برگزاری نشست «نقش آموزش، هنر و ادبیات در کاهش خشونت علیه کودکان»/ جانمایی تابلوی «میخ» در کتابخانه ملی ایران

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۴/۶ - ۱۳:۱۲:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۴/۱۰ - ۸:۵۹:۲۷
برگزاری نشست «نقش آموزش، هنر و ادبیات در کاهش خشونت علیه کودکان»/ جانمایی تابلوی «میخ» در کتابخانه ملی ایران
عصر روز سه‌شنبه پنجم تیر، نشست «نقش آموزش، هنر و ادبیات در کاهش خشونت علیه کودکان» در اندیشگاه فرهنگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در ابتدای این نشست، که مدیریت آن را منصور ضابطیان به عهده داشت، فاطمه رحیمی؛ دبیر پویش «بدسرپرست تنهاتر است»، گفت: دو سال پیش، با حضور جمعی از دوستان روزنامه‌نگارمان به این نتیجه رسیدیم که کودکانی وجود دارند که اوضاعشان به دلیل بی‌کفایتی والدین از بچه‌های دیگر بدتر است، آن هم در شرایطی که دستگاه‌های اجرایی مانند اورژانس اجتماعی و بهزیستی جایشان در این میان خالی بود و نیاز بود که صداوسیما آموزش‌هایی را در این خصوص ارائه کند و آموزش و پرورش هم به خانواده‌ها آموزش‌های لازم را ارائه دهد. ما با طی این مسیر دو گام برداشتیم؛ یکی تبیین مفهوم بدسرپرستی، اینکه بدسرپرست کیست و چطور باید به او کمک کرد، و دیگری تلاش در جهت تصویب لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان.

او با اشاره به اینکه لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان در دستور کار این هفته مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است، تاکید کرد: در این لایحه تعاریف مشخص است در حالیکه قوانین فعلی بازدارنده نیست و مجازات و جرم تناسبی با یکدیگر ندارند.

مونیکا نادی؛ مشاور حقوقی کمپین «بدسرپرست تنهاتر است» نیز طی سخنانی خاطرنشان کرد: لایحه حمایت از حقوق کودکان ونوجوانان در سال 87 توسط قوه قضائیه تدوین شد. این لایحه بیشتر نگاه حمایتی دارد، یعنی پیشگیرانه است؛ اینکه چطور جلوی خشونت را بگیریم. به طور کلی تصویب این لایحه کمک می‌کند تا قانون مترقی‌تری در حوزه کودکان داشته باشیم.

در پایان این نشست «تابلوی میخ»، اثر بزرگمهر حسین‌پور که در روز جهانی منع خشونت علیه کودکان و با حضور جمع کثیری از هنرمندان و مردم شکل گرفته و توسط گروه نیکوکاران لبخند خریداری و به کتابخانه ملی اهدا شده بود، با حضور خالق اثر، اشرف بروجردی؛ رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و افراد حاضر در نشست، در تالار عمومی کتابخانه ملی ایران رونمایی شد.