بروجردی: منابع کتابخانه ملی اندوخته ای است که هویت ما را تعریف می کند


تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۹ - ۱۳:۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۱۲/۹ - ۲۱:۳۵:۵۷
بروجردی: منابع کتابخانه ملی اندوخته ای است که هویت ما را تعریف می کند

اختتامیه آیین نکوداشت هفته هشتادمین سال تاسیس کتابخانه ملی صبح امروز در مرکز همایش‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد.

اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در اختتامیه آیین نکوداشت هفته هشتادمین سال تاسیس کتابخانه ملی اظهار کرد: در این راه سعی کرده ایم تا تلاش های خود را به یادگار بگذاریم تا اثبات کنیم که سرزندگی، پویایی، افزایش فکر و بارور شدن اندیشه محصول تلاش است.

او خطاب به کارمندان و مدیران سازمان گفت: این تلاش ها مدیون کسانی که همواره سعی کرده اند بی منت و بدون مطالبه ای افزون با همدلی و همراهی و همفکری این سازمان را یاری دهند و به هموطنان خود در راستای بهره وری از داشته هایشان کمک کنند.

بروجردی تصریح کرد: داشته هایی که در غالب نوشتار و سند در اختیار شماست، سرمایه یک ملت به شمار می آید. این میراث، اندوخته ای است که هویت ما را تعریف و دانشی است که زندگی ما را تعیین می کند و راه و رسم خوب زیستن را به ما یاد می دهد.

او فعالیت در حوزه کتاب را ارزشمند دانست و گفت: در خصوص هشتادمین سال تاسیس کتابخانه و نوع کاری که انتخاب کرده اید به شما تبریک می گویم. زحمات شما از جمله اقداماتی است که آثارش در تاریخ ماندگار است و آیندگان از آن به خوبی یاد خواهند کرد.

بروجردی عنوان کرد: این تلاش ها قاعدتا می تواند برای آینده جامعه و هویت بخشی آن یک سرمایه و پشتیبان تلقی شود. سرمایه ای که باید آن را محفوظ نگه داشت و به نسل آینده منتقل کرد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: آنچه که می تواند عشقتان را نسبت به اقداماتی که انجام می دهید ماندگار کند، تعاملات و همدلی هایی است که با یگدیگر دارید. بعلاوه عشق به کار و خدمت رسانی می تواند ما را سرزنده کرده و به تعالی ما کمک کند.

بروجردی تاکید کرد: طبیعتا انسان برای این آفریده شده که تعالی و تکامل پیدا کند. کمال یابی تک تک ما در توانایی ها، داشته ها، دانسته ها و مدیریت داشته ها نهفته است. در این راستا امیدوارم که همدلی ما درراه رسیدن به اهداف و اعتلای فرهنگ جامعه کمک کند.

 مظفر پاسدار شیرازی مدیر کل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز طی سخنانی گفت: از شهریور ماه سال جاری با طراحی لوگو و رونمایی از آن فعالیت در زمینه اطلاع رسانی در خصوص هشتادمین سالگرد کتابخانه ملی را آغاز کردیم.

او به تشریح اقدامات صورت گرفته در هفته نکوداشت کتابخانه ملی که از 5 اسفند ماه سال جاری آغاز شده بود اشاره کرد و گفت: تلاش کردیم تا برنامه ها و مراسم هایی که برای این بزرگداشت برگزار می شود در شان هشتاد سالگی کتابخانه ملی باشد. از این رو در نخستین روز هفته نکوداشت، نمایشگاه دستاوردهای مکتوب ایران زمین را در غالب بیلبوردهایی در 12 شهر کشور نصب و سعی شد نفایس و نسخ خطی ارزشمند این سرزمین در معرض دید تمامی مردم قرار گیرد.

پاسدار شیرازی ادامه داد: همچنین در روز شنبه در 19 نقطه راس ساعت 10، نمایشگاه هشتاد سال با کتابخانه ملی افتتاح شد. بعلاوه برای اولین بار رییس ایفلا مهمان ما در این همایش بودند و همینطور پذیرای رییس کتابخانه مالزی در این مراسم بودیم.

پاسدار شیرازی در ادامه توضیح داد: در عصر همان روز مراسم به یاد ایام با حضور روسای پیشین کتابخانه ملی که در قید حیات بودند و می توانستند در مراسم حاضر شوند در ساختمان 30تیر کتابخانه ملی برگزار شد.

او خاطرنشان کرد: پنجره ای رو به فردا عنوان برنامه ای بود که صبح یکشنبه، 6 اسفند ماه با رونمایی از اپلیکیشن و سایت های کتابخانه ملی برگزار و در عصر همان روز نمایشگاه اوراق زرین در محل موزه این سازمان تشکیل شد.

مدیر کل حوزه سیاست، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بیان کرد: در صبح روز دوشنبه 7 اسفند ماه در ویژه برنامه جشن هشتادمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی میزبان دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور بودیم که با ابطال تمبرهشتادمین سالگرد و رونمایی از مجموعه نسخ محدث قمی و سامانه فهرست نسخ خطی فارسی در جهان همراه شد. همچنین در عصر همان روز نشست تخصصی رییس ایفلا را داشتیم.

دبیر اجرایی هفته نکوداشت هشتادمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی ایران عنوان کرد: در روز بعد برنامه تجلیل از راویان تاریخ شفاهی برگزار و از کتب و آثاری که در این زمینه گرداوری شده بود رونمایی شد .

او به نشر اخبار در رسانه های رادیویی، تلویزیونی و همینطور مطبوعات و خبرگزاری ها اشاره کرد و گفت: لازم به توضیح است در هقته جاری حدود 10 برنامه رادیویی و تلویزونی زنده درصدا و سیما و همینطور پوشش خبری گسترده ای در رسانه ها و مطبوعات و فضای مجازی در راستای مطلع سازی عموم مردم و آشنایی با عملکرد و رویکرد کتابخانه ملی ایران داشتیم.

در پایان این همایش برنامه موسیقی با اجرای عبی زند وکیلی برگزار شد.