رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران: اهدای سند باید به یک فرهنگ در جامعه تبدیل شود

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۲/۲۲ - ۲۰:۲۷:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۲/۲۲ - ۲۰:۳۴:۵۸
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران: اهدای سند باید به یک فرهنگ در جامعه تبدیل شود
اشرف بروجردی؛ رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: اهدای سند باید به عنوان یک فرهنگ در جامعه گسترش یابد.

اشرف بروجردی؛ رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در جمع اصحاب رسانه در رشت ضمن بیان اهمیت نقش رسانه ها در خصوص مقوله اسناد گفت: مهم این است که ما بتوانیم اطلاعات صحیح را به جامعه عرضه کنیم، مردم بدانند چه رسالتی به عهده ی آنان است. اطلاع رسانی می تواند پایه و اساس تصمیمات برای مدیران باشد .وی افزود: اهداف سازمان اسناد و کتابخانه ملی در حوزه حفظ منابع و میراث فرهنگی کشور است که با 12 شعبه استانی فعال است و شعبه سیزدهم آن نیز ان شالله در آینده راه اندازی می شود.

بروجردی ادامه داد:  بعضی از این استانها معین استانهای دیگر هستند، تعیین سطح توسط سازمان اسناد کشور صورت می گیرد و  بعضی از استان ها به عنوان سرگروه مجموعه ها قرار گرفته اند اما این بدان معنی نیست که دفتری در آن استانها نباشد این دفاتر دو وجه دارد یکی به عنوان پایگاهی برای مراجعه مردم است و دیگری اینکه بنا بر چارچوب سازمانی زیر نظر مناطق باشند.

وی ادامه داد: هدف اصلی ما منطقه بندی و ایجاد دفتر جهت عملکردی مستقل ولی تحت نظارت دفتر اصلی است و در سایر استان ها ایجاد یک دفتر در استانداری جهت ارائه و تحویل اسناد توسط مردم استبروجردی در خصوص ایجاد اندیشگاه ها در ادارات اسناد گفت: برای ما مهم این است که افراد با طیب خاطر بتوانند ایده ها و اندیشه های خود را مطرح کنند و ما از آن اندیشه ها مساله یابی کنیم و بفهمیم که مشکل جامعه کجاسترئیس سازمان اسناد و ‌کتابخانه ملی  تصریح کرد: می بایست شرایطی ایجاد شود تا اندیشمندان و نسل جوان خلاقیت ها و اندیشه های خود را با آرامش بازگو کنند.

بروجردی با تاکید بر ایجاد اعتماد سازی بین دستگاه ها، نهادها و پاسخ به مطالبات مردم درباره سایر اهداف این سازمان بیان داشت: صاحبان اندیشه می بایست مکانی جهت تبادل اندیشه های نوین خود در نهایت امنیت و در جهت باعث پیشبرد حکومت داشته باشند.او با اشاره به اولویت بندی، بررسی و اهمیت مسئله یابی در جامعه امروز بیان داشت: پدیده ی مهمی را در سال 97 در پیش داریم و آن چهل سالگی انقلاب اسلامی است و  در۴۰سالگی انقلاب اسلامی ایران در ۲۲بهمن ۹۷ باید بدنبال یک بازخوانی بر روندی که در طول این سالها بر انقلاب گذشته است داشته باشیم.

وی اذعان داشت : پدیده ی دیگر، بررسی مطالعات انجام شده است که در طی مطالعات اسلامی ایرانی که به دنبال این هستیم با رویکرد دینی چه بخشی را می توانیم به حوزه ی اندیشه تسری دهیم و با حضور اساتید و جوانان اندیشه های ناب را بررسی کرده و عملی سازیموی در خصوص اهدای سند توسط ادارات دولتی خاطرنشان کرد: تمام نهادهای دولتی موظف هستند یک نسخه از تمام اسناد خود را در اختیار سازمان اسناد و کتابخانه ملی قرار دهند.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور در خصوص مخزن نگهداری اسناد در گیلان گفت: ایجاد فضایی برای اینکه نهادها بتوانند اسناد خود را منتقل کنند خود یکی از دغدغه های ماست و  آرشیو مرکز اسناد ایران هنوز به درستی جا نیفتاده است، اما ادارات و نهادها موظف هستند اسناد خود را به مرکز اسناد بسپارند .او در خصوص شاخصه های یک مرکز نگهداری اسناد در استان افزود: شاخص ها منحصر به استان نیست و استاندارد معین دارد و همه ی استانها باید از آن پیروی کنند .

مشاور رئیس جمهور با اشاره به دیدار خود با استاندار گیلان اظهار داشت :صبح امروز نشست خوبی با دکتر سالاری؛ استاندار گیلان داشتیم که بتوانیم مرکز اسناد گیلان را توسعه و گسترش دهیم .وی ادامه داد : اسنادی که ما امروز در اختیار داریم متعلق به قرن ها قبل است که از آنها نگهداری، حفاظت و مرمت می کنیم. کشورهایی که از سازمان ما بازدید می کنند اذعان می کنند که سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی منحصر بفرد است .برخی از کشورها تلاش می کنند که کتابخانه هایی به مانند ما ایجاد کنند اما از نظر میراثی آنچنان قوی نیستند. ما از نظر سند و نگهداری در منطقه خاورمیانه اول هستیم.

بروجردی تصریح کرد: روند آمدن سند به سازمان روند مشخصی دارد، فهرست اسناد وارده را هنوز کامل نکرده ایم و هنوز بسیاری از اسناد دیجیتال نشده است تا در اختیار مراجعین قرار دهیم. نکته ی دیگر این است که مراجعه کننده بداند که می تواند به اسناد دسترسی داشته باشد. تنها مرجع حفظ، نگهداری و مرمت منابع سندی سازمان اسناد بر طبق قانون است به طور روتین هر سندی اگر دوره ی سی ساله آن طی شد باید در اختیار سازمان اسناد قرار گیرد .

وی گفت: 40 هزار نسخه خطی در کتابخانه ملی داریم و این 40 هزار نسخه منحصر بفرد است؛ سال گذشته 20 میلیارد تومان کتاب و نسخ خطی از خاندانها و مردم خریداری کردیم؛ کمیته ی ارزیابی است که این کار را انجام می دهد. تعاملات بین المللی را در این حوزه گسترش دادیم. امیدوار هستیم در آینده به شرایطی برسیم تا نسخه ی دیجیتال اسنادی را که از ایران رفته و در اختیار کشورهای دیگر قرار گرفته است را ایران داشته باشیم.

وی در خصوص تعامل و برپایی رویدادهای فرهنگی کشورهای عضو اکو گفت: اکو رویکرد فرهنگی نیز دارد؛ در حوزه ی فرهنگی فضایی را باز کردند تا تعاملات فرهنگی دیده شود و توافقات خوبی انجام شد و سایت کشورهای عضو اکو راه اندازی شد. اگر ما این رویکرد را به همه ی بخشها تعمیم دهیم، کشورها می توانند بپذیرند که اگر در حوزه ی سیاست و اقتصاد دچار مشکل شوند راه دیپلماسی فرهنگی باز شده است و دیپلماسی فرهنگی می تواند پس از دیپلماسی سیاسی و در مشکل برجام تاثیر گذار باشد .

بروجردی در زمینه ی برجام تاکید کرد: خوشبختانه ما به عهد خودمان وفادار هستیم، ایران همچنان متعهد است که تعهدات را پیش ببرد و اکنون وقت آن است که اروپایی ها تصمیم بگیرند که آیا در برجام و پای تعهدات خود خواهند ماند یا خیر. وی همچنین دربخش دیگری از سخنان خود در خصوص آثار تاریخ شفاهی گفت: امسال 4 جلد کتاب مربوط به تاریخ شفاهی بود چاپ شد و همچنین 17 جلد کتاب دیگر در حال نگارش است .

بروجردی در زمینه ی پویش "اهدای اسناد تاریخی، احیای هویت ملی" عنوان کرد: این پویش فرصت مناسبی است که بتوانیم اهدای اسناد تاریخی  را به یک باور عامه تبدیل کنیم و مردم باید بدانند سند مهم است و میراث فرهنگی آنها قایل به این امر می باشد که توسعه پیدا کند .وی از برگزاری همایش تقدیر از احیاگران خبر داد و گفت:  محلی را در سازمان تعریف کرده ایم که اهدا کنندگان سند نامشان بر این دیوار حک می شود و این اهدا گران باید بدانند که کارآنها دیده می شود و در فرهنگ و تاریخ جامعه اثر گذار هستند و فعالیت آنان میراث ماندگاری است.