مدیر انجمن حامی (حمایت از زنان و کودکان پناهنده): زندگی در مهاجرت بی شک دوران سهل و آسانی برای هیچ کسی نیست اما امروز در شرایطی هستیم که مشکلات پناهندگی به کشور ما محدود نمی شود


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۴/۶ - ۱۶:۴۲:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۴/۶ - ۱۷:۲۴:۱۱
مدیر انجمن حامی (حمایت از زنان و کودکان پناهنده): زندگی در مهاجرت بی شک دوران سهل و آسانی برای هیچ کسی نیست اما امروز در شرایطی هستیم که مشکلات پناهندگی به کشور ما محدود نمی شود
فاطمه اشرفی: در سال 1395 شاهد اصلاح قانون مربوط به آموزش دانش آموزان مهاجر بنا به دستور رهبری بودیم که باعث شد به لحاظ ساختاری موانع سال های پیشین رفع شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، آیین تقدیر از فعالان حوزه کتاب کودکان پناهنده با عنوان «مهمان من، دوست من»، عصر سه‌شنبه در کتابخانه کودکان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد. در این برنامه، «فاطمه اشرفی»؛ مدیر انجمن حامی (حمایت از زنان و کودکان پناهنده) دقایقی صحبت کرد: بیش از چهل سال است که میزبان مهاجران افغانی و عراقی و میلیون ها پناهنده به دلیل شرایط ناملایم زندگی کشورهایشان هستیم.

وی افزود: زندگی در مهاجرت بی شک دوران سهل و آسانی برای هیچ کسی نیست اما امروز در شرایطی هستیم که مشکلات پناهندگی به کشور ما محدود نمی شود.

اشرفی گفت: علیرغم تمام محدودیت های داخلی و فشارهای اجتماعی کماکان احساسات انسانی خود را فراموش نکرده ایم و به رغم درگیری با مشکلات اتفاقات خوبی هم در زمینه حمایت از اتباع را شاهد بوده ام.

وی افزود: به عنوان نمونه در سال 1395 شاهد اصلاح قانون مربوط به آموزش دانش آموزان مهاجر بنا به دستور رهبری بودیم که باعث شد به لحاظ ساختاری موانع سال های پیشین رفع شود.

مدیر انجمن حامی گفت: فضای اجتماعی به سمت و سویی است که دستگاه های مختلف اجرایی دغدغه مسائل فرزندان اتباع از جمله مسائل هویتی آنها را مورد توجه قرار داده و شرایطی ایجاد شده که مجلس و وزارت کشور هم وارد مساله شده است.

وی افزود: بیش از 400 هزار دانش آموز افغان در مدارس دولتی ایران در حال تحصیل هستند و اصلاح قانون آموزش در سالیان اخیر باعث افزایش چند برابری آنان شد به طوری که تنها در سال جاری 72 هزار کودک از این دست به مدارس دولتی ما اضافه شدند.

اشرفی ادامه داد: موانعی برای دسترسی همگانی به آموزش این کودکان هنوز وجود دارد و نیز دسترسی به کارت شناسایی، لغو کار کودک و تغذیه سالم از دیگر چالش های اتباع افاغنه در ایران است.

گفتنی است در این آیین، از سید مرتضی حسینی شاه ترابی نویسنده و مدرس و داستان نویس افغان، محمد سرور جایی شاعر و نویسنده افغان، نماینده موسسه پژوهش تاریخ ادبیات کودکان و برخی برگزیدگان فرهنگی افاغنه با حضور اشرف بروجردی؛ رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و «معصومه ابتکار»؛ معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تقدیر شد.