رویکرد دولت اصلاحات برای مدیریت زنان مثبت بود


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۰/۱ - ۱۴:۲۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۰/۹ - ۱۲:۲۵:۱۱
رویکرد دولت اصلاحات برای مدیریت زنان مثبت بود
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: در دوره اصلاحات برای حضور زنان در عرصه های مدیریتی رویکرد مثبتی وجود داشت و حضور پررنگ زنان در شورای معاونان در همین راستا بود.

چهارمین نشست تخصصی ارایه تجارب زیسته زنان مدیر با عنوان «تجربه مدیریت مشارکتی» ظهر شنبه اول دی، با حضور اشرف بروجردی، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و زهرا احمدی پور رییس مرکز آموزش های دولتی برگزار شد.

اشرف بروجردی، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ابتدای این نشست گفت: رویکرد این نشست ها انتقال تجربه زیستی است. این گونه نشست ها و انتقال تجربیات، به نوعی تاریخ شفاهی محسوب می شود.

او گفت: اولین حضور مدیریتی برای من در دولت اصلاحات به حضور در پست مدیرکل امور زنان وزارت کشور باز میگردد. در چهارسال دوم دولت اصلاحات نیز حضور من  در دولت همراه با خدمت در سمت معاونت وزیر کشور بود.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ادامه داد: در اولین جلسه ای که با حضور زنان حایز پست های مدیریتی در سراسر کشور برگزار شد، به نکته ای بسیار مهم اشاره کردم که همچنان بر روی آن تاکید دارم و آن نکته این است که که مهمترین امری که باید توسط زنان انجام شود، استفاده از همه منابع خبری است.

بروجردی افزود: بسیاری از زنان یا فعالیت های خود را کمتر بازگو می کنند و یا فکر می کنند که فعالیت های صورت گرفته آن ها از اهمیت کمی برخوردار است ؛ این در حالی است که نباید به این شکل باشد.

مشاور رییس جمهوری گفت: با این رویکرد یکی از ابزار تثبیت مدیریت دارا بودن رابطه مفید و منطقی با اصحاب رسانه است. چراکه اگر این امر صورت نگیرد دیگران نمی توانند مدیریت شما را ببینند و در نتیجه دیده نخواهید شد.

بروجردی در ادامه با بیان اینکه در دوره اصلاحات برای حضور زنان در عرصه های مدیریتی رویکرد مثبتی وجود داشت گفت: اولین اقدامی که صورت دادیم این بود که زنان بتوانند در شورای معاونان شرکت کنند.

او گفت:‌ اهمیت این اقدام در این بود که حضور زنان در شورای معاونان به تغییر دیدگاه ها بسیار کمک  می کرد. از طرفی با حضور زنان فضای گفتمانی برخی جلسات تلطیف و برخی جدل ها کاهش می یافت.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در ادامه با بیان اینکه مهمترین چالش برای حضور زنان در دوره اصلاحات مربوط به استان ها بود تاکید کرد: با این اقدام نگاه از بالا به پایینی که در دولت برای حضور زنان در عرصه مدیریتی وجود داشت، این چالش هم برطرف شد.

بروجردی تجربه مدیریتی ۴ سال دوم خود در دولت اصلاحات و در سمت معاون وزیر کشور را سخت تر از ۴ سال اول عنوان کرد و گفت: نگاه مدیریتی من جنسیتی نبود. به این معنا که به این دلیل که زن بودم سعی نکردم فقط به زنان توجه کنم و یا بالعکس.

او تاکید کرد: زمانی تصمیم درستی اتخاذ می شود که اطلاعات کاملی از حوزه های متناظر با مسیولت خود داشته باشیم.

این مقام مسیول در ادامه خطاب به زنان حاضر در جلسه گفت: تجربه مدیریتی زنان زمانی که کارآمد باشد می تواند به حضور دیگر زنان کمک کند.

بروجردی افزود: همچنین یکی دیگر از نکاتی که بسیار اهمیت دارد این است که پیگیر خواسته ها و مصوبات خود باشید. زیر ثابت قدم بودن در این مرحله شما را تاحد زیادی به اهداف خود نزدیک می کند.

در پایان جلسه نیز حاضران سوالات خود را با رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی مطرح کردند.

شایان ذکر است سه جلسه پیشین تجارب زیسته زنان مدیر با حضور معصومه ابتکار، شهربانو امانی و طاهره طاهریان برگزار شده بود.