آغاز به‌کار نمایشگاه «قومیت و هویت ملی» در موزه کتاب و میراث مستند ایران


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۶/۱۱ - ۱۳:۱۸:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۶/۱۲ - ۸:۱:۵۰
آغاز به‌کار نمایشگاه «قومیت و هویت ملی» در موزه کتاب و میراث مستند ایران
آیین گشایش نمایشگاه «قومیت و هویت ملی»، صبح دوشنبه در موزه کتاب و میراث مستند ایران واقع در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در این برنامه، «هانیه گراییلی»؛ سرپرست اداره کل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، پس از افتتاح و بازدید نمایشگاه، گفت: آنچه دست مایه برپایی این نمایشگاه شد، سیزدهم شهریور مصادف با روز مردم‌شناسی یا به تعبیر علمی آن، روز انسان‌شناسی فرهنگی بود. فرصت مغتنمی است تا با گردآوری آثار و به تصویر کشیدن تنوع قومیت، بر اهمیت دانش انسان شناسی در کشور تاکید کنیم. زیرا ایران به رغم برخورداری پهنه قومی از فقدان اجتماع علمی آسیب دیده است.

او ادامه داد: اشاعه و تبادل و تهاجم و تغییرات و نسبیت فرهنگی ترجیع بند مسائل ما در انسان شناسی فرهنگی است و برای برون رفت از معضلات سیاسی ازجمله پرهیز از جنگ، خشم، خشونت، خونریزی و تجزیه طلبی لازم است تا هویت ملی حفظ شود. امید آن است که دانش عمیق انسان شناسی فرهنگی، جایگاه شایسته و بایسته خود را بازیابد و مرهمی باشد بر دردها و زخم ها بر پیکره انسان شناسی.

در این برنامه، همچنین موسیقی نواحی توسط هنرمندان مطرح قومیت‌ها همچون بخشی نادرمحمد آهنگربیک (موسیقی شمال خراسان)، گروه عاشیق سلجوق شهبازی (موسیقی آذری)، گروه مهرآیین (موسیقی کُردی)  و گروه مردوس (موسیقی گیلکی) به اجرا درآمد.

همچنین نشست تخصصی مردم‌شناسی، دوشنبه 12 شهریور ساعت 14 تا 16 در در تالار فرهنگ واقع در ساختمان کتابخانه ملی برگزار خواهد شد  که در آن، علیرضا حسن‌زاده با موضوع انقلاب مشروطه و گفتمان مردم‌شناسی، محمدعلی مرآتی با موضوع موسیقی‌شناسی اقوام ایرانی؛ گوناگونی و یکپارچگی و پروانه قاسمیان با موضوع مروری بر تاریخ پوشاک سنتی ایران سخنرانی می‌کنند.

گفتنی است این نمایشگاه که در آن، بیش از ۲۰ نمونه پوشاک اقوام مختلف ایرانی به همراه تعدادی از صنایع دستی و میراث فرهنگی قومیت‌ها با تاکید بر هنر‌ طراحی پارچه و منسوجات و آلات موسیقی نواحی در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند ، تا 15 شهریور، از ساعت 8 تا 16 پذیرای علاقه‌مندان است.