دغدغه و تلاش ما ایجاد احساس امنیت در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برای صاحبان اندیشه های مختلف است

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۶/۱۱ - ۱۸:۲۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۶/۱۱ - ۱۸:۳۶:۱۶
دغدغه و تلاش ما ایجاد احساس امنیت در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برای صاحبان اندیشه های مختلف است
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: دغدغه و تلاش ما ایجاد احساس امنیت در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برای صاحبان اندیشه های مختلف است تا بتوانند دیدگاه های خود را به بحث بگذارند. سازمان اسناد هم موظف است خروجی این اندیشه ها را در معرض دید مردم و اندیشمندان دیگر قرار بدهد تا جایگاه و پایگاه تعریف شده خود را بین اصحاب فکر و فرهنگ باز یابد.

به گزارش  روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به نقل از ایسنا، اشرف بروجردي در مراسم تودیع و معارفه مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی مرکز اصفهان که صبح امروز(یکشنبه) در محل این مرکز برگزار شد، اظهار کرد: سازمان اسناد در کل جهان دارای رویکرد توسعه ای و ویژگی هایی است که ما نیز باید به سمت آن حرکت کنیم. سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مرجع متقن ترین داده های علمی است که اصحاب دانش می توانند از آن بهره ببرند.

وي ادامه داد: دغدغه و تلاش ما ایجاد احساس امنیت در این مکان برای صاحبان اندیشه های مختلف است تا بتوانند دیدگاه های خود را به بحث بگذارند. سازمان اسناد هم موظف است خروجی این اندیشه ها را در معرض دید  مردم و اندیشمندان دیگر قرار بدهد تا جایگاه و پایگاه تعریف شده خود را بین اصحاب فکر و فرهنگ باز یابد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به اینکه مجموعه اطلاعات سازمان اسناد باید در اختیار عموم قرار بگیرد، اظهار کرد: دیجیتال سازی اسناد در دنیا یک فرایند معمولی است و امکان دسترسی همگان را به این منابع فراهم می کند. ما نیز باید به سمتی حرکت کنيم که هیچ چیز پنهانی وجود نداشته باشد مگر اینکه به حیثیت فردی لطمه بزند.

بروجردي گفت: متاسفانه خیلی از آمارهایی که برای استخراج آن از بودجه دولتی هزینه شده در اختیار عموم قرار نمی گیرد و مهر محرمانه بر آن می خورد.

وی ادامه داد: بنده هشت سال در دوره اصلاحات سمت معاون وزیر را برعهده داشتم و پایگاه داده های اجتماعی را برای نخستین بار در آن زمان ایجاد کردیم. با فرمانداری تمام استان ها ارتباط برقرار کردیم و با جمع آوری داده های مختلف و بررسی آن توسط جامعه شناسان به اطلاعات مهمی دسترسی پیدا کردیم که می توانست برای مردم و سیاستمداران راه گشا باشد، اما متاسفانه نتایج ما محرمانه و امنیتی تلقی شد و امکان انتشار نیافت‌.

وی افزود: اگر صاحبان اندیشه بتوانند آزادانه نظریات و تجربه های خود را بیان کنند در بزنگاه های مهم می توان به آن رجوع کرد و از آن بهره برد. متاسفانه میزان تاثیر مطالعه بر سیاستگذاری های ما کم است و به همین دلیل در حال درجا زدن هستیم، مدیريت مان کارآمد نیست، هیچ کس سر جای خودش قرار ندارد و تلاش ها نیز پاسخ شایسته را دریافت نمی کند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با تاکید بر اینکه اگر پشتوانه سیاستگذاری ها، کارهای مطالعاتی باشد همه به آن گردن می نهند و از آن اطاعت می کنند ادامه داد: تکیه بر این روش موجب افزایش سرمایه های اجتماعی می شود؛ همان چیزی که امروز دست کشور از آن خالی است و می توان آن را در نبودن اعتماد‌ و صداقت در گفتار و رفتار بین مردم جامعه و عدم توانایی انجام یک کار جمعی توسط آن ها دید.

بروجردی سپس رئیس جدید سازمان اسناد و کتابخانه ملی اصفهان را خطاب قرار داد و گفت: سازمان اسناد اصفهان باید در بین صاحبان اندیشه مرجعیت پیدا کند تا بزرگانی که احساس می کنند کسی از آن ها مشورت نمی گیرد در این محل حضور پیدا کنند و افکار و نظریاتشان را بیان کنند. سپس این صحبت ها را دسته بندی کرده و در اختیار مردم و دولتمردان و دانش طلبان قرار بدهد.

وی افزود: البته انجام این کار ملزوماتی را می طلبد که مهمترین آن داشتن یک ساختمان و مکان مناسب است و امیدواریم طبق قول هایی که داده شده محلی در خور شان این مرکز در اختیار آن قرار بگیرد و از مجهول بودن خارج شود.

بروجردی تصریح کرد: طبق قانون به جز در موارد نظامی و امنیتی همه اسناد باید در اختیار سازمان اسناد ملی و از طریق این مرکز در اختیار عموم قرار بگیرد. تنها یکی از ۴۰ هزار نسخه خطی نفیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور حاوی پایه های دانش طب است و درست نیست که چنین منابعی به خوبی به مردم شناسانده نشود.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور در خصوص انتقال اسناد از شهرستان ها به پایتخت گفت: امیدواریم با تلاش همه دست اندرکاران این مجموعه اگر انتقالی انجام می شود به صورت دیجیتال باشد و اصل اسناد در محل خود باقی بماند.