپور و گفت و گو با مقامات آن رئوس این سفر سه روزه را تشکیل خواهد داد.

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در دوره ریاست اشرف بروجردی با قرار دادن گسترش تعاملات و تبادلات بین المللی به عنوان یکی از اولویت های راهبردی در این زمینه به توفیقات و دستاوردهایی دست پیدا کرده به طوری که علاوه بر انعقاد تفاهمنامه های راهبردی با کشورهای خارجی،  هفته گذشته در اقدامی کم سابقه، جمعی از مدیران و دیپلمات های وزارت امور خارجه که به زودی عازم کشورهای منطقه و اروپا خواهند بود ضمن بازدید از کتابخانه ملی، درباره فراهم کردن زمینه های همکاری با کشورهای هدف، مذاکره و تبادل نظر کردند.