برگزاری اولین نشست تخصصی از سلسله هم اندیشی «بریل و نیازهای اطلاعاتی»

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۵/۲۷ - ۱۹:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۱۲/۴ - ۲۱:۵۰:۴
برگزاری اولین نشست تخصصی از سلسله هم اندیشی «بریل و نیازهای اطلاعاتی»
اولین نشست تخصصی از سلسله هم‌اندیشی‌های «بریل و نیازهای اطلاعاتی: بررسی فرصت‌ها و چالش‌های بریل فارسی» با حضور رضا شهرابی، مدیرکل اطلاع‌رسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی و صاحب‌نظران و کارشناسان حوزه بریل و فناوری‌های آن در اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی برگزار شد.
اولین نشست تخصصی از سلسله هم‌اندیشی‌های «بریل و نیازهای اطلاعاتی: بررسی فرصت‌ها و چالش‌های بریل فارسی» با  حضور رضا شهرابی، مدیرکل اطلاع‌رسانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، و  صاحب‌نظران و کارشناسان حوزه بریل و فناوری‌هاي آن در اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران ، در ابتدای این نشست، حسین عبدالملکی كارشناس گروه خدمات ويژه اداره كل اطلاع رساني به تبیین رابطه بریل و نیازهای اطلاعاتی و چگونگی تدوین محورهای اصلی این سلسله هم‌اندیشی پرداخت و گفت: توجه به بریل به‌عنوان خط اصلی نابینایان و یک روش مهم و البته حیاتی در تأمین نیازهای اطلاعاتی این افراد بسیار مهم و ضروری است. این درحالی است که از ظرفیت حداکثری بریل در تأمین نیازهای اطلاعاتی نابینایان و دسترس‌پذیر سازی اطلاعات برای آن‌ها در کشور استفاده نمی‌شود که متأثر از یکسری عوامل خواهد بود.
او در ادامه گفت: ازاین‌رو، طرحی جهت واکاوی فرصت‌ها و چالش‌های بریل فارسی در تأمین نیازهای اطلاعاتی نابینایان و راهکارهای استفاده حداکثری از ظرفیت بریل در این زمینه تدوین كرده و به مدیرکل اطلاع‌رسانی ارائه کردم. پس از موافقت با انجام این پیشنهاد، ضمن انجام مطالعات جامع و منسجمی در این زمینه، مجموعا 41 مصاحبه نیز با صاحب‌نظران و کارشناسان این حوزه در طول یکسال اخیر انجام شد که براساس داده‏های به دست آمده، مجموعاً 83 گویه مؤثر بر استفاده از بریل در تأمین نیازهای اطلاعاتی نابینایان مشخص گردید که ذیل 8 محور اصلی دسته‌بندی شد.
درواقع، طراحی و برگزاری این سلسله هم‌اندیشی‌، منتج از محورهای استخراج شده فوق‏الذکر است که به سبب اختصاص بیشترین گویه به «بریل و فن آوری»، این محور، به عنوان، اولین موضوع مطروحه در این سلسله هم اندیشی قرار گرفت.
در ادامه اين نشست، محمدرضا راشاد، از فعالين حوزه فناوري نابينايان به ارائه گزارشی از ایجاد و طراحی جداول ورودی و خروجی بریل فارسی بر بستر لیب لویی پرداخت.
راشاد در تشریح نحوه کار لیب لویی بيان كرد: از سال 2012 یک جدول خروجی بریل در لیب لویی وجود داشت که این جدول نیز درواقع، برگرفته از جدول خروجی زبان عربی بود که ضمن اعمال تغییرات کوچکی در آن، چند حرف فارسی نیز به آن نیز افزوده‌شده بود. اما به سبب پایه عربی جدول خروجی، بریل طراحی‌شده دارای مشکلات و نارسایی‌های فراوانی در پشتیبانی از زبان فارسی بود. از سوی دیگر، هیچ جدول ورودی بریل نیز در لیب لویی برای پشتیبانی از زبان فارسی وجود نداشت که در سال جاری ضمن طراحی مجدد جدول خروجی بریل فارسی و اصلاح جدول خروجی قبلی موجود در لیب لویی، برای اولین بار جدول ورودی نیز با آن افزوده شد.
در ادامه شهرابي، مدیرکل اطلاع رسانی، از حضور صاحب‌نظران و کارشناسان حوزه بریل و فناوری در این نشست تخصصی تجليل و پيشنهاداتي در زمينه اصلاح و توسعه این جداول در چهار بخش عنوان كرد.
عبدالملكي نيز در ارائه پيشنهادات خود اضافه كرد: اصلاح نحوه استفاده از نقاط 7 و 8 در جدول خروجی و روشمند ساختن آن و بازگشت به گرید یک مي تواند به اين حوزه كمك كند. از طرفي توسعه برخی از علائم با مشورت و نظرخواهی از کارشناسان حوزه بریل نيز موثر خواهد بود. همچنين ایجاد وحدت رویه و ایجاد نقاط اشتراکی بیشتر مابین جداول طراحی‌شده فارسی بر روی لیب لویی و برنامه‌های در دست اقدام شرکت پکتوس است.
در ادامه اين نشست كارشناسان حاضر به ارائه نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.
در پایان جلسه با اهداء لوح سپاس توسط مدیرکل اطلاع رسانی از طراح این جداول تقدیر شد.