دیدار هیات عالی اسناد و کتابخانه‌های جمهوری اسلامی ایران و سلطان‌نشین عمان


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۷/۱۶ - ۲۲:۳۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۲۴ - ۱۶:۲۱:۱
دیدار هیات عالی اسناد و کتابخانه‌های جمهوری اسلامی ایران و سلطان‌نشین عمان
هیات عالی اسناد و کتابخانه نهادهای مختلف جمهوری اسلامی ایران و رئیس سازمان اسناد و آرشیو ملی سلطنت عمان، با تاکید بر اهمیت توسعه همکاری‌های فرهنگی و پژوهشی دو کشور، خواستار تقویت همکاری در زمینه تبادل اسناد تاریخی و ملی ایران و عمان و فعالیت های پژوهشی دوجانبه شدند.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، «حمد محمد الضویانی»؛ رئیس سازمان اسناد و آرشیو ملی عمان در این ملاقات به پیشینه روابط‌ تاریخی و دیرینه این کشور با ایران اشاره کرد و گفت: روابط دو کشور نشان دهنده عمق تبادلات تاریخی میان دو ملت است و برای ما بسی مایه افتخار است که بتوانیم با تقویت روابط فرهنگی و علمی، باعث عمق بخشی بیشتر به روابط تهران و مسقط بشویم.

الضویانی ادامه داد: در عمان اسناد مشترک بسیاری با کشورهای مختلف از جمله هند، پاکستان، روسیه، انگلیس و برخی از کشورهای اروپایی وجود دارد که در پی آن هستیم با برگزاری رویدادهای مشترک، عمق روابط خود با جهانیان را نشان دهیم. حسن همجواری و همسایگی می‌تواند روابط دو کشور را تعمیق بخشد.

حجت الاسلام «سیدعلی عماد»؛ رئیس کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی نیز در این دیدار با تاکید بر اهمیت همکاری در  زمینه مطالعات علمی و تاریخی میان ایران و عمان، خاطرنشان ساخت: در همکاری‌های علمی و فرهنگی هرچه رقابت بیشتر باشد، این امر باعث عمیق شدن روابط شده و زمینه بسیار خوبی را برای توسعه مناسبات علمی ایجاد می‌کند.

همچنین در این دیدار که «هانیه گرائیلی»؛ مشاور رئیس و مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران حضور داشت ضمن ابلاغ سلام گرم «اشرف بروجردی»(ریاست سازمان) بر استمرار همکاری‌ها به‌ویژه با سازمان اسناد جمهوری اسلامی که در چند سال اخیر هم پررنگ تر شده است تاکید کرد و اظهار امیدواری کرد با توجه به پشتوانه تاریخی و فرهنگی مشترک ادامه همکاری‌ها به نحو احسن صورت گیرد.

دو طرف همچنین راه‌های توسعه مناسبات دوجانبه در این زمینه را مورد بررسی قرار دادند.

در ادامه این برنامه، اعضای هیات ایرانی با حضور در بخش‌های مختلف سازمان اسناد و آرشیو ملی عمان، از نزدیک در جریان چگونگی مستندسازی، حفظ، مرمت و سیاست های این نهاد در جذب نسخ خطی و مرمت آن‌ها قرار گرفتند.

هیات ایرانی به دعوت سازمان اسناد و آرشیو ملی عمان، برای حضور در کنفرانس بررسی روابط عمان و انگلیس در قرن‌های اخیر، به مسقط سفر کرده است.

سازمان اسناد و آرشیو ملی عمان که از سال 2007 میلادی آغاز به کار کرده است، تابع هیات وزیران است و وظیفه محافظت از اسناد و مدارک ملی را برعهده دارد و در کنار آن، تمامی اسناد وزارتخانه‌های این کشور به همراه نهادهای عمومی و شرکت‌های دولتی را آرشیو و نگهداری می‌کند.