رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی:‌باید از اسناد به عنوان میراث ملی حفاظت کنیم


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۲ - ۱۸:۵۲:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۱/۲ - ۱۹:۴۲:۵۳
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی:‌باید از اسناد به عنوان میراث ملی حفاظت کنیم
چهارمین همایش مدیران و مسئولان حراست دستگاه های کشور با حضور اشرف بروجردی، حجت الاسلام والمسلمین نوروزی، علی زرافشان و فریبرز خسروی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

اشرف بروجردی، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در این نشست گفت: موضوع اسناد از مباحث بسیار مهم در رقم خورد نحوه سرنوشت هر ملت است. اسناد هم تاریخچه ملت ها و هم اقداماتی که در سرنوشت آنان تاثیرگذار بوده را نشان می دهد.

او تاکید کرد: براین اساس است که باید از اسناد به عنوان میراث ملی حفاظت کنیم.
مشاور رییس جمهوری افزود: اسناد بر اساس قانون باید در مرکز آرشیو نگهداری شود تا به بهترین نحو از این میراث نگهبانی شود. 
او در ادامه گفت:برخی دستگاهها نسبت به واگذاری اسنادشان مقاومت میکنند اما به این دلیل که این اسناد ممکن است، مورد آسیب قرار بگیرد، تعریف استاندارد برای حفاظت از آنها اهمیت دارد. 
بروجردی افزود: آرشیو ملی ایران این مسئولیت را برعهده دارد؛ اما اگر دستگاهی بخواهد خود، اسنادش را نگهداری کند، باید استانداردهای لازم در اینباره اعمال شود و در صورت عدم رعایت این موضوع به اسناد آسیب های جدی خواهد رسید. 
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی اظهار کرد: رویکرد این مجموعه در مرحله اول جمع آوری و نگهبانی از اسناد و در مرحله بعد دیجیتال کردن آن ها است. 
او یادآور شد: دیجیتال کردن اسناد و منابع برای استفاده محققان و پژوهشگران انجام می شود. چراکه محققان نگاه به اسناد راه مشخصی را برای آینده ترسیم می کنند.
بروجردی تاکید کرد: همه مسئولان باید اهمیت راههای حفظ اسناد را بدانند. با این نگاه است که میتوانیم از اسناد سراسر کشور حفاظت کنیم. 
مشاور رییس جمهوری گفت: استانداردسازی برای نحوه طبقه بندی اسناد از خطوط اولیه ای است که باید بر روی آن تمرکز کنیم که این امر توسط شورای عالی اسناد صورت می گیرد.