برگزاری کنفرانس بین المللی روابط عمان و انگلیس در مسقط


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۷/۱۷ - ۱۰:۵:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۱۶:۲۰:۲۹
برگزاری کنفرانس بین المللی روابط عمان و انگلیس در مسقط
کنفرانس بین المللی روابط سلطان نشین عمان و انگلیس در قرن های 17 تا 19 میلادی، با حضور مقامات و پژوهشگران پانزده کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران در مسقط آغاز به‌کار کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، این کنفرانس که از سوی سازمان اسناد و آرشیو ملی عمان برگزار شده، سه روز  (16 تا 18 مهر)  ادامه خواهد داشت و در آن 42 پژوهشگر از کشورهای مختلف جهان به ارائه مقالات در محورهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی روابط سلطان نشین عمان و انگلیس می پردازند که در برگیرنده تحولات تاریخی و ارتباطات این دو کشور با بخش‌هایی از سواحل مکران، دریای عمان و خلیج فارس نیز می شود.

در نشست افتتاحیه این کنفرانس که «هیثم بن طارق آل سعید»؛ وزیر فرهنگ و میراث ملی عمان و شماری دیگر از وزرای این کشور حضور یافتند، «حمد محمد الضویانی» رئیس سازمان اسناد و آرشیو ملی عمان با اشاره به موقعیت جغرافیایی کشورش، تاکید کرد: موقعیت جغرافیایی و ارتباطات تنگاتنگ تاریخی در این منطقه نشان دهنده پیوند ارتباطات ملت عمان با دیگر ملت های منطقه است و مناسبات امروزی ما نیز نشان دهنده عمق تمدن عمان در رابطه با جهانیان است.

در حاشیه این کنفرانس، نمایشگاهی از آثار خطی، نقشه های جغرافیایی و نامه های مبادله شده میان حاکمان عمان با سران کشورها از جمله نامه نگاری ها با کنسولگری‌های انگلیس در خلیج فارس نیز در معرض دید عموم به نمایش گذاشته شده که نام «خلیج فارس» در این نقشه ها تصریح شده است. 

این هفتمین کنفرانس درباره تاریخ عمان است که با هدف پژوهش و مستند سازی درباره تاریخ این کشور از سوی سازمان اسناد و آرشیو ملی عمان، برگزار می شود.