تاکید بر گسترش تعاملات میان کتابخانه‌های ایران و هندوستان


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۴/۳ - ۱۵:۵۴:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۴/۴ - ۱۳:۱:۴۵
تاکید بر گسترش تعاملات میان کتابخانه‌های ایران و هندوستان
مدیرکل حوزه ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ضمن تاکید بر گسترش تعاملات میان کتابخانه‌های ایران و هندوستان گفت: اشتراکات فرهنگی عمیقی میان اقوام هندی و ایرانی وجود دارد و کتابخانه ملی بیشترین بهره را از این مهم خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، پروفسور ابهی کومار سینگ رییس مرکز فرهنگی ایران در هند همراه با هیات هشت نفری از همسران دیپلمات‌های هندی ظهر امروز(دوشنبه 3تیرماه) ضمن دیدار با هانیه گرائیلی مدیرکل حوزه ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از بخش‌های مختلف این سازمان بازدید کرد.

گرائیلی ضمن استقبال از پیشنهادات مطرح شده و اجرایی کردن تفاهم‌نامه فرهنگی میان ایران و هند، بر گسترش ارتباطات میان کتابخانه‌های ایران و هند تاکید کرد.

مدیرکل حوزه ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به اشتراکات فرهنگی میان ایران و هندوستان اشاره و اضافه کرد: اقوام ایرانی و هندی علی‌رغم اینکه به دلایل اقلیمی و جغرافیای تاریخی از زیستگاه مشترک خود جدا شدند، اما همچنان اشتراکات فرهنگی عمیقی بایکدیگر دارند و لازم است که سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بیشترین بهره‌مندی را از این مهم در جهت تقویت ارتباطات در حوزه های مختلف داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: کتابخانه ملی بستر تولید دانش بوده و از اهالی علم و ایجاد گفتمان‌ میان فرهنگ‌ها بویژه فرهنگ‌هایی که مشترکات زیادی با ایران دارند استقبال می کند.

**تاکید بر مبادله متخصصان میان کتابخانه‌های ملی ایران و هندوستان

در ادامه پروفسور ابهی کومار سینگ، رییس مرکز فرهنگی ایران در هند ضمن تشکر از فراهم کردن مقدمات این دیدار، گفت: تلاش و درخواست ما این است که نسبت به تمدید تفاهم‌نامه میان کتابخانه ملی ایران و کتابخانه ملی هندوستان در کلکته اقدام شود.

وی همچنین خواستار اجرایی کردن بندهایی مشخص از این تفاهم‌نامه به خصوص مبادله متخصصان میان دوکتابخانه ایران و هندوستان شد.

پروفسور کومار سینگ به برگزاری همایش«پانینی، دستور نویس هندی» در سال گذشته اشاره کرد و گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی در جهت برگزاری این همایش تعامل و همکاری‌ بسیار خوبی داشت و لازم است دوباره از تلاش‌ها و زحمات این سازمان دراستقبال و پذیرایی‌های صورت گرفته تشکر و قدردانی کنم.

انتهای خبر/