اشرف بروجردی: از هیچ اقدامی در راه تأمین نیازهای اطلاعاتی «نابینایان» فروگذار نخواهیم کرد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۱۵:۴۳:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۸/۷ - ۱۵:۲۸:۱۱
اشرف بروجردی: از هیچ اقدامی در راه تأمین نیازهای اطلاعاتی «نابینایان» فروگذار نخواهیم کرد
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در روز عصای سفید سخن گفت.

اشرف بروجردی، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران درباره فعالیت های این سازمان در حوزه نابینایان گفت: کارکرد اصلی نامگذاری ایام علاوه بر نشان دادن یک مناسبت یا واقعه و توجه مجدد به آن، در واقع گذار از تفاوت‏ها و ایجاد بستری هم‏افزا جهت برقراری فرصت‏های نسبتاً برابر برای همه انسان‏ها در داشتن زیستی بهتر است.

او در ادامه به روز جهانی نابینایان اشاره کرد و گفت: 15 اکتبر، «روز ایمنی عصای سفید» و یا به عبارتی، روز جهانی نابینایان نامگذاری شده است تا فضایی به وجود آورد که تا همه بتوانند به حضور افراد با آسیب بینایی (نابینا و کم بینا) که تقریباً یک درصد جمعیت هر کشور را تشکیل می‏دهند و شیوه زیست و مشکلات و مسائل آن‏ها نگاهی دوباره کنند.

بروجردی ادامه داد: «عصای سفید» به عنوان سمبل این روز، علاوه بر وجه حقیقی خود  که به عنوان وسیله‏ای برای عبور و مرور و جهت یابی نابینایان است، نمادی برای تحرک فرد نابینا و به رسمیت شناختن استقلال وی و ضامن فراهم سازی زمینه‏های لازم برای حضور همه جانبه وی همانند یک شهروند عادی در تمامی اجزای حیات اجتماعی است.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی تاکید کرد: «قانون عصای سفید» بر حق استفاده نابینایان از امکانات رفاهی و داشتن حقوق اجتماعی مانند سایر افراد صحه می‏گذارد و در واقع، بر این امر تاکید دارد که اگر محدودیتی نیز وجود دارد باید فراگیر همه افراد جامعه باشد. عملیاتی شدن این رویکرد و تبدیل شدن افراد با آسیب بینایی به شهروندانی فعال و پویا در گرو مشارکت همه جانبه نهادها و سازمانهای دولتی، N.G.O ها و تمامی آحاد جامعه جهت رفع مشکلات و موانع موجود و ایجاد بسترهای لازم در این زمینه است.

بروجردی تاکید کرد: در این راه باید تمام دستگاه‏های دولتی به فراخور حوزه مأموریتی خود تمهیدات ویژه و گام‏های صمیمانه‏ای جهت ایجاد فرصت‏های برابر حداکثری برای مشارکت فعال نابینایان در امورجامعه در عین رعایت کرامت انسانی را به کار ببندند.

او در ادامه به مشکلات این قشر اشاره کرد و گفت: یکی از مهم‏ترین مسائل افراد با آسیب بینایی، مشکل این افراد در میزان دسترسی به اطلاعات در قیاس با افراد عادی است. بنابر بر برآوردها، درصد بسیار کمی از منابع اطلاعاتی موجود برای نابینایان قابل دسترس بوده و یا در قالب‏های مناسب این افراد دسترس پذیر شده است و علی‏رغم تلاش‏های فراوان در کشور نیز تعداد منابع بریل و گویا و منابع موجود دیگر در سایر قالب‏ها و فرمت‏های دسترس پذیر به‏هیچ وجه پاسخگوی نیازهای اطلاعاتی افراد با آسیب بینایی نیست. این در حالی است که با گسترش چشمگیر تحصیلات دانشگاهی در بین نابینایان در دو دهه اخیر و ورود آن‏ها به ساحت‏های مختلف، میزان و تنوع منابع اطلاعاتی موردنیاز آن‏ها بسیار افزایش یافته است. ازاین‏رو، تلاش جهت ایجاد بسترهای لازم در تأمین نیازهای اطلاعاتی نابینایان از یک‏سو و کاهش شکاف در دسترسی به منابع اطلاعاتی موجود بین این افراد و کل جامعه توجه و دقت نظر ویژه‏ای را می‏طلبد که در این زمینه کتابخانه‏ها نقش اصلی را بازی می‏کنند.

بروجردی افزود: در بُعد سخت افزاری افزایش هدفمند بخش‏های ویژه نابینایان در کتابخانه‏های کشور براساس آمایش حضور نابینایان و خدمات موردنیاز آن‏ها و توسعه زیرساخت‏های لازم جهت تولید منابع بریل و گویا بسیار ضروری است. همچنین، با توجه به توسعه روزافزون فناوری‏های ویژه نابینایان و وجود امکان استفاده از فضای مجازی از یک‏سو و اولویت داشتن خدمات غیرحضوری برای این افراد به سبب محدودیتهایشان از سوی دیگر، کتابخانه‏ها می‏بایست سیاست‏های لازم در جهت توسعه خدمات خود به نابینایان در بسترهای فناورانه و خدمات بر پایه "وب" را اتخاذ کنند.

او گفت: استفاده از خدمات بر پایه "وب" و توجه ویژه به آن در کنار خدمات حضوری برای افراد با آسیب بینایی در کنار سرعت بالا، امکان دسترس پذیری بیشتر و خدمات رسانی به تعداد بیشتری از افراد نابینا در جلوگیری از عمیق‏تر شدن شکاف ناشی از محرومیت اطلاعاتی میان بینایان و نابینایان بسیار مؤثر خواهد بود.

او در ادامه با بیان اینکه در بُعد بین المللی نیز پیوستن به معاهده مراکش (تسهیل دسترسی نابینایان و کم بینایان به کتب و منابع چاپی، مصوب 2013)  و تلاش یکپارچه تمامی کتابخانه‏ها و مراکز اطلاعاتی و دستگاه‏های مرتبط جهت عملیاتی شدن آن، افق‏های جدیدی را در دسترسی نابینایان به منابع اطلاعاتی و تأمین نیازهای اطلاعاتی آن‏ها پیش روی این افراد خواهد گشود، ادامه داد: کتابخانه ملی با اختصاص بخشی جهت خدمات رسانی به نابینایان توجهی ویژه به این قشر داشته و از هیچ اقدامی در راه تأمین نیازهای اطلاعاتی این قشر و جلوگیری از محرومیت‏های اطلاعاتی آن‏ها فروگذار نخواهد بود.