برگزاری شب «جنگ و صلح در عصر ما» به همراه رونمایی فیلم مستند «جغدِ جنگ»


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۲ - ۱۱:۴۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۲:۱۸:۱۷
برگزاری شب «جنگ و صلح در عصر ما» به همراه رونمایی فیلم مستند «جغدِ جنگ»
شب «جنگ و صلح در عصر ما»، به همراه رونمایی فیلم مستند «جغدِ جنگ»، دوشنبه شب 21 آبان در تالار قلم سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران،  در این برنامه، که «اشرف بروجردی»، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و «علی جنتی»، وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتند، «علی دهباشی»، مدیر مجله بخارا جلسه را آغاز کرد.

سپس «علی‌رضا محمدی»، کارگردان این مستند، درباره چرایی و چگونگی ساخت فیلم مستند «جغدِ جنگ» صحبت کرد و بعد، «محمد علمیردانی»، گوینده این مستند، قطعه موسیقایی با نام «مگه داریم؟ مگه میشه؟» را با موضوع جانبازان شیمیایی برای حاضران اجرا کرد.

در ادامه، «سیدمصطفی محقق داماد» که این مستند، برپایه آرای او ساخته شده است، با علاقه‌مندان سخن گفت و اظهار داشت: اکنون که در بخش آخر زندگی هستم، با خود عهد بستم  که بقیه عمر را صرف هدف تحکیم صلح و دوستی و مهربانی کنم. چون بخش اعظم زندگی ام را شاهد به جان هم افتادن آدم ها به نام خدا بودم؛ انسان هایی که به نام خدا جنگ می کردند، نه صلح.

او اضافه کرد: در کتاب حقوق بین الملل رهیافتی اسلامی، حدود 70 صفحه درباره اصل صلح صحبت کردم. اصالت بر صلح است و همزیستی مسالمت آمیز و اشتباه است تا گفته شود باید علی‌الدوام جنگید. جنگ استثناست و آنچه مجاز است، دفاع مقدس است. حتی خداوند وقتی به داود پیامبر، قدرت ذوب کردن آهن بخشید، نه ساخت زره را برای مجاز شمرد و اجازه نداد تا شمشیر بسازد زیرا خداوند دفاع را دوست دارد نه تهاجم را. در روزگاری که همه دنبال ساخت شمشیر بودند، او را زره ساختن را آموخت.

محقق داماد، همچنین درباره این مستند گفت: 54 سال است که می خوانم، می نویسم و می گویم اما به تجربه، دریافتم که باید کار تازه کرد و آن، استفاده از ابزار سمعی و بصری است. من متخصص هنرسنجی نیستم ولی با آن بیگانه هم نیستم و بنظرم این فیلم هنرمندانه درآمد و توانست سخنرانی بنده در روز جهانی صلح را با هنر درآمیزد.

او خاطرنشان ساخت: در کشوری زندگی می کنیم که تهاجم و تجاوز را درک و تحمل کردیم و طعم تلخ تخریب را چشیدیم. خداوند کسانی که از میهن‌مان دفاع کردند و جان خود را فدای وطن کردند را غریق رحمت کند و جانبازان را شفا عنایت دهد؛ دست‌شان را می بوسیم و تربت‌شان را می بوسیم و برای همیشه، به آنان ادای احترام می‌کنیم.

در پایان این مراسم، فیلم مستند «جغدِ جنگ» به کارگردانی علی‌رضا محمدی و تهیه‌کنندگی مهدی محمدی رونمایی شد و برای نخستین بار به نمایش درآمد.