رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در آیین یادبود سیدمحمدامین قانعی‌راد: که در هر موقعیتی قرار می گرفت به آن جایگاه اعتبار می بخشید

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۴/۳ - ۱۴:۲۶:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۴/۳ - ۱۴:۳۵:۱
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در آیین یادبود سیدمحمدامین قانعی‌راد: که در هر موقعیتی قرار می گرفت به آن جایگاه اعتبار می بخشید
بروجردی: حس کردم که بهترین گزینه برای هدایت اندیشگاه، دکتر قانعی‌راد است و پس از آنکه دیداری با ایشان داشتم، متوجه شدم که خودِ ایشان هم ایده های بلندی برای تحقق این مسئویت دارد.

نشست یادبود سیدمحمدامین قانعی‌راد با عنوان «امینِ جامعه‌شناسی ایران»، عصر شنبه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در ابتدای این نشست، «اشرف بروجردی»؛ رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به ایراد سخن پرداخت. او در ابتدا به تجلیل از فرهیختگان و دانشمندانی پرداخت که با راهنمایی خودشان، جامعه را برای بیدارشدن و اندیشیدن به تحرک وامی دارند و در ادامه گفت: ما امروز به سوگ اندیشمندی نشسته ایم که در هر موقعیتی قرار می گرفت به آن جایگاه اعتبار می بخشید. دکتر قانعی‌راد در برابر انحرافات فکری استقامت ورزید و برای رسیدن به مقصد و مقصود صبوری کرد که همیشه با خرد و اندیشه و تعقل و تفکر همراه بود. او تکریم از انسان ها را آموخت و بزرگ داشتن منزلت و کرامت انسانی را.

او سپس به دانستن قدر علم و عالِم در باورهای دینی که الهام گرفته از منابع حکمت الهی است اشاره کرد و گفت: وقتی بیش از ده سال پیش در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با دکتر قانعی‌راد آشنا شدم، هرچه می گفت بر جانم می نشست. ارتباطی که تداوم یافت که تا زمانی که به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران آمدم. در اینجا در پی آن بودم که پایگاهی برای تبادل فکر و اندیشه داشته باشیم و در این میان اندیشگاه فرهنگی بهترین محل برای رسیدن به این هدف بود. از آنجا که تضارب اندیشه همیشه دغدغه من بود، لذا حس کردم که بهترین گزینه برای هدایت اندیشگاه، دکتر قانعی‌راد است و پس از آنکه دیداری با ایشان داشتم، متوجه شدم که خودِ ایشان هم ایده های بلندی برای تحقق این مسئویت دارد. از زمانی که در جایگاه قرار گرفت، برنامه هایی را برای اندیشگاه ترسیم کرد که در خلال آن، راهی برای بهبود شرایط مردم ایران فراهم شود و اما امروز خلا وجود و حضور ایشان سخت جانکاه است. امیدوارم روزی را شاهد باشیم که حاصل تضارب آرا بر زندگی مردم ایران به ثمردهی بنشیند.