حضور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در چهارمین کنگره سالانه متخصصان علوم اطلاعات ایران


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۶:۳۶:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۸/۲۹ - ۱۰:۴۵:۵۷
حضور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در چهارمین کنگره سالانه متخصصان علوم اطلاعات ایران
چهارمین کنگره سالانه متخصصان علوم اطلاعات ایران، صبح شنبه 26 آبان در تالار قلم سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در آغاز این نشست، پس از آنکه «فریبرز خسروی»، رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی نکاتی را بیان کرد، «اشرف بروجردی»، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، برای حاضران سخن گفت.

او به سبقه ایدئولوژیک و حرفه ای انجمن کتابداری اشاره کرد و گفت: این انجمن، از انجمن های پابرجا، توسعه‌یافته و تلاشگر است و البته در این امور، انجمن ها می توانند محوریت و مرکز ثقل باشند. انجمن های علمی علاوه بر آنکه مرکز ثقل بودن، در بدست آوردن اندیشه های مختلف، رسالت عمده شان، توسعه و انتشار علم و درگیر کردن اذهان به آن دانش است. انجمن کتابداری هم تلاش دارد تا هم در سطح ملی و هم سطح جهانی، استانداردهای جهانی را با تعامل شناسایی کند و در ایران عملیاتی سازد و در حوزه علم کتابداری اشاعه دهد.

او در ادامه در توصیف مقام کتابدار اظهار داشت: کتابدار تنها یک فن و خدمات‌رسانی به امور اجتماعی نیست بلکه می اندیشد چگونه آموزه ها و تراوشات فکری دیگران را در جامعه تعمیم بخشد تا جامعه از سطح زندگی بهتری برخوردار شود. او هم در پی آن است تا گسست بین نسلی را کم کند و هم افکار گذشتگان را با امروزی ها تلفیق کند و این باور عمومی را ایجاد کند. کتابداری کمک می کند تا توسعه علم صورت گیرد.

بروجردی اضافه کرد: چون در دانشگاه ها کمتر توجهی به علم کتابداری می شود، انجمن های می توانند با اشاعه فرهنگ کتابداری، این دغدغه را به دانشگاه ها منتقل کنند. کسانی که در انجمن کتابداری و مدیریت علم کشور حضور دارند به این نکته توجه کنند اگر ما در این زمینه تلاش کنیم  نمی تواند منفک باشد و از خلال کار مشترک بدست می آید. انجمن کتابداری می تواند با ایفلا حلقه وصل برقرار کند و تجربیات آنها را بازخوانی کند و کتابداران را به این سو که برای توسعه علم کتابداری موثر باشد، سوق دهند. زبان مشترک را باید پیدا کرد اما فهم مشترک مهم از دانش ها مهم است که می تواند ما را به نقطه قوت پیش ببرد که تاثیرگذار باشد.

او افزود: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران هم به عنوان جایگاه و پایگاه فرهنگ در ایران، می تواند مامن همه دغدغه مندان باشد. آنان می توانند از اینجا استفاده کنند و حاصل تلاش ان را به جامعه تسری دهند تا اندیشه مشترک گسترش یابد و به سطح جامعه منتقل شود.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان ساخت: حتی میزان مطالعه در جامعه هم دغدغه کتابداران است و انجمن ها می توانند این نقش را ایفا کنند. جامعه کتابداری لازم است تا نسبت به بازتعریف رسالتی که برعهده دارد، می تواند زمینه های همکاری با نهادهای جهانی را فراهم کند و استانداردها را تعمیم بخشد. باید چشم اندازهای جهانی بررسی شود تا حاصل آن بر عملکرد اثرگذار باشد و اینها باعث دسترسی آزاد به اطلاعات، گسترش سواد، توجه میراث فرهنگی، میراث مستند و حافظه جهانی و افزایش متخصصان جوان می شود.

گفتنی است چهارمین کنگره سالانه متخصصان علوم اطلاعات ایران، عصر یکشنبه 27 آبان به کار خود پایان می دهد.