کارگردان فیلم «بیست و یک روز بعد»: مهم‌ترین راهکار در کاهش خشونت علیه کودکان، آگاه کردن مردم است

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۴/۶ - ۱۴:۲۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۴/۶ - ۱۴:۵۴:۴۰
کارگردان فیلم «بیست و یک روز بعد»: مهم‌ترین راهکار در کاهش خشونت علیه کودکان، آگاه کردن مردم است
محمدرضا خردمندان، در نشست «نقش آموزش، هنر و ادبیات در کاهش خشونت علیه کودکان» گفت: کار در حوزه کودکان یکی از دغدغه‌های جدی من است.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، محمدرضا خردمندان، کارگردان در این نشست گفت: بیشتر فیلم‌هایی که تاکنون ساخته‌ام، به بچه‌ها ارتباط دارد. ما هر روز بچه‌هایی را می‌بینیم که کاری به کار ما ندارند، بچه‌های گونی به دوشی که در سکوت کار می‌کنند و می‌بینم که این پدیده هر روز هولناک‌تر می‌شود.

خردمندان ادامه داد: این کودکان به قدری منزوی هستند که وقتی می‎خواهیم با آنها حرف بزنیم، از ما فرار می‌کنند، با این حال ما چاره‌ای نداریم مگر اینکه به این بچه‌ها نزدیک شویم.

او با اشاره به ناامیدی از مسئولین خاطرنشان کرد: من فکر می‌کنم امروز لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در میان مشکلات کشور گم شده است و چندان امیدی ندارم که این موضوع به جایی راه ببرد، ابتدا خود مردم باید به این موضوع نزدیک شوند. برای درک این ماجرا من پیشنهاد می‌کنم یک روز، برای مدت پنج ثانیه در سطل‌های زباله نفس بکشیم! حال ببینید کودکی که هر روز این کار را می‌کند تا چه مدت دوام می‌آورد. او با اشاره به یکی از فیلم‌های کوتاه خود به نام «دوئل» گفت: این فیلم هشدار جدی به آینده‎‌ای است که به سرعت به سمت ما می‎آید. به عقیده من وظیفه هنرمند، سِرزدایی است.

کارگردان فیلم «بیست و یک روز بعد» تصریح کرد: فیلم «بیست و یک روز بعد» راجع به کودکان است. راجع به نوجوانی است که مادرش سرطان دارد و در دوگانگی پیدا کردن دارو برای مادر و یا فیلمساز شدن به سر می‌برد و در این میان به باور جدیدی می‌رسد. این فیلم جایزه ویژه‌ای را نیز برای من داشت و من عضو افتخاری یونیسف شدم.

او همچنین گفت: این فیلم در چارچوبی ساخته شده که مورد تایید نهادهای رسمی است . 11 سال است که تیزرهای فرهنگی می‎سازم و هر زمان خواستم به چنین موضوعاتی ورود کنم، با مقاومت روبه‌رو شدم. به عقیده من مهم‌ترین راهکار در کاهش خشونت علیه کودکان، آگاه کردن مردم است. همچنین در تولید اثرهایی با این مضامین باید حمایت‌‎های بیشتری را دریافت کنیم.