نشست هماهنگی شرکت کنندگان کنگره سالانه ایفلا/ احتمال حضور دبیر کل ایفلا در کتابخانه ملی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۳:۳۳:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۵/۲۵ - ۱۳:۳۹:۴۹
نشست هماهنگی شرکت کنندگان کنگره سالانه ایفلا/ احتمال حضور دبیر کل ایفلا در کتابخانه ملی

نشست گفت‌وگو و هماهنگی میان حاضران در کنگره سالانه ایفلا 2018 در مرکز همایش‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.
 

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، صالح زمانی، مشاور امور بین‌الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری این نشست اعلام کرد:
 
از سال گذشته و همزمان با آغاز مدیریت دکتر بروجردی، فضای فعالیت حوزه بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی به کلی متحول شد. در حوزه گسترش روابط خارجی در طی این مدت ۷ وزیر فرهنگ از کشورهای مختلف از سازمان بازدید کردند و همچنین ۱۵نفر از سفرای مقیم تهران برای اولین بار و ۷ سفیر برای بار دوم در کتابخانه ملی حضور پیدا کردند و ضمن دیدار، گفت و گوهای مثبتی با مدیران و ریاست سازمان داشتند که این تحولات نشان از تغییر فضای روابط بین المللی در این مدت را دارد.
زمانی در ادامه گفت: همچنین در این راستا رییس ایفلا خانم سالمرون برای اولین بار و به بهانه هشتادمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی به کشورمان سفر کردند و ضمن حضور و ملاقات در سازمان، بازدید های متعددی از دانشگاهها و مراکز کتابداری داشتند
مشاور امور بین‌الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اضافه کرد: از ابتدای سال جاری تا کنون ۶ تفاهم نامه همکاری در بخش بین الملل امضا شده که امیدوار هستیم این رقم تا انتهای سال به ده تفاهم نامه افزایش پیدا کند تا بستر های لازم برای فعالیت جامعه کتابداری بیش از پیش ایجاد شود.
او در ادامه گفت: تلاش داریم تا شرایطی را فراهم کنیم که در آبان ماه بتوانیم در کتابخانه ملی میزبان دبیر کل ایفلا باشیم که مذاکرات اولیه در این زمینه صورت گرفته و خوشبختانه در پی این مذاکرات موافقت های اولیه هم انجام شده و امیدوار هستیم این سفر با برنامه ریزی انجام شود.
زمانی در ادامه به برنامه های امور بین الملل کتابخانه ملی برای برگزاری و مشارکت در کنفرانس های متعدد بین المللی اشاره کرد و گفت: امسال ضمن مشارکت در اجلاس سال 2018 ایفلا سعی خواهیم کرد در راستای توسعه روابط بین الملل فعالیت های مثبتی را انجام دهیم که گفت و گو برای حضور دبیرکل ایفلا و امضای تفاهم نامه و ملاقات با برخی روسای کتابخانه های ملی در زمره این برنامه ها است.
وی ضمن تشکر ویژه از کمیته بین الملل انجمن کتابداری اعلام کرد که در سال جاری توانستیم با همکاری این‌کمیته برای اولین بار خبرنامه ای با عنون آی بولتن به زبان انگلیسی منتشر کنیم. این نشریه که شامل اخبار حوزه کتابداری در ایران است با همکاری وزارت امورخارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات به کلیه کتابخانه های ملی در سراسر جهان ارسال می شود.

مشاور امور بین‌الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: از سال گذشته سعی کردیم تا در پلتفرم گلوبال ویژن ایفلا مشارکت ویژه داشته باشیم.  کار نمایندگان سازمان در این بخش بی نظیر و چشمگیر بود و یک گام بسیار مهم و اساسی برای مشارکت ایران در این بخش گذاشته شد.
زمانی در پایان تاکید کرد: گلوبال ویژن در میانه راه است و نسخه نهایی طبق برنامه ریزی در سال 2019 رونمایی می شود و ما می توانیم در این مدت به شرایط خوبی دست پیدا کنیم. این پروژه جهانی قطعا  فضای کتابداری در دنیا را دچار پوست اندازی خواهد کرد و نتایج مثبتی را در عرصه کتابداری رقم می زند