«شب نهج البلاغه» در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۳/۸ - ۱۱:۵۳:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۲/۳ - ۱۳:۲۰:۳۰
«شب نهج البلاغه» در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
«شب نهج البلاغه» با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و مجله بخارا برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، این مراسم با حضور محمد مهدی جعفری؛ از نهج البلاغه‌شناسان به نام در ایران و در ساعت شش بعد از ظهر چهارشنبه، نهم خرداد ۱۳۹۷ در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی (تالار فرهنگ) برگزار می شود. 

گفتنی است استاد محمد مهدی جعفری از اوایل دهه چهل پژوهش درباره نهج البلاغه را آغاز کرد. ولی پیش از آن در سال ۱۳۴۵ به پیشنهاد آیت الله طالقانی ترجمه کتاب "علی بن ابی طالب" نوشته عبدالفتاح عبد المقصود را آغاز کرد که در سال ۱۳۵۴ در هشت مجلد توسط شرکت انتشار به چاپ رسید.

از سال ۱۳۶۲ با بازگشایی دانشگاه‌ها، او به تدریس نهج البلاغه، متون عربی، تاریخ اسلام و علوم قرآنی مشغول شد. وی در سال ۱۳۵۵ به دوره دکتری «فرهنگ عربی و علوم قرآنی» در دانشکده الهیات دانشگاه تهران راه یافت، اما به جهت تعطیلی دانشگاه‌ها در پی انقلاب فرهنگی، تحصیل او به تعویق افتاد اما در نهایت در سال ۱۳۶۷ از پایان‌نامه خود با عنوان «تصحیح خطب نهج البلاغه» به راهنمایی سید محمدباقر حجتی دفاع کرد و به درجه دکتری نائل آمد. استاد جعفری در همان سال به دانشگاه شیراز منتقل شد و در آن جا به تدریس متون عربی و نهج البلاغه پرداخت و برای این که نهج البلاغه به صورت یک درس مستقل دانشگاهی درآید کتاب «آموزش نهج البلاغه» را تألیف کرد. 

او از سال ۱۳۸۳ که دوره کارشناسی ارشد نهج‌البلاغه در دانشکده علوم حدیث شهر ری تأسیس شد تاکنون، به همکاری در آن دانشکده و تدریس در آن رشته اشتغال دارد. وی در سال ۱۳۸۵ با رتبه استادی از دانشگاه شیراز بازنشسته شد، ولی همچنان در دانشگاه شیراز و سایر دانشگاه‌ها به تدریس نهج البلاغه ادامه می‌دهد.

علاقه‌مندان برای حضور در این نشست می‌توانند به نشانی بزرگراه شهید حقانی (از غرب به شرق) بعد از ایستگاه مترو، بلوار کتابخانه ملی، ساختمان کتابخانه، مرکز همایش‌ها (تالار فرهنگ ) مراجعه کنند.