برگزاری رونمایی تازه‌ترین اثر «غلامحسین ابراهیمی دینانی»


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۸ - ۹:۵۳:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۸/۲۹ - ۱۰:۲۴:۲
برگزاری رونمایی تازه‌ترین اثر «غلامحسین ابراهیمی دینانی»
نشست دوم ویژه‌برنامه‌ «پنج شب، پنج کتاب، پنج شخصیت» یکشنبه شب بیست وهفتم آبان در موزه کتاب و میراث مستند سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد و از کتاب «وحدت هستی و هستیِ واحد» نوشته دکتر غلامحسین ابراهیمی‌ دینانی رونمایی شد.در این نشست علاوه برنویسنده کتاب، سید مصطفی محقق داماد، اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران وجمعی از اساتید وعلاقه مندان فلسفه و علوم انسانی نیزحضور داشتند.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در ابتدای این مراسم، علی اوجبی که تدوین کتاب «وحدت هستی و هستیِ واحد» را انجام داده بود به عنوان سخنران اول با اشاره به این که  این کتاب متن پایان نامه دکتر دینانی است که در سال ۱۳۴۷ در مقطع فوق لیسانس تهیه شده گفت: فلسفه دانش عقلی است و قواعد فلسفه با قواعد اعتباری و دانشگاهی متفاوت هستند‌ من حدس می زنم ایده این کار به صورت مهندسی معکوس در ذهن ایشان نقش بسته و به سراغش رفته اند.

مدیرکل اداره نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اظهار داشت: قواعد فلسفه دو دسته اند. برخی بدیهی هستند. برخی دیگر از قواعد فلسفی نیاز به اثبات دارند وبرای اثباتشان باید سراغ بدیهیات رفت. استاد هم طبق این روال پیش رفتند. در بدیهیات به دنبال اثبات نرفتند‌ و نظریات را بر اساس بدیهیات اثبات کردند. 150 قاعده فلسفی که در این کتاب آمده، همه قواعد فلسفه نیست. دکتر دینانی به خاطر برخی محدودیت ها به این 150 قاعده بسنده کردند. پیشنهادم این است این قواعد نیز در قالب کتابی کار شود. برخی قواعد مورد استفاده فلاسفه فقط به خودشان اختصاص داشت. پس خوبست است نمایه هایی باشد که قواعد مورد تایید استاد را از سایر قواعد تفکیک کند. تلاش من این بود که این کتاب که امروز رونمایی می شود عین پایان نامه ایشان باشد. تنها اسم کتاب را من انتخاب کردم وهمه کتاب متعلق به ایشان است. متاسفم که ۵۰ سال این کتاب خاک می خورده است.

وی ادامه داد: یکی از نقدهایی که به ایشان می شود را پاسخ می دهم قاعده فلسفی قطعا باید مستندش عقل باشد و قطعا یقینی است. کاری که ابن سینا کرده این است که همه آثار را به بدیهیات بر می گرداند. از این روست که ابن سینا مورد علاقه استاد قرار دارد. مهمترین کتاب ابن سینا اشارات و تنبیهاتش بود. این کتاب مملو از قواعد فلسفی است انجا که قاعده فلسفی بدیهی است می گوید تنبیه چون برای بدیهیات لازمه اش تذکر و تنبه است اما جایی که اشاراتش است قواعد نظری است که به ادله نیاز دارد‌ . در قواعد بدیهی وقتی موضوع را تصور می کند حکم می کند. کار فیلسوف این است که تصور درست موضوع و محمول را تنبه بدهد وقتی تصورش درست شود حکم می کند.شیوه ایشان سوال پی در پی است که از این شیوه فرد را به تصور درست سوق می دهد. ایشان زمانی ناراحت می شوند که فرد در این راستا همدلی نمی کند تا در مسیر سوالات به تصور درست، تنبه شود.

عبدالله صلواتی،کارشناس ومجری برنامه زاویه در شبکه چهار سیما و پژوهشگر فلسفه، سخنران بعدی این آیین فرهنگی بود.اودر ابتدا گفت: فلسفه از نظر من به مثابه سر درخت نخل است؛ اگر سرنخل را بزنید نابود می شود.سر فلسفه هم، متفکران معاصر ما هستند. اگر ملاصدرا و ابن عربی را به این خوبی می شناسیم به خاطر تلاش و مجاهدتهای فیلسوفان و متفکران معاصر است. اگر اینها نبودند ما به هیچ وجه ملاصدرا و ابن عربی نداشتیم.توجه به فلسفه اسلامی بدون توجه به متفکران معاصر که امتداد تفکر فلسفی است، یک تلاش بیهوده است.

صلواتی انعطاف دکتر دینانی نسبت به رهیافت های مختلف فلسفی را ستود وگفت:ایشان مدعی نیست که فلسفه ملکه علوم است پس کلام وعرفان را کنار بگذاریم. حقیقتی را که در فلسفه می یابد،در عرفان و کلام هم میبیند.نه تنها نسبت به سنت ما گشوده هستند بلکه به سنت غربی هم گشوده هستند.

دکتر دینانی به جای تمرکز بر نقد سعی کرده اند از توانایی فلسفی خود استفاده کنند و به فلسفه اسلامی ما روح تازه ای بدهند. این کار در این کتاب که درباره قاعده الواحد است اتفاق افتاده است در کتاب های دیگر ایشان هم می بینیم که ایشان گشوده هستند نسبت به همه تفکرات.

وی در ادامه گفت: ویژگی مهمی در این کتاب هست وآن گفتگوی نویسنده با متن و فیلسوف است. استاد دینانی جوری متن را مطرح می کند که گویا آن فیلسوف زنده است و با او بحث می کند. این چیزی نیست که بخواهیم در یک فلسفه ورزی یا پژوهش فلسفی ساده ببینیم و اینها در فلسفه امروز غایب است.بیهوده نیست که استاد را به عنوان «فیلسوف گفتگو»می شناسند کسی که بتواند با خودش گفتگو کند، می تواند با دیگران هم گفتگو کند.به تعبیر افلاطون کسی که با خودش درصلح است میتواند با بقیه هم در صلح باشد. چون  آقای دینانی  با خودش در حال گفتگو است می تواند بدون پریشانی با دیگران هم گفتگو کند.

آیت الله سید مصطفی محقق داماد نیز درباره کتاب جدید دکتر دینانی گفت: خوشحالم که در باره این کتاب صحبت می کنم. کتاب دکتردینانی بسیارپرمحتوا ومفید است به شرطی که  کتاب های دیگر اورا نادیده بگیریم. من مطالبی به ایشان گفتم که امشب می خواهم به شما هم بگویم: بهترین کتاب ایشان به نظر من «وجود رابط» است. هرکس می خواهد فلسفه اسلامی را بفهمد باید این کتاب را بخواند. من اگر جای دکتر دینانی بودم اجازه نمی دادم این کتاب پس از4دهه منتشر شود. چون ایشان  سه چهارسالی است که حرف هایی می زند که فلاسفه قبلی در فهرستشان نبوده است.اما در این کتاب از قاعده الواحد میگویند که در همه آثار هست. خودشان هم در کتاب قواعد کلی فلسفه مفصل تر به این موضوع  پرداخته است.

وی افزود:کار بزرگ ایشان از نظر من دو کتاب مستطاب «قواعد کلی فلسفه» و «وجود رابط» است. چرا به کتاب «باور به یک اندیشه»ایشان که سال گذشته منتشر شد توجه لازم صورت نگرفت؟کتابی که از دردهای جامعه ما سخن می گفت.

آیت‌الله محقق داماد در ادامه به نام مناسب کتاب دکتر دینانی اشاره کرد و گفت: تئوری وحدت هستی دو نکته مثبت دارد؛ اول این که «خدای جدای از جهان» را نفی می کند. یکی از نکات منفی الهیات مساله «خدای جدای از جهان» است. برهان نظم که سال ها برای اثبات آن کار می کردیم؛ در نهایت یک خدای جدا از جهان را اثبات می کرد.خدای جدا از جهان بود که باعث شد داروین بگوید زمان را به من بدهید، نیاز به ناظم نداریم. در کنار شعور داشتن هستی، آن چه می تواند با نظریه ناتورالیسم برخورد و برآن غلبه کند، تئوری  وحدت هستی است.

این مدرس حوزه ودانشگاه درادامه گفت: آقای دینانی صرفاً مداح فلاسفه اسلامی نیست. ایشان فلسفه را فهم می کند و هر روز برای ما حرف های تازه ای مطرح  می کند.

اما دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی نیز در پایان جلسه سخنان کوتاهی ایراد کرد.

نویسنده کتاب وحدت هستی و هستیِ واحد گفت: تحول چه زمانی رخ می دهد؟ وقتی که ذهن منفتح باشد.یعنی درها را نبندیم. ذهن را باز بگذاریم و با امور عالم روبه رو شویم. لحظه به لحظه تجربه و حرف تازه داشته باشیم.حرف مخالف را هم گوش بدهیم.نمی گویم قبول کنیم اما تحمل شنیدن داشته باشیم. گاهی انسان درِ ذهن را می بندد و تا ابد در ذهنش اسیر می شود. زندان ذهنی از زندان باستیل و اوین سخت تر است. آدم هایی هستند که ذهنشان را قفل کرده اند. تا ابد زندانی ذهن هستند.چیزی بدتر از زندانی ذهن بودن نداریم. کار فلسفه چیست؟ فقط دانستن نیست.کار فلسفه این است که زندان ذهن را باز نگه می دارد.ذهن باید درش باز باشد و آماده شنیدن لحظه به  لحظه حرف و سخن تازه باشد

وی افزود: فلسفه خیلی دانستن نیست، باز بودن ذهن و تحمل شنیدن حرف مخالف است. هر آدمی دوست دارد همه مردم مثل او فکرکنند.این حالت خود پرستی و زندانی ذهن بودن ذهن است. کار درست این است که ذهنی را منفتح کنید تا حرف تازه بشنوید. تعاریف زیادی از فلسفه شده است، تعریف من از فلسفه همین است: منفتح بودن، باز بودن ذهن برای حرف های تازه و تحمل کردن مخالف.

اگرسیاستمداران دنیا این حرف را از فلسفه یاد می گرفتند، اینقدر مزخرف نمی گفتند.ترامپ اگر می توانست گفتگو کند این مزخرفات را نمی گفت. انسان اهل گفتگوست. مونولوگ هم نوعی دیالوگ است.اصلاً  فکر کردن یعنی گفتگو. گفتگو چه زمانی حاصل می شود؟ وقتی پرسش باشد.لازم نیست به زبان بیاید. همین است که الان می گویند که بدون لفظ نمی توان فکرکرد.

 در پایان این مراسم، کتاب «وحدت هستی و هستیِ واحد» تازه ترین اثر دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی اندیشمند و فیلسوف معاصر، با حضور نویسنده، جمعی از علاقه‌مندان فلسفه و حکمت، مدیران مرکز اسناد وکتابخانه ملی ایران و اساتید وکارشناسان حوزه های مختلف علوم انسانی رونمایی شد.