حفظ و نگهداری اسناد هم برای دولت ها و هم برای مردم به سبب ثبت و ضبط اقدامات مهم است


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲ - ۱۹:۲:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۱/۲ - ۱۹:۴۴:۳۳
حفظ و نگهداری اسناد هم برای دولت ها و هم برای مردم به سبب ثبت و ضبط اقدامات مهم است
عاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: موضوع حفظ و نگهداری اسناد هم برای دولت ها و هم برای مردم به سبب ثبت و ضبط اقدامات مهم است.

حجت الاسلام والمسلمین نوروزی در چهارمین همایش مدیران و مسئولان حراست دستگاه های کشور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ضمن اهمیت حفظ اسناد دستگاه ها با تسلیت ایام فاطمیه گفت: حضرت فاطمه (س) در حدیثی می فرمایند« اَلْبُشْرى فى وَجْهِ الْمُؤْمِنِ یُوجِبُ لِصاحِبهِ الْجَنَّةَ، وَ بُشْرى فى وَجْهِ الْمُعانِدِ یَقى صاحِبَهُ عَذابَ النّارِ.». این جمله به این معناست که اگر کسی با مومنان روبرو می شود باید در صورت و برخورد او خوشرویی دیده شود. این امر یک راه تقرب به درگاه خداوند است. بنابراین از این جمله می توان گفت کمال انسان در خوشرویی است.

او افزود: پیامبر(ص) فرموده است «من میان دو جاهلیت برانگیخته و مبعوث شده ام» . در آن دوره وضعیت بسیار بدی حاکم بوده است که از شرک و نفاق تا زنده به گور کردن دختران بوده است. اما اگر آن حال خوش و خوشرویی را نداشته باشیم ماهم دچار جاهلیتی می شویم که رسوالله فرموده اند.

حفظ و نگهداری اسناد هم برای دولت ها و هم برای مردم به سبب ثبت و ضبط اقدامات مهم است

علی زرافشان معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی در ادامه این همایش گفت: طبق تعاریف بین المللی، آرشیو ملی وظیفه حفظ و گردآوری اسناد را بر عهده دارند.
او افزود: موضوع حفظ و نگهداری اسناد هم برای دولت ها و هم برای مردم به سبب ثبت و ضبط اقدامات مهم است.
زرافشان ادامه داد: البته امروز علاوه بر این کارکرد وظایف دیگری هم مرتبط به موضوع اسناد برای آرشیو های ملی تعریف شده است. اسناد برای حکمرانی خوب، مردم سالاری و نقش مردم در جامعه  نقش مهمی بازی می کنند و این موارد برای آرشیوها تعریف جدیدی محسوب می شود.
او افزود: حراست یکی از عناصر دستگاه ها است که اسنادی را در اختیار دارند و این اسناد هم به صورت طبقه بندی شده باید در آرشیو قرار گیرند. 
معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ادامه داد: حراست دستگاه ها علاوه بر نگهداری از اسناد حراستی، باید سایر اسناد دستگاه متبوع‌شان را نیز حفظ کنند.
او تاکید کرد: ما در نگهداری اسناد به ملاحظاتی که منشا سند برای دسترسی را در نظر می گیریم.