قانونی که پس از سال‌ها اجرایی شد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۰/۲۲ - ۱۷:۴۹:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۰/۲۲ - ۱۷:۵۴:۱۷
قانونی که پس از سال‌ها اجرایی شد
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی از اختصاص هشت‌هزار مترمربع زمین در پردیس برای ایجاد بایگانی راکد این سازمان و اجرایی شدن این قانون پس از سال‌ها خبر داد.

اشرف بروجردی، درباره اختصاص زمین برای ایجاد بایگانی راکد  به این سازمان اظهار کرد: همه دستگاه‌ها موظف هستند تا اسنادشان را به سازمان بفرستند. دستگاه‌ها با کامیون و بدون رعایت هیچ  استانداردی اسناد را تحویل سازمان می‌دهند. ما این اسناد را دسته‌بندی و غربال می‌کنیم. اول اسناد امحایی مانند مکاتبات اداری را جدا می‌کنیم. بعد اسناد پیش‌آرشیوی را از میان میلیون‌ها برگ و سند جدا و نگهداری می‌کنیم تا زمانی که بازخوانی و دوباره غربال شوند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی افزود: اسناد ملی تاریخ این سرزمین هستند و لازم است که مورد توجه قرار  گرفته و نگهداری شوند تا از آسیب محفوظ بمانند. مخازن فعلی برای نگهداری اسناد پیش‌آرشیوی کفایت نمی‌کند، در نتیجه مجبوریم به دنبال بایگانی راکد برای این اسناد برویم. البته این مشکل را در کتابخانه ملی نیز داریم؛  مخازن کتابی ما پنج سال بیشتر را جواب نمی‌دهد، بعد از پنج سال نیاز است که دولت اقبالی کند و فضای مخازن کتاب را توسعه بدهد.

او با بیان این‌که لزوم نگهداری اسناد تا زمان رسیدگی کامل تاکنون دیده نشده است، خاطرنشان کرد: علی‌رغم این‌که سال‌هاست برای ایجاد بایگانی راکد قانون تصویب شده اما تاکنون این کار صورت نگرفته است. بخشی از این قانون مصوب مجلس در سال ۱۳۴۹ است و در سال ۱۳۸۱ زمانی که سازمان اسناد و کتابخانه ملی در هم ادغام شدند، اصلاحیه آن در مجلس تصویب شد؛ اما به خاطر انبوه‌کارها و اقداماتی که باید در این‌جا صورت بگیرد، این قانون کمتر  مورد توجه واقع شده است.

 
بروجردی در ادامه خاطرنشان کرد:  از ابتدای سال ۱۳۹۷  اقداماتی در این زمینه انجام دادیم و در طی جلسات متعددی  که با استانداری تهران داشتیم،  به توافق رسیدیم که هشت‌هزار مترمربع زمین در پردیس در اختیار ما قرار دهند. این زمین نیاز به ساخت بر اساس استانداردهای بین‌المللی دارد تا به صورت بایگانی راکد ملی دربیاید. الان هم در شرایط نقل و انتقال زمین به سازمان هستیم و امیدواریم بتوانیم برای ساخت، بودجه‌ای را از دولت بگیریم و کاری بکنیم که این‌ها بتواند مورد بهره‌برداری و استفاده قرار بگیرد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی سپس اظهار کرد: اگر پول باشد می‌توان این محل را یک‌ساله ساخت. مهم این است که بتوان نیازهایش را برآورده کرد، یعنی تهیه مخازن عظیم که کارشان نگهداری اسناد است تا از آسیب‌دیدگی محفوظ بمانند. امیدواریم در دولت تدبیر و امید امکان ساخت بایگانی راکد برای سازمان فراهم شود.

منبع: ایسنا