بروجردی: روابط فرهنگی ایران و قزاقستان از دیرباز پرمفهوم و گسترده بوده است

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۵/۱۷ - ۱۹:۳۰:۰
بروجردی: روابط فرهنگی ایران و قزاقستان از دیرباز پرمفهوم و گسترده بوده است
وزیر فرهنگ، گردشگری و ورزش قزاقستان با حضور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ضمن دیدار با اشرف بروجردی، از این مجموعه بازدید کرد.
وزیر فرهنگ، گردشگری و ورزش قزاقستان با حضور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ضمن دیدار با اشرف بروجردی، از این مجموعه بازدید کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی در ابتدای این نشست ضمن خوش‌آمد گویی به وزیر فرهنگ، گردشگری و ورزش قزاقستان ابراز امیدواری کرد در مدتی ‌که در ایران خواهند بود، ایام خوبی را تجربه کنند.
او ادامه داد: روابط فرهنگی ایران و قزاقستان از دیرباز پرمفهوم و گسترده بوده است. اما امروز در جایگاهی قرار داریم که می توانیم روابط بیشتری را تعریف کنیم.
بروجردی بیان کرد: روابط فرهنگی ایران و قزاقستان در زمینه‌های دانشگاهی، هنری و در حوزه کتابخانه و آرشیوملی است. بنابراین فرصت را برای توسعه روابط نوشتاری و اسناد مغتنم می‌شماریم.
بروجردی با اشاره به سفر یک تیم دانشگاهی از قزاقستان در شهریور ماه امسال به ایران برای حضور در کارگاه آموزشی نگهداری اسناد تاکید کرد: این ارتباطات می تواند در حوزه های بیشتری تعریف شود. همچنین ما باید فراهم کننده ارتباط علمای فکر و اندیشه دو کشور ایران و قزاقستان باشیم.
او گفت: یکی از وظایف ما نگهداری منابع دسته اول، خطی و نگاشته های دانشمندان است. این موضوع می تواند فرصت خوبی برای دانشمندان و محققان باشد تا به این منابع مراجعه کنند و نتیجه اندیشه دانشمندان ایام گذشته با تفکرات خود را هماهنگ کنند.

در ادامه این نشست اریستانبیک محمد بولی وزیر فرهنگ، گردشگری و ورزش قزاقستان با ابراز خوشحالی از برگزاری این نشست گفت: برای من افتخار است که در کتابخانه ملی ایران حضور دارم و می توانم از این مجموعه بازدید کنم.
او در ادامه گفت: باتوجه به گفته های روسای جمهور دو کشور ما باید به عنوان سرباز، روابط دو کشور را توسعه دهیم. این وظیفه باید در حوزه کتابخانه و آرشیو گسترش پیدا کند.
وزیر فرهنگ، گردشگری و ورزش ضمن دعوت از محققان ایران برای حضور در آلماتی و آستانه بیان کرد: در صورت حضور بازدید کنندگان تیم های تحقیقاتی این مجموعه از کشورمان از آن ها استقبال می کنیم.
او در ادامه با بیان اینکه کتابخانه ملی کشور قزاقستان براساس سبک شوروی اداره می شود گفت: همه منابع خطی و اسناد در کشور ما به صورت عمومی در معرض نمایش قرار ندارد.