برگزاری نشست تخصصی «ایران و اصل چهار ترومن» در آرشیو ملی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۱۴:۶:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۳۰ - ۱۴:۸:۱۰
برگزاری نشست تخصصی «ایران و اصل چهار ترومن» در آرشیو ملی
نشست تخصصی «ایران و اصل چهار ترومن» در آرشیو ملی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، نشست تخصصی ایران و اصل چهار ترومن، با سخنرانی علی بیگدلی و ویدا همراز، عصر یکشنبه 29 مهر در سالن پرهام آرشیو ملی ایران برگزار شد.

در این نشست، «علی بیگدلی» با اشاره به زمینه­ها و بسترهای شکل­گیری اصل چهار ترومن به بررسی اوضاع آشفته داخلی آمریکا و تعاملات بین­المللی این کشور با دیگر کشورها پرداخت. او با بیان اینکه به دنبال پایان یافتن جنگ جهانی دوم، رویارویی دو قدرت بزرگ جهانی؛ یعنی آمریکا و شوروی، تمامی معادلات سیاسی- اقتصادی نظام بین‌الملل را تحت تاثير قرار داد، افزود که ضرورت دست یافتن به منافع بیشتر منجر به بروز جنگ سرد بین دو بلوک شرق و غرب شد. در خلال جنگ سرد، بلوک غرب به رهبری ایالات متحده، در قالب برنامه‌های مدرنیسم کوشید در صف همسایگان نظام سوسیالیستی نفوذ کرده و مانع از بسط سوسیالیسم به دنیای بیرون گردد.

همچنین «ویدا همراز» به بررسی جنبه­های مختلف اجرایی اصل چهار ترومن در ایران و بایدها و نبایدهای آن پرداخت. همراز با بیان اینکه امضای قرارداد همکاری اقتصادی ایران و آمریکا یا همان اصل چهار ترومن به دلیل همزمانی آن با تحولات سیاسی – اقتصادی گسترده در بحران نفتی ایران و انگلیس اهمیت دارد، افزود با ترور رزم­آرا امضا کننده این قرارداد، تصویب شدن قانون ملی شدن صنعت نفت در ایران، نخست­وزیری دکتر مصدق و پایان یافتن فعالیت­های مجلس شانزدهم از یک سو و قدرت گرفتن حزب محافظه­کار در انگلستان و قدرت گرفتن آیزنهاور جمهوری­خواه در آمریکا به جای ترومن دموکرات از سوی دیگر سبب شد تا جریان وقایع دگرگون شود. او نکته جالب اجرای اصل چهار ترومن در ایران را در این دانست که حساسیت درباره عملکرد این اصل در آمریکا بعد از کودتای 28 مرداد بیشتر از داخل ایران بود و گزارش­های دفتر منطقه­ای اصل چهار در ایران تنها موفقیت­ها را منعکس می­کرد و این درحالی بود که این گزارش­ها شمار زیادی از نمایندگان کنگره آمریکا را راضی نمی­کرد.