پیام استاندار خراسان رضوی به مناسبت روز اسناد ملی و میراث مکتوب

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۲/۱۹ - ۱۸:۵۵:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۲/۳ - ۱۰:۴:۳۹
پیام استاندار خراسان رضوی به مناسبت روز اسناد ملی و میراث مکتوب
علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی در پیامی فرا رسیدن روز اسناد ملی و میراث مکتوب را تبریک گفت.

علیرضا رشیدیان استاندار خراسان رضوی در پیامی فرا رسیدن روز اسناد ملی و میراث مکتوب را تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، پیام استاندار خراسان رضوی به این شرح است:

باسمه تعالی

امام علی (ع): فرزندم، من هرچند عمر پیشینیان را یکجا نداشته¬ام ولی در اعمال آنها نظر افکندم. در اخبارشان اندیشه نمودم و در آثارشان به سیر و سیاحت پرداختم، آنچنان که گویی همچون یکی از آنها شدم، بلکه گویی من بخاطر آنچه تجربیات تاریخ آنها دریافته‌ام با اولین و آخرین آنها عمر کرده¬ام.

نهج البلاغه – نامه 31

انسان در طی قرون متمادی و در خلال رویارویی با حوادث گوناگون به تجربیات ارزشمندی دست یافته است. تاریخ مجموعه تمامی این تجربیات است و عدم بهره مندی از این دستاورد گرانبها و سرمایه عظیم بشری می تواند ضمن آنكه به تكرار خطاها و اشتباهات گذشته بیانجامد، باعث گسستگی نسل امروز با نسلهای پیشین شود. در این بین اسناد ملی هر كشور به منزله گنجینه ای گرانبها است كه به پلی ارتباطی بین گذشته و آینده آن سرزمین می ماند و به عنوان حافظه تاریخی یک کشور بیانگر اندیشه، فرهنگ و تجربه یک ملت است. این آثار آینه تمام نمای اصالت تاریخی و بالندگی ملی محسوب شده و عامل بازشناسایی هویت ملی و فرهنگ گذشتگان هستند. هویتی که عناصر سازنده‌ ای مانند ارزش‌های ملی، دینی، فرهنگی، انسانی، اجتماعی، تاریخی، جغرافیایی، سیاسی، زبانی و ... را در خود جای داده و اسناد و میراث مکتوب ضمن آنکه نمایانگر این ارزش ها هستند به عنوان گنجینه های ارزشمند در میان مردم و مرکزهای فرهنگی، کتابخانه ها، مسجدها، مدرسه های قدیمی و موزه ها و ... سبب سربلندی و افتخار جوامع نیز می باشند. و نقش سازمان های متولی این امر همچون سازمان اسناد و کتابخانه ملی و ... جهت حفظ و صیانت از این گنجینه های بی بدیل و ارزشمند ملی با هدف گذاری و تمرکز بر شاخص هایی چون گردآوری، ساماندهی، حفظ و نگهداری و خدمات رسانی اسناد در طی نسلهای متمادی بیش از بیش برجسته و عیان می شود.

اینجانب ضمن تبریک به مناسبت 17 اردیبهشت سالروز تاسیس سازمان اسناد ملی ایران و 19 اردیبهشت روز بزرگداشت شیخ کلینی به عنوان «روز اسناد ملی و میراث مکتوب» به عموم فعالان و خادمان عرصه علم، فرهنگ و تاریخ، فرصت را مغتنم شمرده و از آحاد جامعه و صاحبان اسناد و نسخ خطی، عکس و سایر مواریث گرانقدر مکتوب تقاضا می نمایم تا جهت حفظ و صیانت از این گنجینه های ملی، جلوگیری از زوال و تخریب آنها، مشارکت در عرصه خدمات علمی و پژوهشی ضمن همکاری و تعامل با نهادهای دست اندرکار، هر چه بیشتر در تعالی سرزمینی که مهد تمدن و تاریخ جهان هست کوشا و سهیم باشند.

انتظار می رود افرادی که این اسناد و میراث مکتوب را در دسترس دارند این مدارک یا نسخه دیجیتال آن را در اختیار آرشیو ملی و ... قرار دهند تا در شرایط خوبی نگهداری شوند. امکان بهره گیری و استفاده پژوهشگران فراهم شده و زوایای نهان تاریخی، بخصوص تاریخ معاصر بیش از بیش آشکار گردد و نهایتا این مهم که مردم باید اسناد و میراث مکتوب را میراثی ملی بدانند که به عده ای خاص تعلق ندارد و مربوط به هویت و فرهنگ جامعه است نهادینه شود.

انتظار می رود دستگاه های دولتی در چارچوب قانون اسناد ملی و در راستای حفظ و نگهداری تاریخچه استان از امحاء یا انتقال سهوی و عمدی اسناد دولتی و اوراق راکد بایگانی ها بدون هماهنگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی بپرهیزند، چون بر این باوریم که صیانت از ميراث مستند کشور و کمک به توسعه و بالندگی آرشیو ملی جمهوری  اسلامی ایران نیازمند  عزم راسخ، تلاش خالصانه و متعهدانه و کوشش‌های بی‌دریغ افراد خدوم و دلسوزی است که همواره برای حفاظت از آن گام‌هایی استوار برداشته‌اند. یقینا جمیع این تلاش‌های بی منت و بدون مطالبه ‌است که همراه با همدلی و همراهی و همفکری سازمانها می تواند علاوه بر صیانت از میراث مکتوب کشور به آحاد ملت در راستای بهره وری از داشته‌هایشان کمک کند.

در پایان ضمن اشاره به سخن گرانمایه حکیم فرزانه و رهبر معظم انقلاب که فرمودند: « ان شاء الله در لابه لای اسناد و با دقت و كار تحقيقي درآن حقائقي از تاريخ آشكار شود و جامعه علمي و فرهنگي را به فضاهاي جديد از معارف ايران برساند.» مراتب تقدیر و تشکر خود را از از تلاش‌هاي صادقانه مدیران، کارکنان، مسئولان بایگانی ادارات و تمامی افرادی که به نحوی با تولید، نشر، نگهداری، ارزشیابی، اشاعه اطلاعات بمنظور فراهم‌آوردن بستر توسعه فرهنگ حفاظت از ميراث مكتوب كشور به‌ويژه در استان ولايت‌مدارخراسان رضوي سهیم هستند، اعلام مي‌نمايم.

از خداوند متعال دوام توفيق روزافزون آن عزیزان را در پيشبرد اهداف نظام مقدس جمهوري اسلامي و سیاست¬های دولت تدبیر و امید به برکت حضور در جوار نورانی آقا علی بن موسی الرضا (علیه آلاف التحیه والثناء) خواستارم.

 

علیرضا رشیدیان

استاندار خراسان رضوی

اردیبهشت 1397