برپایی جشن هفته کتاب و کتابخوانی با شعار «حالِ خوشِ خواندن» در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۰ - ۱۵:۲۸:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۸/۲۶ - ۱۲:۱۸:۸
برپایی جشن هفته کتاب و کتابخوانی با شعار «حالِ خوشِ خواندن» در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
جشن هفته کتاب و کتابخوانی با شعار «حالِ خوشِ خواندن»، صبح یکشنبه 20 آبان در تالار قلم سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در این برنامه، ابتدا «غلامرضا امیرخانی»، معاون کتابخانه ملی به تشریح عملکرد بخش کتابخانه و اقدامات صورت گرفته پرداخت.

او کتابخانه ملی را میراث دار هویت مکتوب کشور دانست و پس از یادآور شدن جایگاه خاص این نهاد فرهنگی هشتاد ساله، اظهار داشت: با اینکه نهادهایی چون آموزش و پرورش و نهاد کتابخانه های عمومی مسئولیت ترویج خواندن را برعهده دارند اما کتابخانه ملی نیز به طرق دیگر درگیر این مسئله است. زیرا وقتی فهرست نویسی کتاب ها درست باشد، به اطلاع رسانی صحیح و دقیق کمک می کند. وقتی فیپا و شبکه های اطلاع رسان نبود، حتی در کتابخانه های بزرگ، کتاب ها چند ماه و شاید چند سال می ماندند تا فهرست شوند و این فرآیند به خاطر کمبود متخصص و امکانات بسیار دیرگذر بود.

او پس از توجه دادن به شعار امسالِ هفته کتاب با عنوان «حالِ خوشِ خواندن»، اضافه کرد: کتابخانه ملی از سال 1383 از بی سامانی و بی خانمانی درآمد و جایگاهی پیدا کرد و وضعیت به مرور بهتر شد تا در یک سال و نیم گذشته اتفاقات خوبی افتاد. نخست آنکه در گذشته، میزان کتاب های دپویی بسیار بود اما تلاش هایی شد تا میزان عقب افتادگی جبران شود تا جایی در حال حاضر، فاصله با کتاب های منتشرشده در بازار به چند ماه و چند هفته رسیده است و کتاب های روز در دسترس مراجعان قرار دارد.

وی افزود: دیگر، میزان تحصیلات مدیران در معاونت کتابخانه ملی است که از 26 مدیر، 23 نفر تحصیلات کارشناسی ارشد و دکتری کتابداری و اطلاع رسانی دارند که از افتخارات این دوره است که متخصصان این حوزه به کار گرفته شده اند. همچنین در عرصه نسخ خطی، کارهای مهمی شده و مجموعه نسخ خطی ارزشمندی در این مدت خریداری شده و همچنین جشنواره حامیان نسخ خطی که امسال شانزدهمین دوره آن برگزار می شود نیز ارج و قرب بالایی یافته است.

امیرخانی همچنین درباره منابع غیرکتابی خاطرنشان ساخت: در این بخش، «کارنامک» داریم که خودنوشت رجال رژیم گذشته تا سال های نخست پس از انقلاب است که آنها نیز فهرست نویسی شده است. و یا منابع دیگر چون نوارها و فیلم ها مدون شدند و امیدواریم امکانی فراهم شوند تا متن آنها پیاده و تبدیل شوند. در حوزه نشریات نیز کمتر نشریه ای است که در ایران منتشر می شودو در این آرشیو نباشد و حتی به کرات پیش آمده که نشریات، برای تکمیل آرشیو خود به کتابخانه ملی رجوع کرده اند.

او تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همیشه دغدغه فرهنگ داشته و حتی این انتقاد که رئیس جمهور به فرهنگ حساس نیست، وارد نیست. زیرا در همین دوره، یک بار خانم بروجردی نامه ای درخصوص مجموعه گرانسنگی از نسخ خطی به ایشان نوشت و آقای روحانی پس از سه‌چهار روز پاسخ داد. در همین راستا هم، سازکان اسناد و کتابخانه ملی ایران، نهادی بالنده و پویا است و از جهات مختلف کارنامه قابل قبولی به‌ویژه در دوره اخیر داشته است.

سپس «هوشنگ مرادی کرمانی» و «سروش صحت» در اهمیت کتاب سخن گفتند و خاطرات خود با کتاب و کتابخانه و به‌خصوص کتابخانه ملی را یاد کردند.

صحت گفت که از کودکی در کتابخانه رشد کرده و کتاب بخش جدایی ناپذیر زندگی اش بوده و بیان داشت: در اصفهان مادرم دبیر آموزش و پرورش بود و من مجبور بودم از صبح تا عصر در کتابخانه کانون کتاب بخوانم ، بخوابم و حتی غذا بخورم و باید سر خودم را با کتاب ها گرم می کردم. پس از آن، در سال های دانشجویی در کرمان، هم وقت خود را در کتابخحانه می گذراندم. وقتی به تهران برگشتم، 10 سال عضو کتابخانه مرجع کانون، 10 سال عضو کتابخانه فرهنگسرای ارسباران و حالا هم چندین سال است عضو کتابخانه ملی هستم.

او ادامه داد: من در کتابخانه دنبال چهار کار هستم: کمی خواندن، کمی نوشتن، بسیار نگاغه کردن و خیلی بسیار حرف زدن. من خودم را کتاب‌دوست می دانم نه کتابخوان. پدر و مادرم دوست داشتند که من پزشک شوم و خودم دوست داشتم نویسنده شوم اما نه پزشک شدم نه نویسنده. من در برهه ای که دچار بحران بی پولی شده بودم، خیلی زود فهمیدم که تنها راه علاج، خواندن و فهمیدن است و کمتر کسی است که جای فهم و شعور را با دیوانگی و جنون عوض کند و همه اینها به خاطر «حالِ خوشِ خواندن» است.

او تصریح کرد: عمر ما کوتاه است و جهان بزرگ و برای مواجهه با مشکلات راهی جز خواندن نداریم. جهان، پیچیده و بی رحم است و با فهمیدن، جهان بهتری پیرامون خود خواهیم داشت.

مرادی کرمانی نیز صحبت کرد و از رابطه سینما و کتاب گفت. او با اشاره به این نکته که سینما هرچه دارد از کتاب دارد، ابراز داشت: اکثر فیلم های موفق تاریخ سینما، اقتباس از کتاب بوده اند و با آنکه آن فیلم ها مشمول زمان شده اند، آن فیلم ها هنوز و همچنان هست. اما مزیت سینما، بر ایجاز آن است. کتابی چندصد صفحه ای را در سینما ناچار است در 90 دقیقه به تصویر بکشد پس به ایجاز روی می آورد.

او ادامه داد: با این حال، کتاب بیشتر ما را به فکر وا می دارد و همیشه تازگی دارد ولی فیلم کهنه می شود. کتاب تمام احساس خواننده رادرگیر می کند ولی سینما نوعی زورگویی در قیاس با کتاب دارد. کتاب با این حال، سفیدخوانی دارد و به خواننده اجازه می دهد تا تفسیر کند.  

همچنین «اشرف بروجردی»، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در پایان برنامه برای حاضران سخن گفت و اظهار داشت: زندگی، کتاب است و دانسته ها  در فهم موثر است. کتاب ها نوشته و خوانده می شوند و می توانند با خواننده ارتباط مناسب برقرار کنند. کتاب می تواند برای همه ما مهم باشد زیرا از خلال درک متقابل، زندگی را در کنار هم و برای هم تجربه می کنیم. می توانیم این داشته ها و دانسته های خودمان را درک کنیم و به دیگران نیز انتقال دهیم و ارتباط برقرار کردن وسیله ای است تا همه کتاب ها خوانده شوند.

او اضافه کرد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به عنوان یکی از بهترین پایگاه ها، این فرصت را برای فهم هم فراهم کرده است که تعامل و تفاهم و درک مناسب و صحیح از هم، درک ما از آن نگاه، از خلال آن بیرون می آید. شعار «حالِ خوشِ خواندن»، یعنی کتابخوان ها تجارب شان را به هم منتقل می کنند و دانسته های خود را با یکدیگر  به اشتراک می گذارند. کسانی که به عنوان امانتدار و حافظ و امین از مجموعه دانسته‌هایی  که در قالب کتاب شکل گرفته هم سهیم هستند و باید حرف شان را بزنند و تجارب شان را منتقل می دهند. کتاب‌ها می‌توانند مرجع و ملجا کسانی باشند که می‌خواهند بدانند و برای دانسته‌های خود بیفزایند که در این میان، کتابخانه ملی، می‌تواند سهمی مهم و موثر ایفا کند».

در پایان نیز، از اعضا، کتابداران، ناشران و اهداگران نمونه نیز تقدیر به عمل آمد.