حضور ایران در هشتمین نشست عمومی شاخه آسیا اقیانوسیه کمیته حافظه جهانی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۳/۸ - ۱۰:۳۵:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۷ - ۱۰:۷:۱۳
حضور ایران در هشتمین نشست عمومی شاخه آسیا اقیانوسیه کمیته حافظه جهانی
هشتمین نشست عمومی کمیته منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه برای برنامه حافظه جهانی یونسکو، با حضور نماینده ایران در شهر گوانگجو کره جنوبی به مدت چهار روز آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، این کمیته منطقه‌ای در سال 1998 به دستور مدیر کل یونسکو و با هدف حفاظت، حفظ و تسهیل دسترسی به میراث مستند در منطقه آسیا و اقیانوسیه شکل گرفت. در این نشست نمایندگان و متخصصانی از ۲۸ کشور از جمله استرالیا، چین، هند، اندونزی، ایران، ژاپن، قزاقستان، مالزی، کره جنوبی، نیوزلند، ویتنام، سریلانکا، مغولستان، افغانستان، پاکستان، فیلیپین، تایلند، کره جنوبی، ازبکستان و بنگلادش حضور دارند. دستور جلسه این نشست متمرکز بر ارائه گزارش‌های دفاتر منطقه‌ای یونسکو از فعالیت‌ های دو سال گذشته، بررسی و گفت و گو پیرامون چالش‌ها و برنامه‌های آتی ثبت پرونده‌های منطقه‌ای و بررسی چشم‌انداز بین‌المللی برنامه جافظه جهانی است.

مدیریت و راهبری این نشست منطقه‌ای برعهده میساکو(Ms Misako Ito)  به عنوان مشاور منطقه‌ای یونسکو در دفتر منطقه‌ای بانکوک و لی مینگ هوا (Li Minghua) به عنوان رییس شاخه آسیا- اقیانوسیه و اندرو اندرسون(Andrew Henderson)  به عنوان دبیرکل است.

نماینده ایران در این نشست، صالح زمانی؛ مشاور امور بین الملل رییس کمیته ملی حافظه جهانی است و گزارشی از روند ثبت پرونده‌های جهانی و منطقه‌ای در ایران و همین طور روابط کمیته ملی با دفتر منطقه‌‍ای تهران ارایه خواهد کرد. گفتنی است كمیته ملی حافظه جهانی در ایران، یكی از كمیته‌های فرعی كمیسیون ملی یونسكو است كه با مشاركت نمایندگان مراكز مهم میراث مستند در كشور شكل گرفته است. این کمیته هم اکنون در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مستقر و ریاست آن به عهده اشرف بروجردی؛ رئیس سازمان مذکور است.