اشرف بروجردی: زبان و ادبیات فارسی می تواند زمینه ساز توسعه فرهنگ ایرانی به دیگر کشور ها باشد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۰/۱۱ - ۱۱:۵۸:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۰/۲۴ - ۸:۴۶:۰
اشرف بروجردی: زبان و ادبیات فارسی می تواند زمینه ساز توسعه فرهنگ ایرانی به دیگر کشور ها باشد
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: توجه به زبان و ادبیات فارسی می تواند زمینه ساز توسعه فرهنگ ایرانی به کشور های دیگر باشد.

اشرف بروجردی، روز سه شنبه در دیدار با فاطمه مهاجرانی، رییس مركز ملي پرورش استعدادهاي درخشان و دانش پژوهان جوان گفت: در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دارای ظرفیت های گسترده و متنوعی است که از جمله ان می توان وجود تالار های تخصصی ایران شناسی و اسلام شناسی برشمرد.

او در ادامه با تاکید براینکه توجه به زبان و ادبیات فارسی می تواند زمینه ساز توسعه فرهنگ ایرانی به کشور های دیگر باشد گفت: کرسی های زبان و ادبیات فارسی در بیش از ۴۰ دانشگاه های دنیا وجود دارد که باید از آن ها استفاده کرد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اضافه کرد: علاوه بر این، حضور اعضای هیات علمی در این سازمان و وجود بستر مناسب پژوهشی دو مزیت مهم برای پژوهش در حوزه ادبیات است.

بروجردی ادامه داد: با انعقاد تفاهم نامه می توانیم در حوزه پژوهش فعالیت های مشترک بسیار خوبی ایجاد کنیم.

بروجردی در ادامه به فعالیت های سازمان اسناد و کتابخانه ملی در حوزه بین الملل اشاره کرد و گفت: در زمینه توسعه مناسبات با کشور های فارسی زبان تا حدی که اختیارات اجازه می دهد فعالیت هایی را انجام داده ایم.

مشاور رییس جمهوری افزود: یکی از طرح های بزرگی که مراحلی از انجام آن نیز صورت گرفته، فهرست نگاری همه منابع خطی فارسی سراسر جهان است که در این راستا هم فهرست نگاری همه منابع داخل ایران در ۴۵ به پایان رسیده است.

رییس مركز ملی پرورش استعدادهای درخشان:

خواهان همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی در برگزار المپیاد منطقه ای زبان و ادبیات فارسی هستیم

در ادامه این نشست فاطمه مهاجرانی گفت: نزدیک به ۲۰ سال است که المپیاد زبان فارسی در ایران برگزار می شود. بنابراین در یک برنامه ریزی بلند مدت می خواهیم در حوزه توسعه همکاری های زبان و ادبیات فارسی در کشورهای فارسی زبان موثر واقع شویم.

رییس مركز ملي پرورش استعدادهاي درخشان ادامه داد: برای تحقق هرچه بیشتر این برنامه ریزی، امسال قصد داریم با کشور های همسایه، برنامه ای در حوزه زبان و ادبیات فارسی برگزار کنیم.

او افزود: اگر در حوزه زبان و ادبیات فارسی اقدامی نکنیم، این بیم وجود دارد که سهم خودمان را از دست دهیم، از مجموعه سازمان اسناد و کتابخانه ملی می خواهیم به ما در زمینه برگزاری المپیاد ادبی در منطقه کمک کند تا برای اولین بار چنین  برنامه ای برگزار شود.

او در ادامه با استقبال از انعقاد تفاهم نامه با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ابراز امیدواری کرد:  در سایه همکاری های فی مابین و براساس یک برنامه بلندمدت، برگزاری المپیاد زبان فارسی در سطح جهان گسترش یابد.